Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

O suikast girişimi aydınlatılmalı!..

Dün Turgut Özal’ın vefatının 25. yılı idi… Özal, 12 Eylül darbesinin ardından sivil yapı ile birlikte değişim ve dönüşümü Türkiye’ye getiren bir şahsiyetti.

İki elini havaya kaldırıp avuçlarını birleştirerek her kesime mesaj vermesi ile gönüllere girmiş kişilikti.

Darbe yönetiminin ardından, darbecilerin desteklediği partiye karşı millet onu seçmiş ve ülkeye hizmet etme şansı bulmuştu.

Turgut Özal yaptığı her hamlede karşısında medyayı buldu. Önemli olarak lanse edilen yazarlar, Özal’a saldırmak için derin derin araştırma yaptıkları havası verirler ve bir bahane bulurlardı.

Belli gazeteler de manşetlerle Özal’ı yerden yere vururlardı. Ama o ülkesine hizmet hedefinden bir gram geri adım atmamıştı. Tek pişmanlığı ise, partisinin genel başkanlığını bırakıp, Cumhurbaşkanı olması olduğunu biliyorum.

Çünkü, partisi Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra yönetilemedi. Özal’ın istediği hizmetleri millete sunamadı.

Bana göre Rahmetli Özal şehittir. Çünkü ölümü üzerinden bile hala kuşkular ortadan kaldırılmış değildir. Şehittir, çünkü ülkesine hizmet ederken, en şerefli makamda yaşamını görevi başında yitirmiştir.

Özal’ın şu sözü hâlâ hafızalarımda duruyor: “Ben zaman zaman hiçbir şey yapmam Çankaya’da sadece oturup düşünürüm. Ülkem için daha fazla ne yapabilirim diye. Yeni ne katabilirim diye…”

O’nu öldürmeye bile kalktılar ve başaramadılar. Suikastın hemen ardından söylediği şu söz de hala hafızalarda; “Allah’ın verdiği canı O’nun izninden başka alacak yoktur.”

Ama o suikast girişiminin arkasında kimlerin olduğu hâlâ sır… Sizce bulunamadı mı? Yoksa arkasındaki güçten mi korkuldu?

Bana göre Özal’a yapılan suikast girişimin de yeniden gündeme gelmesi gerekiyor. Özal’a suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ kendi mektubu ile bazı subaylar tarafından komando eğitimine tabi tutulduğunu ifade ettiğini hatırlatmak gerekir.

Bu eğitimleri kim, neden verdi? Bu şekilde eğitimler hala veriliyor mu? Özal’a yapılan suikastın arkasındaki mesele nedir? Arkasında kim ya da kimler vardır?

Bu konular aydınlanmadıkça, eğer varsa ülkemizdeki gizli güçlerin faaliyetleri son bulmaz.

Bu millet Özal’ı çok sevdi. Bu millet bir de Erdoğan’ı çok sevdi. Bu dava bitmez. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı 25. yılında rahmet ve minnetle anıyorum. Mekânı cennet olsun….