Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Oryantalistlerin “kırmızılı kadın”ı

Dün, bir öğrencim, “Amerika karışmış. Trump’la boğuşmaktan bizimle uğraşmaya vakit bulamazlar değil mi hocam!?” derken, gözlerinde mutlu ışıltılar vardı. Belli ki, genç ve saf kalbi, okuduğu yahut dinlediği haberlerden umut devşirmişti. 

Evet, o 19 yaşında… 15 Temmuz işgalinden sonra, günlerce meydanlarda sabahlayan, vatan sevdasıyla kurtuluş nöbeti tutan, şafak sökmeden bayrağını seccade bilip sabah namazına duran, dermansız kaldığında kaldırımlarda yine al bayrağına sarılarak uyuyan bir genç nefer! Gelecek zamanları bahar eyleyecek gençlerden…

Öğrencim, büyümenin eşiğinde, büyük kaygılarıyla devam etti, “Bütün Avrupa meydanlarında, çoğunlukla kadınlardan oluşan, ünlülerinde katıldığı 2,5 milyon kişi Trump’ı protesto etti. Feminist bir yazar da Trump’ın deli olduğunu iddia ediyor. Hem biliyor musunuz, tüm dünya ‘Müslüman’ ifadesini duyuyor. Çünkü ‘Müslümanları kaydederseniz, biz de Müslüman olarak kaydoluruz’ diyorlar” dedi.

Gülümsedim… Onu ciddiye almadığımı düşünmüş olmalı ki, uzunca bir “Hocaaamm!?” dedi, sesine yüklediği sitemi bana ulaştırmak istercesine…

Zamansızdım…Ayaküstüydü bu telaşlı sorgulama. Şimdilik, onun saf kalbinde yeşeren umut hasar görmesin ve vatan sevdası ile telaşlanan aklı karışmasın ve/fakat madem ilgili, öyleyse ezber bozma vakti diyerek en pratik cevabı vermeliydim.

Onu bu ilgisinden dolayı kutladım ve telefonunun ses kaydını açmasını isteyerek ona aşağıdaki satırları aktardım:

Oryantalistlerden söz etmiştik, hatırladın mı? Neydi onların düşünce sistemleri? Kısaca, “Batı’nın Doğu üzerinde ekonomik ve siyasal hegemonya kurmasına meşruiyet kazandırmaktı, değil mi?

Doğu; egzotik, mistik, zayıf, duygusal, rasyonel olmayan ve yönetilmeye muhtaç bir kadındı. Batı ise rasyonel, güçlü, sert ve yöneten bir erkekti.

Doğu, kendi başına medeniyete ulaşılabilecek bir yer değildi. Ataletin, zevk ve sefanın, acının, yenilginin, hüznün adresiydi.

Batı medeniyetinde yapı taşı hâline gelmiş düşünce sistemleri, edebiyat eserleri, popüler kültür imgeleri üzerinden Doğu’ya, dolayısıyla “Müslümanlara” göndermeler yapılıyordu.”

Şimdi,aktardığın haberler içinden imgeleri seçelim:Protesto… Kime? Trump’a (vitrin). Kimler protesto ediyor? Hristiyan kadınlar? Sözcüleri kim? Feminist bir yazar… Neden protesto ediliyor Trump? Kadınları ve ünlüleri küçümsediği için…Pek çok şey söylemesine rağmen, neden sadece “Müslümanların kaydolma” meselesi!?

Peki, izlediğin protestolarda yer alan  ShepardFairey’ın hazırladığı Amerikan bayrağını örtünmüş kadın ve “kırmızı elbiseli kadın” dövizleri bize bir şeyler söylemiyor mu? Hatırlayalım, Taksim Meydanı’nda Gezi Parkı olaylarında yine bir “kırmızılı kadın” sembolleştirilerek kamuoyuna servis edilmemiş miydi?

Peki bu protestoya katılan 57 ülkeden Perulu kadın sence neden sokağa çıkmıştır yahut çıkarılmıştır!? Amerikalılar, Perulu kadının fikrini dikkate almış mıdır bu güne kadar?

Söylenecek çok şey vardı fakat zamanımız dardı. Öğrencim, ses kaydını kapattı. Gözlerinin siyahı soru işaretlerinin kalabalığından kararmıştı.

“Şaşkınım” dedi. En kısa zamanda bu mevzuu daha geniş etüt etmek üzere ayrıldık…