Son Dakika

Özel günlere dair…

Avrupalı işi çözmüş ve neredeyse her güne bir kutlama koymuş…

Yarın Sevgililer Günü… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi genel olarak bilinenlerin yanı sıra 29 Nisan Dans Dünü, 15 Haziran Kaynanalar Günü, 27 Ekim Nineler Günü ile 22 Nisan Dünya günü gibi ilginç günler var.

Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Kadir Gecesi, Miraç Kandili, Regaip Kandili ve Berat Kandili ise hicri takvime göre düzenlendiği için her yıl başka bir tarihe denk geliyor. Her yıl aynı günde kutlamıyoruz.

Sevgililer Günü’nün nereden çıktığına dair tam olarak bir dayanağa sahip olmasak da her yıl 14 Şubat tarihinde kutlamaya devam ediyoruz. Yüz yıllar önce kutlanmaya başlanan ve kökeni Roma'ya dayanan yılda bir kutlanan Sevgililer Gününün bir tanesini daha yarın nasipse kutlayacağız.

Dünya genelinde bugün milyonlarca çift arasında hediye alışverişi gerçekleşecek. Yani işin esas kazananı belli. Peki sevmenin günü yılda bir midir? Bu da ayrı bir tartışma konusu ama Avrupalı kendine göre işi çözmüş, yaşamını zamana karşı kurallara bağlamış ve her güne neredeyse bir önem atfederek o günün değerini ve zamanını ona göre kullanmayı tercih ediyor. Dünya insanı bu kutlamalara uyunca da herkesin yaptığını yap mantığı ile neredeyse herkes buna uyum sağlıyor.

Peki “Sevgililer Günü hikayesi nedir?” diye baktığımızda karşımıza şu çıkıyor.

Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milat’tan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü. O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlanılıyor.

Dedim ya Avrupalı işi çözmüş ve neredeyse her güne bir kutlama koymuş. Ben bugünlerin bazılarını seçtim ve size hatırlatmak adına aşağıya yazıyorum. Bakın hiç aklınıza gelmeyen ne kadar özel günler var:

9 Şubat-Dünya Sigarayı Bırakma Günü, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü, 15 Mart-Dünya Tüketiciler Günü, 21 Mart-Uluslararası Irk Ayırımı ile Mücadele Günü, 1 Nisan-Dünya Şaka Günü, 15 Nisan-Büyümenin İzlenmesi Günü, 22 Nisan-Dünya Günü, 29 Nisan-Dünya Nüfus Günü, 29 Nisan-Dünya Dans Günü, 1 Mayıs- Emek ve Dayanışma Günü, 3 Mayıs-Basın Özgürlüğü Günü, 5 Mayıs-Dünya Ebeler Günü, 8 Mayıs-Dünya Kan Günü, 10 Mayıs-Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü, 15 Mayıs- Dünya Aile Günü, 17 Mayıs-Dünya Haberleşme Günü, 17 Mayıs-Dünya Hipertansiyon Günü, 20 Mayıs-Sessiz Dünya Sakinleri Günü, 21 Mayıs-Dünya Süt Günü, 28 Mayıs - Dünya Kıble Günü, 31 Mayıs-Dünya Sigarasızlık Günü, 15 Haziran - Dünya Kaynanalar Günü, 10 Temmuz-Dünya Nüfus Günü, 24 Temmuz-Gazeteciler Günü, 27 Ağustos-Dünya Müslümanlar Günü, 1 Eylül - Dünya Barış Günü, 1 Ekim-Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü, 1 Ekim-Dünya Yaşlılar Günü, 2 Ekim - Dünya Çocuk Günü, 9 Ekim - Dünya Posta Günü, 16 Ekim-Dünya Gıda Günü, 17 Ekim-Yoksullukla Mücadele Günü, 27 Ekim - Nineler Günü, 31 Ekim - Dünya Tasarruf Günü, 14 Kasım-Dünya Sinema Günü, 20 Kasım-Dünya Felsefe Günü, 20 Kasım, 24 Kasım-Dünya Müslüman Kadınlar Günü, 10 Aralık-İnsan Hakları Günü…

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.