Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Panikatak geçirdim, hayatım değişti”

“Nefes alamadığımda, birazdan öleceğimi düşündüm. Acile gittiğimizde panik atağı geçirdiğimi öğrendim. Sakinleşince hayatta kaldığıma inanamadım ve çok şükrettim. Galiba ölüyorum dediğim anda hayata dönmüştüm. Bu ilk ataktan sonra başka ataklar da yaşadım. Bunun panik atak olduğunu bilsem de yine de hastaneye gitmeye devam ettim. Çünkü öleceğim hissi o kadar kuvvetliydi ki, bu korkunun bir an önce bitmesini istiyordum.”

“Yaşıyor olmanın sevinci, eğer ölseydim neler kaybedecektim sorusuyla birleşti ve ben hayatıma yeniden göz attım. Sahip olduğum değerleri yeniden fark ettim. Meselâ, annemle aramızda hep bir mesafe vardı. Bayramdan bayrama bir birimize sarılır öperdik. Gittim anneme sarıldım, omzuna başımı dayadım, dakikalarca ağlaştık. Meğer sarılmak ne büyük bir nimetmiş . Eşime onu sevdiğimi artık daha sık söylüyorum. Bugüne kadar gece gökyüzüne hiç bakmamışım sanki, ya da bakmışım da görememişim. İnsanların yüzlerine de öylesine bakmışım, çevremdekilere de. Hiç görmediğim nice güzelliklerden şimdiye kadar kendimi mahrum etmişim. Yemeğin tadını alarak yiyorum, çocuklarımın ve eşimin gözlerine sevgiyle bakıyorum. Sanki etrafı yeniden keşfediyor gibiyim.”

“Şu zaman kadar meğer ne kadar yüzeysel ve duymadan görmeden yaşamışım. Hayatta görülecek ne muhteşem güzellikler ve ne paylaşılacak nice önemli anlar varmış. ‘Allah’ım (c.c) Sana şükürler olsun ki bana bu rahatsızlığı verdin, ben de duymayı ve içten sevmeyi yeniden keşfettim’ diyorum. İnsan hayatı bir anlıkmış ve hayat çok değerliymiş. Artık var olanla yetinmeyi öğreniyorum. Oysa razı olmak diye bir şey varmış, ben hep şikâyet edip daha iyisini aramaktan razı olmaya vakit bulamamışım. Elinde ne kadar ne olursa olsun, şükrün yoksa, kendinden ve yaşadığın hayattan memnun değilsen o elindekiler seni mutlu etmeye yetmiyormuş. Rahat bir nefes almak, rahat bir uyku uyumak servetlerin en büyüğü imiş. Önceki bütün yanlış anlayışlarıma tövbe ettim, şimdi yeni bir insan olmaya çalışıyorum.”

“Artık kimsenin ardından konuşmuyorum, ölseydim cenazeme arkasından konuştuklarım gelecekti. ‘Hani konuşup duruyordun, bak öldün gittin, şimdi memnun musun?’ deseler, haklı olurlardı. Şimdi insan gönlü kazanmaya çalışıyorum, insanlara gülümseyerek bakıp selâm veriyorum. Ve, ‘Ne olur bugün hayattaysan sevincinden havalar uç, bu dünya ve içindekiler için iyi bir şeyler yap. Siz de Allah (cc) korusun bir gün nefes alamayabilirsiniz benim gibi. Bunu anlamak için bu duruma gelmeyi beklemeyin. Çünkü hayata yeniden U dönüşü yapıp geri dönemeyebiliriz. Yanınızdakilerin kıymetini bilin. Lütfen bazı şeylere ‘olsun önemli değil’ deyiverin, bazı şeyleri görmezden geliverin. Bu hayat ve içindekiler çok kıymetli. Lütfen beni duyun’ demek istiyorum.”

“İnşallah bundan sonra, hayatı ve güzellikleri dolu dolu yaşayarak, insanları ve başta kendimi sevip hoş görerek, her anın tadını almaya çalışacağım. Artık yağmur çisesini hissetmek, çimenlere basmak, karda yürümek, bana müthiş güzel geliyor. Artık yaşamayı seviyorum, hayatı ve içindekileri seviyorum. Rabbime şükürler olsun ki bu rahatsızlığı yaşadım ve gözüm, kulaklarım, beynim ve yüreğim açıldı, çok şükür.”