Son Dakika

Psikolojik üstünlük Galatasaray'da

Kuşkusuz şu ana kadar geçen süre baz alındığında sezonun en önemli maçına sahne olacak Vodafone Park Stadı. Her taraftarın bir düşüncesi, her yorumcunun bir tahmini var. Benim tahminim ise derbide gülen tarafın Galatasaray olacağı yönünde. Bu öngörümüm en önemli nedeni aradaki 6 puanlık farktan doğan psikolojik üstünlüğün Galatasaray'da olması. Bu fark, maç içinde dakikalar ilerledikçe Beşiktaş'ı hataya sürükleyebilir. Burada temel faktör sakin kalabilmek. Galatasaray bunu başarırsa Beşiktaş'ı avlayabilir.

Ancak bu puan farkı ters teper ve Galatasaray’ı gevşetirse Aykut Kocaman'ın "Puan farkı suni, fark kapanır" sözü gerçeğe dönüşebilir. Bunu aklından çıkarmayarak sahaya çıkmalı Galatasaray. Çünkü alınacak bir mağlubiyet aynı zamanda “suni fark” polemiği yüzünden Fenerbahçe’ye de koz vermek anlamını taşır.

Kritik adam Gomis

Galatasaray taraftarı Beşiktaş derbisinde Gomis'ten çok şey bekliyor. Galatasaray'ı bu sene sırtında taşıyan yıldız futbolcunun Beşiktaş’ı da boş geçmeyeceğini düşünüyorum. Tabii ki Gomis'in gol atabilmesi için takım arkadaşları da destek vermeli. Belhanda’ya bu anlamda karşılaşmada çok iş düşüyor. Ancak Belhanda bir “hayalet" misali bir maçta var bir maçta yok. Canı isterse oynuyor, canı istemezse oynamıyor. Galatasaray'ın başında doğru düzgün bir hoca olsa Belhanda'yı hizaya çekebilirdi. Tudor işte, ne diyeceksin ki?

Tudor demişken, bu maç onun için de bence çok büyük bir sınav. Henüz büyük takımlara karşı galibiyeti yok. Bugüne kadar gücü sadece Anadolu takımlarına yetti. Beşiktaş derbisini de kaybederse yolu açık olur gibime geliyor! Düşünsenize, Galatasaray taraftarları derbilerde Riekerink’i, Mancini’yi arar oldu. Onlar varken, Galatasaray en azından arada bir derbi kazanıyordu.

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar