Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sahte vicdanlar, sahte sevgiler; köpek ve çocuk haczi

Birkaç gün önce “Yavru köpeğe haciz kararı yargı camiasını ayağa kaldırdı” başlığıyla bir haber düşüyor ajanslara ve haber sitelerine…

İstanbul’da Bakırköy’e bağlı İcra Müdürlüğünce haciz işlemi sırasında dört aylık bir köpeğin haczedilmesi yargı camiasını ayağa kaldırdı. (ODATV)

İstanbul’da akıl almaz bir olay yaşandı. (Aman Allah’ım, ne acaba?) Bir kişinin borçları yüzünden hacze gelen memurlar, o sırada işyerinde bulunan dört aylık köpeği de haczetti. Haczedilen “Duman”, yediemin olarak atanan sahibine verildi. Köpeğin sahibi, şimdi kararın iptali için hukuki süreç başlatacak. (HABERTÜRK)

Bu haberi gören yargı mensupları, olaya büyük tepki göstermiş. Duyarlı, vicdanlı, sağduyulu yargı mensuplarımıza bak sen!.. İşi gücü bırakmışlar, yavru köpeğin derdiyle dertlenmişler, açıklama üzerine açıklama yapmışlar.

Mesela meşhur avukatlarımızdan Celal Ülgen, “Ne diyorsunuz!.. Bu kadar vahşet olur mu? O dört aylık yavru stresten ölür. (Burada ben de gözyaşlarımı tutamadım.) Bunu yapanları ben de takip edeceğim. Bizi aşamalardan bilgilendirin lütfen!..” diyerek hayvan sevgisinin en güzel(!) örneğini sergilemiş. Ah canım, sen ne hassas adammışsın!..

Hâkim Ali Haydar Yücesoy ise “Her şeyden önce ahlaki değil, vicdani değil. Ayıp sözcüğü yetersiz kalıyor. Kişinin ticari üretim, satım ve kâr amaçlı edinip bulundurmadığı evcil hayvanlar, icra hukuku anlamında ‘haczi kâbil menkûl mal’ değildir…” diyerek olaya tepki göstermiş. Vay be, helal olsun!..

Bu köpek yavrusu için gıkını çıkarmayan tüm hukukçuları en sert şekilde kınıyorum ve hepsinin diplomasının iptal edilip meslekten men edilmesini istiyorum. (Burada hücum marşı girebilir.)

Ancak borçlu avukatının dört aylık köpeği haczetmesini doğru bulan bir avukat da çıkmış ve “Haczi yapan meslektaşımı tebrik ediyorum. Borçlu keyifli keyifli köpek beslerken alacaklının alacağından mahrum bırakılmasını tercih etmek, hayvanı insana tercih etmektir. Bir şikâyetiniz varsa icra mahkemesine gidiniz Twitter’a değil.” diye yazmış.

Dört aylık köpeğe haciz uygulamasına destek veren bu avukatımız ise büyük tepki çekmiş. Ne tepkisi be, bence Taksim Meydanı’nda sallandırmalı ki bir daha hayvan sevgisinden bîhaber, insan sevgisini önceleyen böyle insancıklar çıkmasın!.. (Buraya ise cenaze marşı iyi gider.)

Köpek yavrusu için seferber olan hukukçular, bir köpek yavrusunun haczini salya sümük haber yapan basın mensupları!.. Bu ülkede 1985’ten beri “tek taraflı velayet” uygulamasıyla çocuğun velayetini alamayan ebeveynin, çocuğunu sanki ticari bir malmış gibi ancak “icra” yoluyla ve para ödeyerek görebildiğini bilmiyor musunuz? Aynı hassasiyeti, çocuğunu bir mal gibi icra parası ödeyerek görebilen ebeveyn için neden göstermiyorsunuz?

Çocuğun velayeti, %99 aile mahkemelerince anneye veriliyor. Baba, çocuğunu ayda iki kez görebiliyor. Babalar, çocuklarıyla birlikte vakit namazlarına, cuma namazlarına, bayram namazlarına bile gidemiyor.

Ayda 2 kez çocuğunu görme hakkı olan baba; tek görüş için 400-900 TL, ikinci görüşme için 800-1800 TL aralığında bedel ödemek zorunda bırakılıyor.

Tutanaklara bu durum “Haczin cinsi: Çocuk teslimi”; “Borçlu: Anne”, “Alacaklı: Baba” olarak geçiyor.

Hani diyorum ki aşırı hayvansever, insansavar kıymetli basın mensuplarımız ve yüreği şefkat dolu, vicdan abidesi yargı mensuplarımız; bir köpek yavrusu kadar olmasa da insana ve insan yavrusuna da azıcık kıymet verip tepki gösterseniz!..

Ne dersiniz?