Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Seçim öncesi kendime notlar

Seçim öncesi kendime birkaç not bırakmak, birtakım hatırlatmalar yapmak istedim. Yalnız 24 Haziran’a yönelik değil, geçmişi ve nefes alıp verdikçe geleceği kapsayan bir ilkeler bütünü olarak…

***

Kendini tanı. Uğruna savaşacak ve ölmeyi göze alacak değerlerin olsun. Ahlâklı ol. Ezme ve ezilme. Kibirden kaçın. Had bildirmek isteyenin de haddini bildir. Düşmanının maddi ve manevi hiçbir yaptırımından korkma. Tevekkül et; niyet hayır oldukça akıbet de hayır olur.

Zira sen, kendinden ibaret değilsin.

Üstünde yaşadığın, mensubiyet hissettiğin, kimliğini taşıdığın bir milletin parçasısın. Üstlensen de üstlenmesen de yüz yıllardır sana (milletine) biçilmiş ulvi vazifeler var. İçinde bulunmakla nasiplenip, şereflendiğin yüce ümmetin sana yakıştırdığı asil vazifeler… Sen, asırlardır bu yüksek göreve liyakat sahibi olarak bilindin. Sana güvendiler, sana inandılar, senden beklediler. Seni aziz hakikatlerin kollayıcısı bellediler.

Köklerini bil, tarihinle yüzleş. Geçmişini hatırla ve ondan ders çıkar. Kim ve ne ile gurur duyacağını, kimden ve neyden nefret edeceğini sakın unutma. Bir gönülde iki zıt kutbun sevgisi barınmaz. Hoşgörüyü, itidali, sükûneti; boyun eğmekle karıştırma. Sana saygı duymayana saygı duymak zorunda değilsin. Dayatılmış sosyal normların, popüler ön kabullerin, modernist ve akılcı bir kabukla perdelenmiş ilkel zorbalıkların esiri olma. Mazisi ve yaşam gayesi seni ‘’yozlaştırıp, soysuzlaştırmaktan’’ ibaret olan tüm zihin ve şahıs müesseselerini reddet. Nesilden nesle seni yok sayanları, sana yaşam hakkı tanımayanları, fıtratını ve en mukaddes kıymetlerini çalıntı kanunlarla, kopyalanmış kültürlerle tahrip edenleri aklından çıkarma.

Ruhunu bu şuurla süsle.

Fikir kılıcını bu düsturlarla keskinleştir.

Çünkü bugün, karşındakiler bin bir takiye ile zihnini bulandırmaya, seni sana yabancılaştırmaya, geçmişi sana unutturmaya çabalıyor. Saplanıp kaldıkları zifiri karanlığı, seni kurtuluşa ulaştıracak şefkatli bir aydınlık gibi göstermeye çalışıyor. Bu uğurda kin gütmekle mükellef olduğun ne kadar düşünce, ideoloji, camia, kurum, devlet, inanç vesaire varsa; her biriyle “millet adına’’ ittifak kurmaktan çekinmiyor. Üstüne bir de tüm bu kepazeliği bir huzur reçetesi şeklinde sunup, senin idrak haysiyetinle alay ediyor.

Unutma!

Yukarıda andığın ideal karakter keyfiyetlerini, en geniş çapta şuuruna nakşet. Ve bu muazzez bilinci parçası olduğun tarihî sürece tatbik et. Kimlerin kimlerle yoldaşlık kurduğunu hafızana kazı.

Sen, vatanının üzerinde pusuda bekleyen modern sömürgecilik menfaatlerine göz yumamazsın. Bu amaçla toplum izanına sabitlenmiş ve her biri hümanist palavralarla şirinleştirilmiş ideolojik putları devirmek zorundasın. İhaneti yasallaştırmak isteyen hiçbir görüşe ortak olamazsın. Sen, bu adi ortaklığa karşı çıktığı için tanklarla, bombalarla, kurşunlarla katledilen, idam sehpasında sallandırılan büyük insanların kardeşisin. Davana ve davan uğruna şehadete koşanlara ihanet etme. Giriştiği ve paydaşı olduğu asırlık zulümleri inkâr eden yahut yerine göre meşruiyet yükleyen herkesin suratına kendi gerçeğini çarp.

***

Seni sen ve düşmanını düşman yapan tüm bu teferruatları kalbinde mahyalaştır ve oyunu ona göre kullan.