Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şehit vasiyeti okumak bize ne kazandırır?

Şehit vasiyetlerini okuyun. Kurtuluş mücadelesi yıllarından bugüne, hep aynı mahzun terennümü, hep aynı mümtaz tevekkülü ve gönülden mürekkebe akan hep aynı edep tavrını göreceksiniz.

Vatan sevgisinin imandan olduğuna tekrar iman edeceksiniz her bir satırda.

Ve hatta mutlu olacaksınız belki. Gözyaşlarınız, bir an dahi olsa fani dertler, zilletler için değil; şerefle, izzetle, şecaatle ebedi saadete kavuşmak faziletine erenlere şahit olduğu için yanaklarınızdan süzülecek. Bu yüzden mutlu olacaksınız. Bedeninizi saran, ruhunuzu okşayan o en mualla hüzün, özünde en büyük saadetiniz olacak.

Şükretmenize vesile olacak şehidin kalemi. Allahu Teâlâ için sevmenin ve Allahu Teâlâ için kin gütmenin şükrünü tadacak, tarifsiz huzurunu kucaklayacaksınız belki her bir kelimede.

Bileneceksiniz, şehit haberi alınca halay çekenlere.

Bileneceksiniz, hürriyet yalanlarıyla terörü emzirenlere.

Çocukları yetim ve öksüz koyanlardan, refikaları refiksiz bırakanlardan, anaları evlat tabutuna sardıranlardan, babaları evlat üzerine toprak attıranlardan nefret edeceksiniz.

Ne pahasına olursa olsun, “Ben bunlarla birleşmeyeceğim!’’ diyeceksiniz bütün haysiyetinizle.

Belki hayâyı hatırlatacak şehit kelâmı. Biraz ahlâk, biraz terbiye öğretecek asil cümlelerle. Hiç değilse, ana ile yâr arasında kurulması elzem bir muvazeneyi mıhlayacak zihninize. Sözün üslubu bile ders verecek okuyana.

Dünya dolusu paranın, pulun, envaı çeşit lüksün bir şehide duyulan hürmet kadar edemeyeceğini göreceksiniz. Henüz cenaze namazı dahi kılınmamış bir şehidin ailesine icra takibi yollayanlardan daha da çok iğreneceksiniz mesela.

Söveceksiniz belki, hümanist dalaverelerle vücut bulmuş siyaset anlayışına. İnsanı tanrılaştıran, (haşa) insanı topyekûn hakikat nizamından üstün gören ve bu ahmaklığı; açık ihanetlerin, adi menfaatlerin, vahşi katliamların üzerine süslü bir pelerin gibi çivileyen bütün hümanizm sahtekârlıklarına buğzedeceksiniz.

Teröriste terörist, şehide şehit diyemeyenler daha büyük bir hırsla aklınıza düşecek. Yeniden ve daha güçlü ‘’inanmayacaksınız’’ onların demokrasi palavralarına.

Size, ümmet ve millet çapında ulvi bir aidiyet hissi nakşeden bütün umdelerinizin, yeniden ve daha güçlü müptelası olacaksınız.

Sizi siz yapan ve sizi kimliksiz, vatansız yığınlardan ayıran bütün mukaddesatınıza, şevk ve azimle yeniden ve daha çok bağlanacaksınız.

Bitirirken ekleyeyim:

Siz diyorum ama derdim bizdir. Çığlığım bize, en başta da kendimedir.

Tekrar tekrar okuyalım şehit vasiyetlerini. Her defasında daha da keskinleşelim. Dualar edelim sonra. Bilelim şehitlerin ölmediğini. Ve en fazla kendimize acıyalım. Cephede veremiyorsak mücadelemizi, en azından öz nefsimizle boğuşalım. En büyük cihada gayret gösterelim.