Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Sevmek ya da Rabbini (cc) kalbine konuk etmek

“Öğrendim ki sevmek, bir şeyi güzel ve iyi olduğu için yakınlık hissetmek değiş, onun özünü bildiğin için ona yüreğinde yer açmakmış. Sevmek, sevilen için değil, sevmeyi öğrenen, kalbinde başkalarını karşılıksız sevebilen ve sevmenin bizatihi sevenin kimyasını değiştiren, insanın hayata bakışını düzelten bir erdem imiş.”

“Sevebilmek, başka ve çok güzel bir pencereden bakabilmek, görünene değil, görünmeyene odaklanabilmek ve her şeyin sahibi yüce Allah (cc) ile irtibat kurmakmış. Bunu gözün, kulağın, beynin ve en derinde yüreğin de istemesiymiş. İnsanı kusurlarından ayrı düşünerek, onu bakışlarımızın göremeyeceği, Allah’ın (cc) ruhunun kendisinde bulunduğu bir âlem olarak görüp, saygı duyup hizaya gelmekmiş. Saygı kendi haddini bilip, insanı sahibiyle birlikte düşünerek, insana bakışının Allah’a (cc) bakış olduğunu idrak edebilmekmiş.”

“Marifet; sevmenin, bir yüreğin Allah’tan (cc) beslendiğinin ifadesi olduğunu, Allah’a (cc) yakın oldukça sevginin alanının genişleyeceğini, bunun önce sevene lâzım olduğunu anlamakmış. Sevebilmek, sevilecek insan bulmak değil, sevmeye hazır bir gönüle sahip olmakmış. Sevgi bir güneş gibidir ve girdiği yeri aydınlatır. O zaman sevmek; önce kendini aydınlatmak, yüreğini hafifletmek ve gereksiz yüklerden kurtulmakmış. Maksadımız, Yaratıcımızın gözüne girmeye çalışmaksa; perdeler, duvarlar, panjurlar ve hatırladığımızda bizi üzen ve içimizi karartan ne kadar olumsuz duygu ve yaşanmışlık varsa, onları güneş doğunca fark edip, bizi karanlığa mahkûm eden bu yapıdan kurtulmakmış.”

“Sevmek, derinliğe hasret, anlamaya ve anlaşılır olmaya hasret bir yüreğin arayışıdır. Sevebilmek ulaşılacak bir mertebedir ve ilim gerektirir. Bu yolda yürümeye azim gerektirir, sıkıntılara sabır gerektirir. İnsanın Allah’a (cc) ve bu dünyaya karşı görevlerini en güzel şekilde yapabilmesi için, kalbinin aydınlık olmasına ihtiyacı vardır ve sevgi bunu sağlar. Sevmek, kalbimizde Allah’a (cc) açtığımız alanı genişletmek, sadece ona has kılınacak bir gönül için kullardan başlamaktır. Her insanda var olan müthiş potansiyeli bilerek, her insana özel ve mutlaka nezaketle davranmaktır. Bunu ancak sevebilme erdemini yakalayanlar, insanın bir âlem olduğunu keşfedenler, sevgi olmazsa kör olacağımız, sağır olacağımız gerçeğini idrak edenler anlar.”

“Sevmek; hamlıktan kurtulmaktır, insan olmanın basamaklarını tırmanmaya başlamaktır, insanı en iyi hale getirebilmek için yüreğinin elinden tutarak, birlikte yükselmek ve yücelmek için Rabbimize (cc) doğru yönelmektir. Kalbimizde ve zihnimizde iyi şeylere yer açmaktır. Sevmek, içimizdeki cevherlerin açığa çıkması ve onunla Rabbimizin (cc) bu dünyada yapmamız gerekenleri yapabilmemiz için bizi özgür kılmasıdır. Sevmek bir lütuf, ikram ve ödüldür. Sevmek, var olmanın gayesi için yola düşmenin ilk adımıdır. Derdimiz insan olabilmekse, sevmeden olmaz. Derdimiz kul ve ümmet olabilmekse, sevmeden olmaz. Derdimiz Allah’ın (cc) istediği gibi bir seviyeye gelebilmekse, şartsız ve sadece Allah (cc) için sevmeden olmaz.”

Yorumlar (2 Yorum)

  • Avatar

    Ayşe Sema Öcal

    Sayın Saliha Hm Allah razı olsun.Hayatta güzel yaşamayı çok güzel düşüncelerinizle anlatmışsınız.Yüreginiz hep güzelliklerle dolsun

  • Avatar

    Fatma toktas

    Allah Razı olsun Hocam karanlıklardan aydınlanıyoruz yazilarinizla çok etkili selam ve duaile

Yorumları Gör (2 Yorum)