Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şirketler

Bu Makaleyi Dinle!


00:00

2019 yılının son iki ayına girdiğimiz şu günlerde dünya ekonomisindeki riskler etki ve sayı anlamında artmaktadır.

Ayrıca yaklaşık kırk sekiz gün sonra bir yılın tüm verilerini eksi ve artılarıyla tartışır olacağız.

Bu tartışmayı yaparken 2019 yılından aldığımız derslerle 2020 yılını planlayıp hedeflerimize doğru yol almaya çalışacağız. Ama bu yolda çok ciddi sorunlarla karşılaşıp tüm sorunları aşmak durumunda da kalacağız.

Dünyaca ünlü ekonomistlerin birçoğunun önümüzdeki yıl için üzerinde ittifak ettiği risklerin en başında servet eşitsizliği yer almaktadır.

Servet eşitsizliği ülkemiz için de kanımca en büyük ekonomik sorunlardandır. Bu sorunun çözümü adına üretim ekonomisindeki ivmenin büyüme noktasında artırılarak vatandaşın gelir seviyesini yükseltici faktörlerin etkisinin daha da etkin olması sağlanmalıdır.

Bahsettiğimiz etkinin artırılmasının da yolu daha çok üretim vesilesiyle duyulan daha çok istihdam ve düzelen şirket bilançolarındaki karlılık neticesinde de çalışanın ücretinin iyileştirmesinden geçmektedir.

Fakat birçok sektörde son dönemlerde yaşanılan sıkıntılar sebebiyle oldukça fazla sayıda konkordato gerçeğiyle karşı karşıya kalınmış durumdadır. Hal böyle olunca da şirket sayılarında ciddi oranlarda düşüşler olmaktadır.

Konuyla ilgili olarak bir alacak yönetimi şirketi olan CRIF’in Ticaret Sicil Gazetesi’nin verilerinden oluşturduğu raporda bu yıl Türkiye de iflasların yüzde 40 oranında arttığı ve her iki saatte bir şirketinde konkordato ilan ettiği belirtiliyor.

Daha önceki yazılarımda konkordato oranının yüksek olmasında bazı hukuki boşlukların etkili olduğunu defalarca belirtmiş ve bunların nasıl çözülmesi gerektiğini de ifade etmiştim. Dolayısıyla düşük oranlarda bile sıkıntıya giren şirketlerin bu boşluğu maalesef olumsuz yönde kullanarak şirketin hemen konkordatoya gittiğini ortaya çıkan bu durumunda şirketin paydaşlarında ve iş ortaklarında önemli problemlere sebep olduğunun da altını çizerek söylemiştim.

Belirli sektörlerde iflasların ve konkordatoların daha da yoğunlaştığı öncelikle bu sektörler üzerinde çalışılması gerekliliği her an biraz daha ön plana çıkmaktadır.

Örneğin perakende sektöründeki işletmeler bu anlamda çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Yakınınızda bulunan alışveriş merkezlerine gittiğinizde son aylarda kapanan dükkân sayısının ne kadar yüksek olduğuna şahit olursunuz.

Diğer taraftan alışveriş merkezlerinde her geçen gün boş dükkân sayısının ne kadar yükseldiği de işin bir başka boyutu olarak önümüzde durmakta.

Yani sektördeki sorunlar aşılmadığı takdirde hem işletmeler hem de alışveriş merkezi sahipleri sıkıntıyla boğuşmak zorunda.

Sektörde kiraların yüksekliğinin yanında şirketlerin devamlı surette artan borç yükü ve belirli dönemlerde girmek zorunda oldukları indirim günleri problemlerin ana sebepleri durumundadırlar.

Daha uygun kira seviyelerinin yakalanması giderlerin düşmesine vesile olacaktır.

İşletmelerin borç yüklerini sermayeleri seviyelerinde tutmaları borç yükünü taşıyabilmeleri anlamında oldukça önemli olduğundan sermaye üzerinde bir borçlanmaya gidilmemesi hayatlarının devamı açısından kritik dönemeçlerdendir.

İndirim günlerinin daha kısa tutulması ve akılların alamayacağı seviyede %60- %70 düzeylerinde indirimlere gidilmeyerek müşteriye ben indirime gireceğim ama indirimim %20-%30 seviyelerinde olur düşüncesinin oturtulması diğer bir zorunluluktur.

Şirketlerimizin finansal gücü sermaye ve borç yapısıyla çok ama çok yakından ilişkilidir.

Yorumlar (55 Yorum)

 • Avatar

  Turgut Ustaoğlu

  OECD ülkelerinde servet eşitsizliği gelir eşitsizliğinin iki katı. Kapsayıcı büyüme tüm dünyanın sorunu. Cumhuriyetten bugüne yapılan özelleştirmelerin tamamına yakını iktidar partisi tarafından yapıldı. Bununla beraber ülkemizde servet ve gelir eşitsizliği zengin bir azınlık lehine doğru yukarı çıktı

 • Avatar

  Turgay Buyukcebeci

  Nakiti olan ve borç verenler devamlı faiz geliri elde ederek gelir dağılımını bozuyorlar. Zenginler finansal enstrümanlardan paralarını haram ile çoğaltırken diğer taraf borç faizi ile geriye gidiyor böylece servet eşitsizliği sürekli artıyor. Doğru tarafta yer almak ise bizim elimizde.Faizsiz ekonomi bunun tek çaresi.

 • Avatar

  Tuğba Saraylı

  ilk kazandığı parayla son model telefon ve araba alınan ülkelerde i servet birikmez ve eşitsizlik büyür.

 • Avatar

  Elif Kara

  Mustafa hocam ,Son bir yılda serveti 1 milyar dolar üzerinde olanların serveti %12 artarken en yoksul 3.8 milyar kişinin serveti %11 azalmış.

 • Avatar

  Necmettin Koru

  Ülkemizde ki servet eşitsizliği sadece yetenek ve inovasyonla alakalı değildir.

 • Avatar

  Vedat Çorumlu

  Büyüme modeli kapsayıcı olmadığından yerel/küresel fırsat, dolayısıyla gelir ve servet eşitsizliği sorunu çözülemiyor.

 • Avatar

  Adem Bölükbaş

  Maalesef ülkemizde 17 yıldır uygulanan betona dayalı suni desteklenen in ve suni büyümenin sonucunda ve üretimin değil de ithalatın teşvik edilmesi neticesinde 2 yıldır kriz ve daralma karşımıza çıkmıştır.
  Bunun düzeltilmesi için toptan bir üretim üretim hareketi olması gerekmektedir fakat bu yönetim yapamaz bu hamleyi!

 • Avatar

  İslam Çağlayan

  202@ de gelecek için 5 trend :servet eşitsizliği, iklim değişikliği, toplumsal kutuplaşmada artış, artan siber bağımlılık ve yaşlanan nüfus.

 • Avatar

  Harun Elibol

  Japonya gibi birikim kültürü olan toplumlarda servet eşitsizliği yok denecek düzeydedir. Mantıklı değil mi?

 • Avatar

  Mehmet Saygılı

  Fırsat eşitsizliği sorunun sadece bir boyutu. Konu temel gelir, vergiler, ulusal gelirin altında gelir elde edenlerin vergilerden muaf tutulması ve tarihsel ölçekli gelir ve servet eşitsizliğinin giderilmesi gibi somut önerilerle desteklenmediği sürece yetersizkalır.

 • Avatar

  Hale Kumcu

  2020 yılında sermaye piyasalarını bekleyen 20 risk var.ABD’deki seçim belirsizliği, ticaret savaşları ve Brexit belirsizliği gibi risklerin olduğu listenin başında servet eşitsizliği geliyor.

 • Avatar

  Tuncay Varan

  Mustafa hocam , Harcama üzerinden vergi almak ,gelir dağılımı eşitsizliği olan ülkelerde sosyal sorunları etkiliyor.Servet Üzerinden vergi planlaması, bu mümkün degil se gelir üzerinden Vergilendirme etkin hale getirmek sizce nasıl etkiler doğurur? Teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin.

 • Avatar

  Melis Yeşil

  Şirketlerimiz finansal olarak ciddi darboğazla karşı karşıya.Buradan çıkışın yolu ihracattan geçmekte.

 • Avatar

  Filiz Demirci

  Üretmekten başka bir yol bilmiyorum.

 • Avatar

  Aslı Alptekin

  Her geçen yıl bir önceki yılı aratıyor.Esnaf sayısı devamlı surette azalıyor bu sebepten ötürü etrafımdaki insanlar devlet memuru olabilmek için tüm gayretlerini ortaya koyuyor.Özel sektör ayakta kalmalı…

 • Avatar

  Suzan Kalem

  Mustafa bey yazınız için öncelikle teşekkürler. Gerçekten şuan ülkemizde müthiş bir gelir eşitsizliği var. Bunun sebebi de uygulanan politikalar. Dikkat ederseniz sırtını devlete dayayanlar füze misali yükselişe geçerken, hakkıyla üretim yapmaya çalışanlar bir bir iflas ediyor. Vatandaş perişan zaten. Sonumuz hayrolsun..

 • Avatar

  İlker Sancaktar

  Kimse bu adaletsizliği görmüyor yada görmek istemiyor. Geçenlerde e haciz olayının 2. kısmı uygulandı. İlkinde 3,5 milyon kişiye e haciz gelirken şimdi de 1.5 milyon kişiye geldi. Daha geçen yıl milyonlarca tl vergi borcu olan şirketlere af getirilip borçları tek kalemde silinirken, öğrenim borcu olan vatandaşa e haciz şoku. Ne güzel memleket be !

 • Avatar

  eyüp yılmaz

  en büyük güçlük devletin faiz uygulamalarıdır.
  devlet borçları'nın faiz'leri ana paraları yakalamak üzere.. işletmeleri kredi ile ayakta tutmak mümkün değil..bitkisel hayat gibidir..
  kredi'ye teşvik edeceği yerde devlet faiz'leri silip
  ana borcu faizsiz 80 taksite bölsün..
  bu bir hikâye değil, olması gereken ve doğru olan budur.. yoksa millet devletin kapısında iş için sıraya girmiş… bu şartlarda üretmek ticaret yapmak " eşşek'liğin" ta kendisidir.
  bu bürökrat kafası ile de bu işler böyle gide

 • Avatar

  Ender Çeliktaş

  Mustafa hocamın eline sağlık. Şirketler ile ilgili güzel bilgiler sunmuş.

 • Avatar

  Ender Çeliktaş

  “Bir Kuşak Bir Yol” (One Belt One Road-OBOR) projesi ile birlikte, dünyada ki ekonomik yapı toptan bir değişime uğrayacaktır. Ülkemizde ki işletmeler, özellikle de KOBİ'ler yeni düzene çabuk ayak uydurmalı ve fırsatları kaçırmamalı, oluşacak yeni tehlikelere karşıda önlemlerini almalıdır. Mustafa hocam "şirketlerimizin" yapısını anlattığı bu yazısı ile çok önemli uyarılarda bulunmuştur. Eline sağlık.

 • Avatar

  Selen Demir

  Gelir ve servet eşitsizliği Türkiye'de de siyasetin esas gündemi olmalı. Çünkü önemli.

 • Avatar

  Türker Coskun

  Mustafa bey bahsettiğiniz bu sistem de
  -Siyaset; bilinçsiz kitleleri,
  -Teknoloji; savaş ve eşitsizliği,
  -Medya; gerçeklerin çarpıtılmasını,
  -Piyasalar; varsıllar adına servet transferini yönetiyor.

 • Avatar

  Ebru Çeliktaş

  Günümüzde şirketler sermaye yapılarını koruyamadıkları gibi çözüm olarak gösterilen kredi ile borçlanma yoluna gitmek zorunda kalmaktadır. İşletmelerdeki bu olumsuz tablo istihdam sorunlarını doğrudan etkilemektedir. Kaleminize sağlık hocam.

 • Avatar

  Kenan TATAR

  Hocam, kaleminize sağlık inanın mevcut yapı sürdürülebilir değil! Mevcut sistemin dışında kalanlar tüm dünya için konuşuyorum küresel bir kaos oluşturur bu 100 yıl mı sürer 150 yıl mı bilemiyorum ama mutlaka bir yerde film kopup kırılma yaşanacak.

 • Avatar

  Ahsen Özel

  AVM kültürü ülkemiz perakende sektörünü çok olumsuz etkilemiş kurumsal olamayan tek şubeli ufak işletmeleri yiyip bitirmektedir.

 • Avatar

  Engin Doğuş

  Servet ayrıdır, gelir apayrıdır karıştırmamak gerekir.

 • Avatar

  Erdogan Pehlivan

  Türkiye'de şirketlerin yüzde 99.83'ü KOBİ .KOBİ'ler istihdamın yaklaşık yüzde 70 ini sağlıyorlar. Bu konutunda işlerseniz sevinirim,teşekkürler

 • Avatar

  Hacer Yurtoğlu

  şirketler, 9 saat, sigorta, yemek, yol vd. insani şartlar ile kendilerine çeki düzen verir ise esas işsizlik oranı düşüş gösterir.

 • Avatar

  Murat Altıparmak

  Sorun aç kalmak, kuru ekmeğe muhtaç olma meselesi değil gelir eşitsizliği sistemin bozukluğundan kaynaklı bir çok etken var .

 • Avatar

  Tülin Kaya

  Mustafa hocam , Türkiye’de Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk raporunun ikincisi yayımladı.
  Türkiye'de en zengin ile en yoksul arasındaki gelir eşitsizliği 8,7 katı buldu.

 • Avatar

  Ercüment İlhan

  İş kurmayı düşünüyorum fakat
  kuresel isinma
  gelir esitsizligi
  protokoller falan
  ne bileyim
  zor be hocam zor

 • Avatar

  Özgür Sağlam

  Yeni çağın ayak seslerini yazmışsınız tebrikler

 • Avatar

  Demir Dağkan

  Dünyada gelir eşitsizliği artıyor sebebi ise otomasyon emeği deplase ediyor ve bu “otomatik” üretim araçlarının mülkiyeti bir kesimin elinde toplanıyor. Olay bu kadar.

 • Avatar

  Bilal Aydoğdu

  Mustafa bey Dünyadaki toplam borç miktarı dünyanın milli hasılasının %300'ünden fazla.
  Bu demek oluyor ki egemen devletler ortada olmayan bir "varlığı" üçüncü dünya ülkelerine satıp aslında olmayan bir şey üzerinden kendilerine muhtaç durumuna düşürüyorlar.Bu şirketler kimler?

 • Avatar

  Nazan Günal

  Servet birikimi olmadığı için enflasyondan en çok etkilenen kesim dar gelirli. Gelir adaletsizliği konusuna pek değinmemişsiniz .

 • Avatar

  Necati Sönmez

  Bu böyle giderse bir yandan servetine servet katanlar artarken, diğer yandan fakirlik daha da derinleşmektedir.Neredeyse orta sınıf ortadan kalkmaktadır.

 • Avatar

  Tuğrul Bala

  servet vergisi, bizim çok aşina olduğumuz zekat aslında bunun gelir dağılımındaki adaletsizliği önleyeceğini mukaddes kitabımız Kuran ı Kerim de yazıyor. Uygulamaya geçmediği sürece düzelmez.

 • Avatar

  AYLİN Yılmaz

  Dünyada en çok ihale alan 10 şirketin 5'i Türkiye'de. 82 milyon insan bu 5 şirkete çalışıyorüz..

 • Avatar

  Hakkı Gürtuna

  Mustafa hocam tebrikler başarılar dilerim

 • Avatar

  Kürşat Duru

  Mustafa bey, su akar yatagini bulur, yandas sermaye dedigiöiz sirketler misyonunu tamamlar, gun gelir uc kurusa kuresel sermayeye devrolur.

 • Avatar

  Ülker Ünal

  Gelire ve servete göre değil de tüketime göre vergi almak zaten sistemin bir gereğidir.

 • Avatar

  Ziya Pekdemir

  Türkiye de olduğu gibi bütün Dünya da durum aynı. Zenginler daha az vergi ödüyor küçük şirketler ve bordrolu çalışan daha çok vergi ödüyor.. Değişir mi ? Hiç sanmıyorum..

 • Avatar

  Burak Belli

  Finansal verileri iyi olmayan şirketlerin işi zor…

 • Avatar

  Faruk Tekin

  Türkiye "Bir kuşak bir yol projesi" üzerinde bir köprü görevi görecek ekonominin can damarı bizden geçecek.
  Yani yabancı sermaye Türkiye'ye gelecek.işsizlik bitecek.

 • Avatar

  Rahman Cesur

  Mustafa hocam ,
  Çin Bir kuşak bir yol projesiyle,yaptığı her kalitede ki malları ile Ülkemizi mala boğar mı,boğarsa Kobilerimiz ne olur,ne yapmak gerekir. Şirketler ne yopmalı ? Siyasilerimiz nasıl bir uygulama getirmeli bunlarıda açıklar mısınız? Teşekkürler

 • Avatar

  Gaffar Bulduk

  Çin, 137 ülkeyi kapsayan Bir Kuşak Bir Yol Projesi için 200 milyar $'lık yatırımla dijital İpek Yolu inşa ediyor. Çin’in bu girişiminde çok önemli noktada olan Ülkemizin politikası nedir ? Servet eşitsizliği ülkeler arasında nasıl farklılıklar doğurur ? Bunlarla bu konuya devam etmenizi rica ederim Mustafa bey.sağolun.

 • Avatar

  Hanefi Demirkıran

  Mustafa hocam ;

  Şirketler vergi mi ödüyor ortalama 200 bin şirketin olduğu ülkede 650 şirket kurumlar vergisi ödüyor tahakkuk eden Kdv nin ortalama %20 s %25 i tahsil ediliyor yani şirketler bizden aldıkları KDV yi bile gidip vergi dairesine yatırmayıp cebe atıyor bu ülkeyi çalışanlar ayakta tutuyor.Bordrolu çalışanlar .

 • Avatar

  Bülent Karasoy

  Şirketler mi kaldı hoca ? Bloomberg'in enflasyon, işsizlik gibi verilere dayanarak açıkladığı dünya sefalet indeksinde en kötü durumdaki 5 ülke bakınız aynen şöyle;
  Venezuela
  Arjantin
  İran
  Brezilya
  Türkiye

 • Avatar

  Alihan Atasoy

  Ticarette mal güvenliği yoksa, adalet duygusu zedelenmişse, başarı ve yükselme olanaklı değilse, temel hak ve özgürlükler sınırlanmışsa, işsizlik ve enflasyon arttırmışsa, umutlar sönmüşse, yolsuzluklar yaygınlaşmışsa, kim şirket kuracak? Kurulsa Şirketler ne yapacak?..

 • Avatar

  Yasemin Ayaydın

  Yazılım alanındaki Türk şirketleri, bu ülkeye gelecekte en fazla katkı sağlayacak şirketler olacak. Beton inşaattan katma değeri yüksek üretime geçişin adımıdır. Bu alanda yatırım yapan Türk şirketler devlet desteği almalıdır.

 • Avatar

  Mehmet Yiğitoğlu

  Dükkan kiraları fahiş seviyelerde. Artık millet uyandı. Internetten alıyor çoraptan köpek mamasına kadar herşeyi. ABD'de avm'ler kapanıyor bu yüzden. Amazon a'dan z'ye herşeyi satiyor. Bedava kargoyla ayağına kadar da geliyor. Şirketlerin e ticarete geçmesi kaçınılmaz oldu.

 • Avatar

  Tuncay Alatlı

  Türkiye de vergi borcundan dolayı sicili bozuk binlerce şirket var .çünkü geçmişe dayalı borçlardan dolayı sicile işleniyor

 • Avatar

  Aygül Tozcu

  Hammaddesinin 10 kg nı 5 tlye alarak ürettiğimiz bir malzemeyi
  1 tonunu 10 tlden alabileceği dahaiyi bir hammadde ile üreten şirket ayakta durabilir .Hangi Türk şirketler Ar-Ge desteği alıyor bunları bilmiyorum.Devletimiz şirketlerimize ar ge desteği vermelidir .Ar gs masrafları vergiden muaf tutulabilir mesela.

 • Avatar

  Ömür Gülcan

  Bizim büyük şirketlerimiz aklı batı vermezse Çin den Rusya’dan alırız kafasıyla hareket ediyor.milyon dolarlık cihazlar alıyorlar başına en ucuz kimi koyarımın peşindeler .

 • Avatar

  Murat ER

  Şirketlerimiz tek kelime ile iyi ve güzel işlerinde desteklenirse yollarına daha güçlü devam ederler.

Yorumları Gör (55 Yorum)