Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tarımsal destekler

Bu Makaleyi Dinle!


00:00

Türkiye son yılların en fazla ısı değişiminin yaşandığı bir mayıs ayı geçirdi diyebiliriz.

Bu ayın 15 ile 24’ü arasında ülkemizin büyük bir bölümü kavurucu sıcaklıkları da yaşadı ardından kar yağışını da görerek don ve kırağıyı da yaşadı.

Örneğin Adana 75 yıl aradan sonra ilk defa mayıs ayında 52 derece sıcaklık ile kavurucu bir gün geçirdi.

Hava sıcaklıklarındaki bu değişim çiftçinin tarladaki ürünlerini vurdu ve ilerleyen günlerde ne derece etkili olduğunu zararın ne kadar büyük veya küçük olduğunu daha kesin olarak anlayacağız.

Çünkü bazı ürünler kendilerini bir hafta içerisinde toparlayabilirler ve temennimiz o dur ki bu yaşanır da ürünlerin olumsuz etkilenme oranı minimumlarda gerçekleşir.

Salgın hızının yavaşlamaya başladığı şu günlerde tarımsal bir felaket haberi ülkemiz için hiçte iyi olmaz.

Bölgeler itibariyle bakıldığında birçok ürünün zarar gördüğünü şuanda söylemek mümkün görünmektedir.

Limon, mandalina, ayçiçeği, salatalık, domates, kiraz, ceviz, mısır, patates ve kabak ta etkilenme oranlarının ciddi olabileceği söylenmektedir.

Özellikle Akdeniz bölgemizde seralarda ki ürünler ciddi zararlar görürken daha iç bölgelerde kar yağışıyla birlikte don ve kırağı ceviz, kiraz, mısır ve patatesin maalesef olumsuz etkilenmesinde en önemli sebep olmuştur.

Akdeniz de Mersin ve Adana civarı İç Anadolu da ise Konya, Afyon, Kütahya ve Eskişehir de bulunan çiftçilerimizin ürünlerinde ki etkilenmeler üst seviyededir.

Eğer ürünlerin kendi kendilerini toparlama durumu gerçekleşmez ise mecburen bu ürünlerin yeniden ekimlerinin yapılması durumu ortaya çıkacaktır.

Hal böyle olunca da hasatların alımı gecikecek ve piyasalarda ürünlerle ilgili bir arz problemi yaşanabilecektir.

Ayrıca yeniden ekim vesilesiyle mazot ve tohumdan kaynaklı ek maliyet kalemlerine çiftçilerimiz katlanmak zorunda kalacaklardır.

Pandemi süreciyle yerli ve milli tarım politikalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamış bir millet olarak çiftçilerimizin sorunlarını hızla çözümlemek zorunda olduğumuzu da bilmemiz gerekiyor.

Çiftçilerimizin bu konuda yanında olabilmek adına öncelikle zararlarının hangi boyutta olduğunun ivedi bir şekilde belirlenmesinin ardından gerekli alanların tümünde devlet destekleri sağlanmalıdır.

Tarım sigortalarının kapsamına sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan zararlarında alınıp bu zararların çiftçiye hiç vakit kaybedilmeden verilmesi gerçekleştirilmelidir ki çiftçiye ekonomik anlamda daha rahat hareket edebilme imkânı verilmiş olsun.

Eğer bu sağlanamazsa çiftçinin bir sonraki yıl da ekim yapabilecek gücü hiç kalmayabilir ki bu durumda arzı az yapılan ürün miktarının artması vesilesiyle enflasyonu körükleyen bir durum olarak karşımıza çıkabilir.

Bunların yanında çiftçiye dekar başına ödenen mazot ve gübre destekleri artırılmalıdır.

Ek olarak organik tarım desteği iyileştirilerek doğal ürünlerin üretimleri desteklenmelidir.

Toprak analiz desteğinin de yükseltilmesi çiftçilerimize verilecek bir diğer destek olarak oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanında içinden geçtiğimiz süreçle ilgili olarak koronavirüs dahilinde çiftçilerimize ve tarım sektöründe bulunan şirketlere yeni desteklerin verilmesi gereklidir.

Şayet bu belirttiğimiz noktalarda desteklerin önü daha kararlılıkla açılmaz ise tarımsal hasatta ve üretimde çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Yorumlar (32 Yorum)

 • Avatar

  Melis Yeşil

  Belirtmiş olduğunuz konularda gerekenler yapılır da bahsettiğiniz kötü senaryoyla karşı karşıya kalmayız hocam.

 • Avatar

  Uğur Baykan

  Çiftçiye yaptıkları tek yardım, pandemiden dolayı icra ve iflas işlemlerinin ertelenmesi olmuşken bahsettiğiniz yeni destek paketi hayal olarak kalır. Ayrıca zaten zor durumda olan tarım üretimi birde dediğiniz gibi bir durumla karşılaşırsa vay halimize.

 • Avatar

  Adem Bölükbaş

  Maalesef 18 yıldır iktidarda olan bir yönetimin rant uğruna tarımı ve çiftçiyi yani üretimi görmezden gelerek geldiğimiz felâketi ortaya koymuşsunuz!
  Bu felaketi yaşayanlardan çözüm beklemek abesle istigaldir;
  Netekim hâlâ inşaat yapmaya,rant bulmak için Yeşilköy havaalanı arsasını, pistini kırıp hastane yapmaya ve kanal İstanbul yapmaya çalışıyorlar!!!

 • Avatar

  Ebru Çeliktaş

  Çiftçilerimize kalıcı çözümler ve uygulamada kolaylaştırıcı çalışmalar çok önemli olup en kısa sürede hayata geçirilmelidir. Kaleminize sağlık hocam

 • Avatar

  Deniz ÖZSOY

  Tarım ve gıda üretiminin önemi pandemi sürecinde daha fazla anlaşılmıştır.

 • Avatar

  İrfan Yücesoy

  Toprak analiz desteğinin de yükseltilmesi en önemli başlık

 • Avatar

  Elif Çakır

  Tarımsal üretimin ciddi bir girdisi olan enerjiyi her ziraatçinin kendi başına ve ihtiyacı kadar üretebilmesi için tek destek; yönetmeliğin uygunluğu nasıl olmalıdır?

 • Avatar

  Adem Tümer

  Bu seneki daralmanın sebebi zorunlu resesyondur

 • Avatar

  Kasım Tepebaşı

  Hocam ülkede sayıca fazla tarımsal araştırma enstitüleri var kaç tanesini biliyorsun

 • Avatar

  Ramazan Gürbüz

  Mustafa bey üretici desteklenmeli. Tarımsal faaliyetlere destek verilmeli. Özellikle çiftçilerimiz organik tarıma yönlendirilmeli.

 • Avatar

  Harun Dinçer

  Tarım ve hayvancılığın arttırılması, tarım ve gıda arz güvenliğinin devamlılığı için çiftçilerimizin desteklenmesi hakkındaki ekonomisi ve yaşamı ile geleceği tarıma bağlı bir millet olarak destek verelim.

 • Avatar

  Faruk Köse

  Tarımda zaman zaman üreticilerin yüksek gelir beklentisiyle aynı ürüne yönelmelerinden kaynaklanan sıkıntılar yaşanmakta. Talep fazlası ürünlerin çoğu zaman hasadı bile yapılmamakta.

 • Avatar

  Tamer Saraylı

  Tarımsal üretimdeki sorunların önemli ölçüde minimize edilmesi ve sözleşmeli üretime geçilmesi noktasında bir politika olmalıdır

 • Avatar

  Akın Keser

  Emekleriyle toprağı yoğuran, tarımsal üretimde sürekliliği sağlayan, ülkemize üretimle destek veren her zaman üreten ve çalışan çiftçimizin devletimiz her zaman yanında olmalıdır

 • Avatar

  Tuğrul Balcı

  Köylüye destek olmayan, tarımsal üretimi zayıf olan, tarıma, hayvancılığa yatırım yapmayan, önem vermeyen hiçbir ülke refah sağlanamaz ve vatandaşını sağlıklı, mutlu yaşatamaz.

 • Avatar

  Hasan Demirel

  Mustafa hocam yeniden ekim vesilesiyle mazot ve tohumdan kaynaklı ek maliyet kalemlerine çiftçilerimize kredi verilmeli

 • Avatar

  Fahrettin Aydogdu

  Tarıma daha fazla bilim ışığında akıllı Tarımsal destek verilmeli

 • Avatar

  Erdil Çınar

  Milli tohum da ayrıca öneme sahip

 • Avatar

  Beyza Yazgan

  Pandemi süreciyle yerli ve milli tarım politikalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk

 • Avatar

  Abdülsamet İçli

  Hasat başladı virüs bitti artık yaz geldi.

 • Avatar

  Kenan TATAR

  Hocam, çevremde tarımla ilgilenen yakınyakınlarimdan edindiğim izlenim özelikle; zirai ilaçlar aşırı maliyetli, en çok destek istenilen kalem ise Gubre ve mazot desteğinin artırılmasi çiftçinin elini rahatlacaktir maliyetleri düşürecektir. Saygılarımla…

 • Avatar

  Ender Çeliktaş

  Tarım sektörü de "millileşme" kapsamında ki "Savunma Sanayi" gibi stratejik öneme sahip sektörler arasına alınmalıdır. Bu yüzyılda "Tarım ve Tatlı Su" kaynaklarının doğru yönetimi ülkelerin geleceğini belirleyecektir. Mustafa hocam bu hafta da çok güzel bir konuya değinmiş eline sağlık.

 • Avatar

  Atilla Balkan

  Dünya organik tarım üreticisi üç milyon civarında. Dünya organik tarım yapılan alan ise 71.5 milyon hektar. Salgın sonrası dünyada gıda güvenliği ve tarım ayakta kalacak sonra sağlık sonra da sanat sektörü ve teknoloji ilerleyeceğini düşünüyorum

 • Avatar

  Asuman Ergoz

  Covid-19 sonrası dünya’da gıda güvenliği ve tarım büyük önem kazanacak . Türkiye, katma değerli büyümede organik tarıma büyük önem vermelidir . Kaleminize kuvvet başarılar diliyorum

 • Avatar

  Renan Bora

  Mardin Ovası tarımsal alan dışında diye enerji 4 katı fiyatla ücretlendiriliyor. Bu tür farklar da çözüme kavuşmalı

 • Avatar

  Arslan Gordebil

  Teknoloji tarımda çok önemli Makineleşme, tarımın temelini değiştirdi. Biçerdöver sayısı da 1948 ile 1962 arasında 1994'ten 6 bin 72'ye ulaştı.
  Bu dönemde traktör alımları için köylülere uygun imkanlarla kredi de sağlandı. Köylüler,tarımsal kredilerden önceki dönemlere göre daha fazla yararlanmaya başladı.

 • Avatar

  Sinan Cagpar

  sürdürülebilir tarım, gıda maddelerinin düşük girdiler ile üretimi, tarımsal alan, çevre ve doğal tarım kaynaklarının korunması gibi konular her kalkınma planı içinde yer almalı ve en öncelikli konu olmalıdır.

 • Avatar

  Elif Sunta

  Hocam teşekkürler…

 • Avatar

  Aslıhan Yorgun

  Kooperatifçilik, tarladan tüketiciye doğrudan satış yapan mecralar önem kazanacak diye düşünmüyor musunuz hocam ?

 • Avatar

  Dursun Gunay

  Ne kadar organik olunula bilinir ki %100 organik günümüzde artık çok zor.

 • Avatar

  Aslıhan Demir

  Enflasyonun en yüksek olduğu ürünler maalesef tarım ürünleri.

 • Avatar

  Namık

  Sayın hocam "Tarım sigortalarının kapsamına sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan zararlarında alınıp bu zararların çiftçiye hiç vakit kaybedilmeden verilmesi gerçekleştirilmelidir ki çiftçiye ekonomik anlamda daha rahat hareket edebilme imkânı verilmiş olsun." demişsiniz ama, maalesef tarım sigortaları zarar olsada gerçek zararın çeyreğini dahi karşılamıyor. Geçen sene tarsime elmaları sigorta yaptırdık. İlkbahar geç donlarından çiçeklerin %80i zarar gördü ama kayıp %5 denilip cüzi ödeme yaptı

Yorumları Gör (32 Yorum)