Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Tek çare güzel ahlâk

Bu Makaleyi Dinle!


00:00

Edeb bir tâc imiş nûr-i Hüdâ’dan,  

Giy ol tâcı emîn ol her belâdan…

Kişinin ahlâkını üçe ayırmak gerekir. Rabbine, Rasulüne ve insanlara karşı.

Bu durum bize Rabbimize şuurlu bir kul, Rasülüne bağlı bir ümmet ve mü’minlere de iyi bir kardeş ve dostluk getirecektir.

Günümüzde mahvolan bir ahlk yıkımıyla karşı karşıyayız ne yazık ki. Rabbimize, Rasülüne ve insanlara karşı. Bu nereye kadar gidecek böyle? Yıkılan aileler, ortada kalan çocuklar ve kazanılan düşmanlıklar. Ne acı ve ne büyük felaket!

Aile ancak güzel ahlâk, edep ve Allah’ın fıtratta ve Kur’an’da koyduğu karşılıklı hak ve sınırlara riayetle korunur, güçlenir, ayakta kalır ve geleceğe en büyük yatırım olur.  Yoksa hiçbir değer kalmaz.

Son beş yılda malûm kanun ve sözleşme marifetiyle iki milyon erkeğin uzaklaştırma aldığını düşünebiliyor musunuz? Sonra da bunun sonuçlarını… O adam eve dönünce ne olur ya da oluyor acaba? Bu kimlerin ekmeğine yağ sürüyor?

AB niçin çalışan kadınlara destek veriyor?

Neden istatistiklere bakılmıyor? Neden devlet bunları görmek istemiyor.

Niçin evlilik dışı berbatlıklar teşvik ediliyor? Aman Ya Rabbi! Bu vatan nereye gidiyor? Çok acı şeyler bunlar. Ahlâk olmazsa ne olur?

AHLÂKIN TEZAHÜRÜ

İnsanda ahlâk iyi ya da kötü olacak şekilde tezahür eder. Pek tabiidir ki İslâm’ın tavsiyesi güzel ahlâktır. Zaten İslâm’ın gönderiliş gayesi de insanların güzel ahlâk sahibi olmasını sağlamaktır. Bu konuda bir âyet-i kerîmede şöyle buyrulur:

 “O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” 3 Âl-i İmran 134.

Hadis-i Şerifte ise şöyle haber verilir:

 “Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” Malik, Muvatta’, hüsnü’l-hulk 8.

Hz. Peygamber (s.a.v.) bunun için Yüce Allah’tan (c.c) güzel ahlâkı istemişlerdir:

 “Allah’ım! Yaratılışımı güzel yaptığın gibi, ahlâkımı da güzelleştir.” Ahmed, Müsned, 1/403.

İnanan insan bu duayı daima yapmalı ve uygulamak için de gayret göstermelidir.

Allah Celle Celalühü aile yapımızı ve milletimizi korusun! Tek çare bilelim ki; İslâm’dır.