Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Trüf mantarı…

Bazen üretime dair yeni gelişmeleri kaçırıyoruz. Yeni gelişmeler siyasetin gölgesinde kalabiliyor.

Bugünkü yazımda üretime dair yeni bir gelişmeyi aktarmak istiyorum. Özellikle tarımda yeni fikirler ve çabalara ihtiyaç duyulduğu şu dönemde bu gelişmeden bahsetmesek olmazdı.

Orman Genel Müdürlüğü, dünya pazarlarının aranan mantar türü olan trüf için 350 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefi belirledi. Bugün itibarıyla ülkemiz bu hedef doğrultusunda 357 hektar trüf bahçesine sahip.

Birkaç yıl öncesine kadar gündemimizde dahi olmayan trüf mantarı, bugün avcılardan yatırımcılara, tüketicilerden turizmcilere kadar her toplum kesiminin ilgi odağı olmaya başladı.

Toprak altında yetişen yeraltı mantarının meyvesi olan trüf, dünyada her geçen yıl değerini ve pazarını artırıyor. Ülkemizde trüf mantarı doğal olarak yetişiyor.

Orman Genel Müdürlüğü, kırsalda yaşayan insanlarımıza yeni bir ekonomik kazanç kapısı açmak ve bu zenginliği ülke ekonomisine kazandırmak için Trüf Ormanı Eylem Planı hazırladığını ve 2014 yılında uygulamaya koyduğunu belirtmeliyim.

Eylem Planı kapsamında trüf mantarı teşhisi ekolojisi, ekonomisi, bahçe kurulumu, doğada aranması, saklama, kamuoyu farkındalığı ve orman köylüsünün dikkatini çekmek amacı ile değişik ilgi gruplarından 4 bin kişiye pratik ve teorik eğitim verildi.

Fidanlıklarda trüf aşılı meşe fidanları üretilerek 357 hektar alanda trüf bahçeleri oluşturuldu. Bu çalışmalar ile birkaç yılda 2 ton üretim gerçekleştirildi.
Trüf mantarının ülkemizde bugün itibarıyla 200’e yakın ailenin geçim kaynağı oldu bile… Fiyatı ise türü, cinsi ve kalitesine göre 100 ila 1.500 euro arasında.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre, çok sayıda özel sektör yatırımcısı şimdiden trüf bahçesi kurdu bile… Dünyada 3,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olan trüfün yüzde 45’ini Fransa, yüzde 35’ini İspanya, yüzde 20’sini İtalya ve diğer ülkeler sağlıyor. Bizim ise hedefimiz ekonomistlerin tahminlerine göre önümüzdeki 20 yıl içinde dünya çapında yıllık 6 milyar dolar bir ticaret hacmine sahip olacak. Türkiye ise bu alandan kısa vadede yüzde10 pay alarak, 350 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyor. Hadi hayırlısı…

Selam ve dua ile…