Son Dakika

Türk Ordusu ve bir ilk

Ne zaman ki, Ordu asli vazifesini ihmal edip, siyasete müdahalede bulunduysa daima bunun acısını topyekûn millet çekti.

Fotoğrafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar var. Sağ elini yumruk yapmış, ekrandan canlı olarak izlediği ve talimatlarını verdiği hava harekâtında adeta yumruğuyla terörü ve efendilerini eziyor. Yüzünde endişeden eser yok.  Kararlılık ve inancı gözlerinden okuyabiliyorsunuz.

Yanında, arkasında kuvvet komutanları. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz. Hepsinin tek bir hedefi, ortak bir inancı var.

Akar şöyle konuşmuş: "Hep birlikte, omuz omuza, aynı azim ve kararlılıkla en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz. Birlikte inşallah bu çalışmalarımızın sonucunda ülkemizi ve asil milletimizi kahrolası terör belasından kurtaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da burada operasyonlara katılanlara selamları, sevgileri var. Hepinizin yanaklarından öpüyor, teşekkür ediyor."

Bu toprakların yüz elli yıllık makûs talihi bu fotoğraf karesiyle değişiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar ve Karacak Dağı'nda düzenlediği eş zamanlı operasyonlarda 30'dan fazla hedef imha edilmiş. Medya, Karacak'a yapılan harekâtın TSK'nın tarihinde bir ilk olduğunu duyurdu. Mehmetçik, ilk defa terörün bu kadar kalbine yaklaşmış, ilk defa bu kadar derinlere inmiş.

Fakat bence asıl önemli olan bu "ilk" değildi. Türk Ordusu, asli mecraına dönüyor derken tam da bunu kastediyoruz. Başörtüsüne özgürlük, dindar subayların üzerindeki baskının kalkması bu en temeldeki asla rücu etmenin sadece küçük bir göstergesi.

Türk Ordusu, kendi milletini, ümmeti, hatta tüm mazlumları zalimlere karşı müdafaa ettiği ve bu uğurda asla cesaret ve imanından ödün vermediği için "İslam'ın son ordusu" olabilmişti. Onun için Yahya Kemal; "Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi/Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi/Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın/Galib et; çünkü bu son ordusudur İslâm’ın" diyerek Yaradan'a tazarruda bulunmuştu.

Ne zaman ki, ordu asli vazifesini ihmal edip, siyasete müdahalede bulunduysa daima bunun acısını topyekûn millet çekti. II. Abdülhamid'i tahttan indirenler doğru iş yaptığını sanıyorlardı. Bizi I. Cihan Harbi'ne sokarlarken de milletin hayrına çalıştıklarını sandılar. 1960'ta hatta 1980 darbesini yaparken de ülkeyi selamete çıkarmak iddiasındaydılar. Oysaki bu toprakların en sevdiği başbakanlardan birini darağacında sallandırdılar. Kıbrıs'ta Yunan zulmüne karşı mücadeleyi başlatan Fatin Rüştü'yü kahrolası bir düşmanlıkla katlettiler. 12 Eylül'de on binlerce insanı işkencehanelerde ezip, devlete düşman ettiler. PKK belasını bu ülkenin başına sardılar.

Savunma Bakanımızın, kuvvet komutanlarıyla çektirdiği bu fotoğraf, 15 Temmuz gecesi, boynuna takılan yağlı urganı söküp atan Türk Ordusu'nun şanlı tarihine ve asıl vazifesine döndüğünün hakiki belgesidir. Bu fotoğrafla ordu, Alparslan'a, Fatih'e, Yavuz'a, İstiklal Savaşı kahramanlarına ve elbette onu var eden milletine selam çakıyor. Bu cefakâr millet bugünleri hasretle bekledi.

Siz böyle güzelsiniz. Ne olur, böyle kalın.

Yorumlar

Halil İslam'ln son ordusu olma onurunu Elde etmiş olan Türk ordusunun ayaklarını Rabbim o sarp kayalıkların tüm olumsuzluklarından koruyup kollasın. Mehmetlerimize şan ve şeref nasip etsin.

Mustafa Elhamdülillah ancak bu kadar güzel ifade edilir

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.