Son Dakika

Türkiye kazandı!

Türkiye önemli bir seçimi daha geride bıraktı... Türkiye önemli bir seçimi daha geride bıraktı. 25 Haziran itibari ile yeni bir Türkiye var artık...

Türkiye önemli bir seçimi daha geride bıraktı. 25 Haziran itibari ile yeni bir Türkiye var artık. Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana devam eden Parlamenter Hükümet Sistemi sona erdi. Onun yerine Türkiye’ye özgü Cumhurbaşkanlığı Sistemi fiilen başlamış oldu. Zaten millet bu sistemi hayata geçirme noktasında kararlılığını başından beri sürdürdü. Sandık her önüne geldiğinde, millet yeni Türkiye’nin mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında saf tuttu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni Türkiye’nin fiilen hayata geçmesindeki emeği ve gayretinin sandığa yansımasını da asla unutmamak gerekir. Devlet Bey, yeni Türkiye’nin fiilen hayata geçmesinde önemli rol üstlendi. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk turda kazandı ve bütün tartışmalar sona erdi. Böylece milletin önü açılmış oldu. Tabii ki millet de MHP’ye Meclis’te kilit parti olma görevini vermiş oldu.

Yeni sistem ile parlamentonun zayıflayacağı iddialarının ne kadar boş olduğu da şimdi daha net anlaşıldı. Yeni Türkiye’nin ilk parlamentosunda da çok önemli siyasetçilerin yer aldığını meclisin çalışmalarında daha da net olarak görmüş olacağız. Dahası parlamentonun ne kadar önemli rol üstlendiğine de tanık olacağız.

Artık, parlamento kendi içinden hükümet çıkarmayacağı için asli görevini yürütecek. Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı da hükümetini istediği gibi kuracak ve Meclis’in güven oyuna ihtiyaç duymayacak. Meclis de hükümeti denetleme görevini yürütecek. Millet de hükümetin icraatlarını ayrı, parlamentonun icraatlarını ayrı izleme fırsatı bulacak. Seçim dönemi sandık geldiğinde oyunu da ona göre kullanacak.

Yeni sisteme ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı çıkan cumhurbaşkanı adaylarına millet geçit vermedi.  Değişimi kabullenemediler, milleti anlamadılar ve sonucu gördüler. Ancak Yeni Türkiye’de meclis daha demokratik… Daha çok sesli oldu. Yeni sistemi anlayamayan ana muhalefet partisi CHP açıkçası meclisin daha demokratik olmasında bilerek ya da bilmeyerek önemli katkılar sunduğunu söylemeliyim.

Yeni Türkiye’nin ilk meclisinde artık 7 siyasi partinin vekilleri var. AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti, HDP, CHP kontenjanından Saadet Partisi, İyi Parti kontenjanından Demokrat Parti Genel Başkanı.

CHP’ye 23 Nisan’da yazdığım yazıda tavsiyelerde bulunmuştum. Yazımı dikkate almadıklarına pişman olacaklarını düşüneceğim ama o derece gözleri kör olduğundan göremeyeceklerini düşünüyorum. Ben yine de 23 Nisan günü yazdığım yazıdaki tavsiye bölümünden kısa bir paragraf aktaracağım:

“CHP’ye bir önerim var: STK’lar, akademisyenler, muhtarlar ve sosyal bilimcilerden oluşan bir komisyon kursun. CHP’nin toplumun değerleri ile nasıl barışması gerektiğini araştırsın. Milletin gönlüne nasıl girileceğinin yolunu arasın. Laiklik ve Atatürkçülük maskesi takarak, milletten, ‘Sen bilmezsin, ben bilirim’ havası ile hiçbir zaman hükümet etme yetkisi alamayacak.”

Cumhurbaşkanlığı yarışında yüzde 30 oy almakla övünen Muharrem İnce için de yazılarımda hedef koymuştum. İnce’nin 24 Haziran seçimlerinden sonra CHP genel başkanı olmasının önünün açılacağını belirtmiştim. Şimdi tam da onun sırası. Ha, aldığı yüzde 30 oya gelince. Sayın İnce, bu oylar sadece CHP’nin oyları değil, İyi Parti, HDP, Saadet ve diğer muhaliflerden aldığın emanet oylardır. Bu oylar sende baki kaldığını ve üstüne oy koyacağını düşünüyorsan, siyasi hata yapmış olursun. Benden söylemesi….

Netice mi? Neticede tabii ki Türkiye Kazandı. Milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.