Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Türkiye laiktir” mi?

Ramazan Ayı’nda su içen bir milletvekiline, “Burası Müslüman Türkiye” şeklinde tepki veren bir milletvekili haberine, solcu bir gazeteci “burası laik Türkiye, sizi tarihten sileceğiz” diyor. Öyle mi? Burası laik mi?

Hayır. Türkiye anayasada laiktir ancak halk nezdinde değildir. Olamaz. Nitekim olamıyor da, arada kalıp gidiyor. Çünkü Türkiye, Müslümanların ülkesidir. Türk vatanı=Darül İslam!

Kazım Karabekir hatıralarında, Ankara’yı kaplayan “İslam terakkiye manidir” sözünü şaşkınlıkla karşıladığını, İnönü ile görüştüğünü, İnönü’nün “Macarlar aynı safta İtilaf devletlerine karşı harp ettiler. Mağlup oldukları halde istiklallerini muhafaza etmelerinin nedeni Hristiyan olmaları. Hocaları toptan kaldırmadıkça hiçbir şey yapamayız. İslamsız olmadığımız sürece bu harp bitmez.” Şeklinde cevap verdiğini anlatır.

Bin yıl İslam’ın hüküm sürdüğü topraklarda, gavur öyle istiyor diye İslam’dan vazgeçtiniz. Bunu ben değil, siz söylüyorsunuz. Lozan’da İslam’dan vazgeçtiniz. Peki o halde biz neden savaştık? Can verip can alarak kovduğumuz gavur, savaş bitince bize istediğini yaptırdıysa neden savaştık? İslamsız olmadığımız sürece cümlesi bile gâvurun bu topraklara göz dikmesinin nedeninin İslam olduğunu göstermez mi?

Evet, burası İslam toprağıydı. Bunu zorla laik hale çevirdiniz. Karşı çıkanları idam ettiniz, sürgün ettiniz, okullara almadınız, fişlediniz, linç ettiniz! Zorla yaptınız bunu! Zorla laik bir sistem kurdunuz. İnönü’nün arkadaşlarına çaktırmadan “millet düşmanımızdır” demesinin nedeni budur. Millet derken; köylüyü, Anadolu irfanını, Müslüman’ı söylüyordu, çünkü onlar yobazdı, terakkiye maniydi. 1924 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 2. maddesindeki “Türkiye Devleti’nin dini İslâm”dır…” maddesinin 1928’de çıkartılması, milletin mahiyetini gösteriyor. İsmet Özel “İstiklal Harbi’nin ertesinde kurucular ben laik devlet kuracağım dese, kaç kişi sağ kalırdı o gün? Gel ulan buraya derlerdi adama” derken bunu kast eder.

Eşref Edip 1943 yılında Hz. Muhammed’e(sas) Dair isminde bir kitap yazar. Yayınlanmaz. Gerekçe olarak Matbuat Umum Müdürlüğü kendisine “Biz her ne şekil ve suretle olursa olsun memleket dahilinde dini neşriyata ve gençlik için dini bir zihniyet fideliği vücuda getirilmesine taraftar değiliz” şeklinde cevap verir.

Kurucu kadro İslam’a karşı değildi diye laikler, Kur’an meali yazdırıldığını söyler. Ee, Karahanlılar döneminde de yazıldı. Karahanlılar laik miydi? Hayır. Allah’ın kanunları geçerliydi orada.

Biz iktidarız ama muktedir değiliz. Biz baş muhalifiz bugün. Biz hep muhaliftik. Çünkü bu sistem bizim sistemimiz değil. Biz bu sistemde, düzeni var etmeye çalışıyoruz.

Herifler başörtülüyü kamu dairesinden kovmaya çalışıyor, porno oyuncusu benzetmesiyle alay ediyor, Cuma namazında insanların taranmasını murad ediyor. Ve korkmuyor. Çok rahat, pişkin. Çünkü bu toprakların İslam toprağı olduğunu düşünmüyor. Çünkü vesayete güveniyor. Çünkü 1000 yılı reddedip, son 100 yıla bakıp “burası laik Türkiye” diyor.

Sizi rahatsız edeceğiz. Biz savaşı, cephede, ölüm sıramız gelene kadar Kur’an okuyup bekleyerek kazandık! Biz hâlâ da kendi salasına koşan tek milletiz!