Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Uçak sineması

Son günlerde sinema sektörü önemli gelişmelere sahne oldu. Yapımcılarla dağıtımcılar arasında gelir paylaşımı nedeniyle ciddi sorunlar yaşandı. Bu arada uzun yıllardır tartışılan bir türlü üzerinde uzlaşmaya varılamayan kanun nihayet çıktı. Artık biletler patlamış mısıra kurban olmayacak. Sinema kanunu yeni destekleme kurullarının oluşumuna fırsat verirken dizi, belgesel ve animasyonların desteklenmesi sayesinde daha çok yapım yurt dışına satış imkânı bulacaktır.Türk dizilerinin yakaladığı yükseliş grafiğini sürdürmesi diğer yapımlarında pazara girmesi için hem ekonomik hem de ülkemizin tanıtımı açışından hayati öneme haizdir.

Ben bugün size sinemada ne zaman gösterildiğini bilmediğim ama önemli bir yayın mecrası olan THY’de gösterilen iki filmden söz edeceğim. 

Uçakla yapılan uzun yolculuklarda vakit geçirmenin birkaç yöntemi var: ya uyuyacaksın, ya yiyeceksin, ya okuyacaksın ya da film seyredeceksin. Türbülans yoksa yazı yazmak da keyifli oluyor. Dünyanın en büyüklerinden olan THY uçak içi eğlence sistemi çok sayıda seçenekle yolculara hizmet veriyor. Adeta bir yayın kuruluşu gibi filmlerden, televizyonlara, belgesellerden, çocuk yayınlarına kadar istediğinizi seyretme imkânına sahip oluyorsunuz.

Ben uzun yolculuklarda daha çok film seyretmeyi seviyorum. İzleme fırsatı bulamadığım  nitelikli filmleri uçakta seyrederek açığımı kapatıyorum. Özellikle gerçek hayat hikâyeleri  müthiş öğretici oluyor. 

Natpe Miami dizi, film, içerik, yapım fuarı nedeniyle yolumuz Amerika’ya düştü. Uçuş 12 saat sürdü. Bu defa da bir iki okuma teşebbüsü yaptım ancak başaramadım. Kısa tanıtımlarından iki film seçtim. Birincisi: Son Şahit. Polonya’yı Almanlar işgal etmeden önce Sovyet işgali sırasında Stalin’in öldürttüğü 22.000 insanın gerçeğini araştıran Polonyalı gazetecinin bulduğu son şahidin ortadan kaldırılmasını anlatıyor. Nazilerden sonra Ruslar Polonya’yı işgal edince bu katliamı Naziler yaptı yalanını topluma  anlatmaya çalışan yönetimin değirmenine bir gazeteci çomak sokuyor. Bu nedenle son şahit ve onu tespit edip gerçeği ortaya çıkarmak isteyen gazeteci de öldürülüyor. Ancak eninde sonunda gerçekler ortaya çıkıyor. Bizim binlerce yıla dayanan tarihimizde benzer ne çok gerçek hikâyeler var. Bu acıklı hikâyeler güçlü yapımcıları, kaliteli yönetmenleri bekliyor.
Güzel, öğretici, ibret verici bir film. Keşke televizyonlarda THY gibi gerçek hikâyelere dayalı film kuşakları açsalar. 

İkinci film Nostalji, kurgusu ve konusu itibariyle çok kaliteli, bir o kadar da zor bir film. Filmde alıştığımız tarzda baştan sona oynayan başrol oyuncuları yok. Konusu büyüklerimizden bize kalan küçük hatıralar üzerinden hayatı sorgulamak. Birbiri içine geçmiş bağlantılı ancak bağımsız hikâyeleri birleştiren film, yaşadığımız hayata yeniden dönüp bakmayı anlatıyor. Kuşaklar arasındaki bakış farkına ve değişime vurgu yapıyor. Ömrünün sonuna yaklaşmışların, yeni nesillere anlamsız gelen küçük hatıraların hayatımızdaki önemini ve arkasındaki yaşanmışlıkları anlatması açısından öğretici bir film. Vurdulu, kırdılı filmlere inat okullarda ders olarak gösterilebilecek bir yapım. 

NATPE-MİAMİ TV VE İÇERİK FUARI

Kültür Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TRT, İstanbul Ticaret Odası’nın destek ve organizasyonlarıyla Türkiye’den 21 firma Miami’de düzenlenen fuara katıldı. Birlikte çalışmanın bereketiyle daha iyi sonuçlar alındığına şahit oluyoruz. Türk dizileri Latin Amerika ülkelerinde en çok seyredilen programlar arasında yer alıyor. 
Yeni sinema kanunu hem daha nitelikli işler için destek olacak hem de adeta açık hava platosu olan ülkemizde film yapmak isteyen dünya yapımcılarına yardımcı olacaktır.