Son Dakika

Yargıda reform ve milli duruş

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi için uzun süredir yoğun bir çalışma yürütüyor. Bakan Gül, çalışma sürecinde 'güven veren adalet' yaklaşımıyla toplumun her kesimiyle diyalog içinde. Yakın zamanda da bu strateji belgesinin açıklanması bekleniyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi için uzun süredir yoğun bir çalışma yürütüyor. Bakan Gül, çalışma sürecinde 'güven veren adalet' yaklaşımıyla toplumun her kesimiyle diyalog içinde. Yakın zamanda da bu strateji belgesinin açıklanması bekleniyor.

Bu çerçevede Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, birkaç gün önce Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile ortak basın açıklaması yaptı. Feyzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği devletimizin dimdik arkasındadır. Devletimize kendimizi siper etmeye Allah'ın izniyle devam edeceğiz. Türkiye Barolar Birliği milli bir yapıdır. Bundan rahatsız olan rahatsız olmaya devam edebilir. Terör örgütlerini kahredeceğiz. Dediğimden rahatsız olan varsa bu rahatsızlık bizim madalyamızdır" dedi.

İşte Türkiye’nin terör örgütlerine karşı hukuki olarak hep birlikte dik duruşun fotoğrafıdır bu. Ancak bazı baroların bu duruştan rahatsız olduklarını ne yazık ki okuyoruz. Tüm barolardan ülkenin birlik ve beraberliğini destekleyen açıklamalar yapmalarını beklerdim. Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini desteklemeyi ve terör örgütleri karşısında tavır alınmasını baro mensuplarının neredeyse tamamının desteklediğini düşünüyorum. Çünkü bu ülke hepimizindir.

Birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız olduğu bu dönemde tüm baroların el birliği ile Adalet Bakanlığının hazırlamakta olduğu yargı reformuna daha çok katkı sunma çabası içinde olmalarını beklemek hakkımız.

Hukuk ve Demokrasi Derneği Feyzioğlu’nun yukarıdaki açıklamasına tam destek verenlerden. Dernek şu görüşleri ifade etti:

“Yerel seçimler öncesinde demokrasinin sürdürülmesi ve toplumsal barışın devamı adına herkesin sorumluluk bilinci ile hareket etmesini beklediğimizi, özellikle hukukun kurucu ve esaslı unsurlarından olan avukatların şiddeti ve ayrışmayı önleyecek zemini korumalarını gerektiğini önemle vurguluyoruz. Baroları ve TBB’yi mesleğin sorunları ile ilgili olarak sorunlarının çözümünde birlikte çalışmaya, ayrıca milli birlik ve beraberliğe katkıda bulunmaya, terör örgütleri karşısında tavır almaya, toplumsal barışı ve ayrışmayı önlemeye davet ediyoruz.”

Teröre karşı hep birlikte mücadele etmek özgürlük mücadelesidir, insan hakkı mücadelesidir. Ancak, yargılamalarda suçlu ile suçsuzun ayırt edilmesi çok önemlidir. Çünkü mazlumun ahı indirir şahı… Gerçek adaletin kestiği parmak acımaz. Bu noktada esasen herkesin talebi aslında Adalettir. Adalet çökerse, devlet çöker… Dolayısı ile herkesin adalete katkı sunması aslında kendi geleceğini de güvene alması anlamına gelir.Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de çabaları da bu yöndedir. 

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Mustafa Türkiye'de.... haklı olduğun bir konuda mahkemeye gitsen kesin kazanman gereken bir konuda olsa, haracını vermezsen kazanamazsın. Ne haracı? Avukat, mahkeme masrafı ve dava açma vs. Yani adaletin tecelli etmesi paraya bakar, karşı taraf daha çok harcarsa haksızda olsa, kazanır. Bu sistemede Yüce Türk Adalet sistemi der yuttururlar. Ahh kadı efendi ahhh...

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.