Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yemen’de çocuk olmak… Açlıktan ölmek…

Yemen’de üç yıl içinde yetersiz beslenme nedeniyle 85 000 çocuk hayatını kaybetti. Bu ölümler kuraklık nedeniyle değil savaş ve ambargo nedeniyle oldu.Görüntüler korkunç, görüntüler yürek yakıcı.

Bir deri bir kemik kalmış yavrular…
Ne kadar masum, ne kadar habersiz, ne kadar çaresiz.
Hangi zihniyet, hangi düşünce çocukların açlıktan ölmesine izin verir. 
Hangi vicdan, hangi adalet buna ses çıkarmaz.
Kim bu işin sorumlusu? Sakın ben değilim demeyin çünkü sorumlu sensin, benim, biziz.
Kimse kendisini bu ağır sorumluluktan kurtaramaz. Yeryüzünde şu an itibariyle yaşayan herkes bu ağır tablodan sorumludur. Herkesin sorumluluğu ilgisi, yeteneği, yetkisi kadardır. Birinci derecede sorumlular bölgede savaşı sürdüren, kendi içinde çatışan eblehlerdir. Yok, Sünni imiş yok Şii imiş sana ne bırak herkes isteği inancı yaşasın. Ötekinin Sünni ya da Şii olmasının hesabını Allah senden mi soracak? Herkes bildiği ve inandığı gibi yaşayacak ki öteki tarafta hesabını verebilsin. Müslümanlar bunu ne zaman anlayacak!
İkinci derece sorumlular koalisyon denen Arap ülkeleri ve İran. Koalisyon denen şey işin kamuflajı, bu Sam Amca destekli bir katliam ortaklığıdır. Koalisyon diyerek hedef saptırıyorlar. Aslında Sam Amca ne katili ne de maktulü seviyor. Onun için ikisini de ölü olması en makbulü. 
Ya İran, onu anlamak da mümkün değil. Mezhep fanatizmi, ırkçılığı yapmaktan hiçbir şekilde geri durmuyor.
Çocuklarını diri diri toprağa gömen vahşilikten medeniyet çıkaran Hz Peygamber’in beldelerinin korucusu olduğunu iddia eden ve kendilerini Hadimül Haremeyn diye tanımlayan adamların yaptıklarının cahiliye döneminden ne farkı var?
Derecelendirmeye devam edersek bu işin içine dünya girer…
Ne kadar farklı açılardan bakmaya çalışsak konu o kadar başka bir yere gidiyor ve gerçekten kaçmaya çalışıyoruz.
Ama kaçamayacağımız bir acı gerçek var ve onunla yüzleşmek zorundayız: YEMEN’DE ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLDÜRÜLÜYOR.

Evet, beyefendiler, hanım efendiler Yemen’de  çocuklar taammüden açlıktan öldürülüyorlar. Haberiniz var mı? Varsa ne yaptınız?
Dünya suskun, dünya sessiz, dünya acımasız, dünya merhametsiz…
Niye bu kadar sessizlik var!
Umudumu yitirmek istemiyorum ama dünyanın çivisi çıkmış:
Vahşi kapitalizm hepimizi köleler haline getirdi. Kendi menfaatinden başka birşey düşünmeyen, empati yapmayan aç gözlü yamyamlar…
Maalesef dünya büyük çoğunluğu bu kafa yapısına sahip liderler tarafından yönetiliyor. 
Sonuç olarak yeryüzünde katliam, ayrımcılık. soykırım, her türlü sapkınlık, rüşvet vb. işlemler hız kesmeden sürüp gidiyor.
Yemen’de, Arakan’da, Nijerya’da, Meksika’da, Hindistan’da binlerce çocuğun soykırıma, zulme uğradığı gibi dünyanın birçok ülkesinde benzer tablolarla karşı karşıyayız. 
Kim çözecek bu meseleyi?
Eskiden dünyayı ayağa kaldıran insan hakları kuruluşları vardı. Nerelerdeler acaba? Onların harekete geçmesi için kaç çocuğun daha ölmesi gerekiyor. Yoksa görevlerini tamamlayıp kapılarına kilit mi vurdular. Yoksa ölen çocuklar Yemenli olduğu için savunulacak kategoriye girmiyorlar mı?
Nerede petrol bataklığına gönülmüş balıkçıl kuşu üzerinden aylarca propaganda yapan medya. Yemenli çocukların balıkçı kuşu kadar kıymeti yok mu? Sosyal medya ne işe yarar?
Küreselleşen dünyada, küresel manada iyilikleri çoğaltacak, kötülükleri engelleyecek bir topluluğa çok ihtiyaç var. Din, dil, ırk gözetmeden bütün mazlumların sesi olacak bir topluluk. Belki de siz de o toplulukta  olmak istersiniz. İlk iş Yemen olsun inşallah.