Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yetim gülüyor

Hayatın somurtkan simasına ya da kendi çehremize çekidüzen vermemiz gerekiyor. Tebessümün sadaka olduğuna inanıyoruz fekat tanımadığımız (hatta tanıdığımız) insanlardan tebessümü esirgiyoruz.

Bayramı geride bıraktığımız şu günlerde, her bayram olduğu gibi muhasebe damarımız kabardı. Benim damarım bayramdan hemen önce gittiğim Yetim Vakfı Reyhanlı Eğitim Köyü’nde kabarmıştı.

Yetim Vakfı İletişim Direktörü İslam Arslan dostumuzun, dönem sonu mezuniyet töreni için gelen davetine icabet ettik ve gittik.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin sınıra yakın kısmında kurulan Reyhanlı Eğitim Köyü’nde yüzlerce yetim çocuk ve aileleri bulunuyor. Bir kısmı yatılı, bir kısmıysa taşımalı eğitim görüyor.

Savaş ortamından çıkıp gelen çocuklara ilk andan itibaren psikolojik desteğe başlanıyor. Durumlara göre belli planlar dahilinde süreçler yürütülüyor.

Hayata karamsar bakan, unut namına kırıntı olmayan çocuklar gözle görülür şekilde dönüşüm yaşıyor. Mezuniyet töreninde sergilenen oyunlar, performanslar ve sunumlar, savaş ortamı sonrası çocukları yeniden hayata döndüren güzelliğe işaret ediyordu.

İHH’nın öncülük ettiği, Yetim Vakfı’nın yürüttüğü Reyhanlı Eğitim Köyü, her bakımdan dünya standardında bir proje olmuş.

Eğitmenlerin, kalitesinin üzerinde bir özellikleri daha göze çarpıyordu. Her biri çocuklardan bahsederken merhamet ediyor. Profesyonelliğin Batı’da üst seviyede olup merhamet ve insaniyetten uzak görünmesine benzer bir durum yok. Görevlilerin tamamı insani bir vazife gördüklerinin farkında. Çocuklara kendi çocukları gözüyle bakıyorlar.

Gönül ister ki Reyhanlı Eğitim Köyü benzeri yapılar çoğalsın. Sadece Suriyeli yetimlere değil, ihtiyaç sahibi her çoçuğa imkân ulaştırılsın.

Suriyeli çocukların, sığındıkları komşularından böyle merhamet görmesi, geleceğe atılmış tohumlardır. Hayata yeniden dönen bu çocukların ve Türkiye’nin dört bir yanında misafir ettiğimiz Suriyeli çocuk ve gençlerin oluşturacağı gelecekte, ülkemiz ile sağlam bir bağ kurulacağına şüphe yok. Belki de bir daha kopmayacak bir bağın oluşma sürecindeyiz.

Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar nezdinde büyün yönetici ve görevlilere Allah güç versin. Harika bir organizasyon sürecindeler. Reyhanlı Yetim Köyü gibi çalışmaların kamuoyuna daha yoğun ve sağlıklı duyurulması gerekliliğini de hatırlatmak gerek. Bağışlarla hayata geçen böylesi muhteşem çalışmalar, bağış verenlere iletildikçe artacak ve yaygınlaşacaktır.

Allah, tebessümümüzü ve umudumu arttıran böylesi çalışmaları çoğaltsın. Emeği geçen herkesten razı olsun.