Berfin Bitirim-Muhabir

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den uzaya giden ilk astronot olarak tarihe geçen ve ISS’te (Uluslararası Uzay Ajansı) yaptığı ilk konuşma ile göğsümüzü gururla titreten Alper Gezeravcı gündemin en çok konuşulan isimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 kişilik ekibin Dragon kapsülü ile ISS’e kenetlenmesinin ardından Türkiye’nin uzay macerası ile ilgili detaylar heyecanla takip ediliyor.

SOSYAL MEDYADA İLGİ ÇEKTİ

Ülkedeki herkesin odak noktasının bu konuya kaymasının ardından sosyal medya platformu Instagram üzerinden Alper Gezeravcı’yı tanıtmak için açıldığı ifade edilen bir hesap 655 bini aşkın takipçi sayısına ulaştı. Bu noktada söz konusu tanıtım hesabının Gezeravcı’ya ait olduğunun düşünülmesi bazı sorunları da beraberinde getirdi.

TBMM Başkanvekili Bozdağ, Avustralyalı Bakan Süleyman'la görüştü TBMM Başkanvekili Bozdağ, Avustralyalı Bakan Süleyman'la görüştü

 MEDYA KURULUŞU SAHTE HESABIN RÖPORTAJINI YAYINLADI

Alper Gezeravcı adına açılan fan sayfası üzerinden yayınlanan bir soru cevap, sosyal medyada herkesin dikkatini çekti.  Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan haberin ardından medya kuruluşlarının da fan hesabından yayınlanan sözde röportajı paylaştığı görüldü.

AA PAYLAŞIM YAPTI

AA ajansı söz konusu haberin yayından kaldırıldığını şu ifadelerle duyurdu:

"-İlk Türk astronot Gezeravcı, sosyal medyadan gelen soruları uzaydan yanıtladı- başlıklı haberimiz sehven yayımlandığı için iptal edilmiştir."

Sosyal medyada viral olaran röportajın kaynağı Alper Gezeravcı'nın fan sayfasında yer alan ve haberlere konu olan ifadeler şu şekilde:

MEDYA KURULUŞLARI PAYLAŞIM YAPTI

Söz konusu haberin yayınlanmasının ardından birçok haber sitesi ve sosyal medya kuruluşunda yanlış haberler yayıldı.

GERÇEK ANLAŞILINCA HABERİ KALDIRDILAR

Haber kısa süre içerisinde viral olarak sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yayılan haberin kaynağının Alper Gezeravcı’nın fan sayfası olduğu anlaşılınca söz konusu haber Sözcü’nün sitesinden de kaldırıldı.

ALPER GEZERAVCI’NIN RESMİ SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın sosyal medya hesaplarına dair açıklama yaptı.

Sahte hesaplardan yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, Gezeravcı'nın Instagram hesabının "@astroalper https://instagram.com/astroalper", X hesabının ise "@TURKastro https://twitter.com/TURKastro" olduğunu duyurdu.

Instagram hesabı: @astroalper https://instagram.com/astroalper

 X hesabı: @TURKastro https://twitter.com/TURKastro

Editör: Berfin Bitirim