Ünlü yapımcı Birol Güven'e Bakanlıkta yeni görev Ünlü yapımcı Birol Güven'e Bakanlıkta yeni görev

Günlerdir uyarılarını sürdüren Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava tahmin raporunu yayımladı. MGM tam 31 ili sarı ve turuncu kodla uyardı. 

ÇOK KUVVETLİ GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların bu gece saatlerinden itibaren Bolu çevreleri, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu'nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yüksekleri, Güneydoğu Anadolu bölge geneli, Hatay, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari ve Van'ın güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.  

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI

Kar yağışının bu gece saatlerinden itibaren Bolu çevreleri, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu'nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yüksekleri ile  zamanla Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari ve Van'ın güney çevrelerinde kuvvetli, yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ 

Yağışların Hatay çevreleri ve Güneydoğu Anadolu bölge genelinde kuvvetli yağmur ve sağanak, zamanla Gaziantep, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman ile Mardin ve Şanlıurfa'nın kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

SARI VE TURUNCU KODLA UYARI YAPILAN İLLERİMİZ

Adıyaman
Ağrı
Bingöl
Bitlis
Bolu
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Gaziantep
Hakkari
Kars
Kastamonu
Malatya
Mardin
Muş
Sakarya
Siirt
Tunceli
Şanlıurfa
Van
Zonguldak
Bayburt
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce

Muhabir: NUSRET ODABAŞ