Berfin Bitirim-Muhabir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemiz genelinde hava durumu çok bulutlu olacak; ancak Marmara'nın kuzeybatısı dışında genel olarak yağışlı geçeceği öngörülüyor. Yağışların kıyı kesimlerde ve güneydoğu bölgelerinde yağmur ve sağanak, diğer bölgelerde ise zamanla karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun batısı ile Adıyaman çevresinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu bölgelerde pus ve yer yer sis oluşması öngörülüyor. Ayrıca, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Hava sıcaklıklarında güneydoğu kesimlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, diğer bölgelerde ise hissedilir derecede (8 ila 10 derece) azalma olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde eseceği öngörülüyor.

Bugün ve yarın Adıyaman, Artvin, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Rize, Sivas, Trabzon, Tunceli, Aksaray, Batman, Osmaniye illerinde sarı alarm durumu beklenmektedir.

İSTANBUL’DA AKAR YAĞACAK MI?

İstanbulluların merakla beklediği sorunun cevabı şehirde yaşayanları mutlu edecek cinsten değil. MGM’nin son tahminlerine göre 26 Ocak Cuma gününe kadar şehirde kar yağışı beklenmiyor.

Emine Erdoğan'dan Antalya Diplomasi Forumu paylaşımı Emine Erdoğan'dan Antalya Diplomasi Forumu paylaşımı

Bazı illerde beklenen hava durumu ve günün en yüksek sıcaklıkları şu şekildedir:

Ankara: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı, en yüksek sıcaklık 5 derece.

İstanbul: Çok bulutlu, en yüksek sıcaklık 7 derece.

İzmir: Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, en yüksek sıcaklık 11 derece.

Adana: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak yağışlı, en yüksek sıcaklık 16 derece.

Antalya: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, en yüksek sıcaklık 17 derece.

Samsun: Çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, en yüksek sıcaklık 8 derece.

Trabzon: Çok bulutlu, gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, en yüksek sıcaklık 16 derece.

Erzurum: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı, en yüksek sıcaklık 3 derece.

Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, en yüksek sıcaklık 10 derece.

Editör: Berfin Bitirim