Nusret Odabaş / Muhabir

Brent petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki hareketlilik nedeniyle akaryakıt fiyatları sürekli değişkenlik gösteriyor. En son motorine indirim gelmişti. Bu geceden itibaren motorine zam geliyor.
 
Motorin grubunda gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 34  kuruş zam bekleniyor. Benzin ve otogaz (LPG) fiyatlarında bir değişiklik beklenmiyor. Zamla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 40,62 TL'ye, Ankara'da 41,60 TL'ye, İzmir'de 41,99 TL'ye yükselecek.
Benzin grubunda 1 lira 25 kuruş, motorin grubunda ise 1 lira 21 kuruş indirim gelmişti.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI
İstanbul Avrupa Yakası

Benzin fiyatı: 40,21 TL

Motorin litre fiyatı: 39,26 TL

İstanbul Anadolu Yakası

Benzin fiyatı: 40,11 TL

Motorin litre fiyatı: 39,16 TL

Ankara

Benzin litre fiyatı: 41,20 TL

Motorin litre fiyatı: 40,24 TL

İzmir

Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin refahını artırmak için çalışmalarımıza devam edeceği Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin refahını artırmak için çalışmalarımıza devam edeceği

Benzin litre fiyatı: 41,47 TL

Motorin litre fiyatı: 40,59 TL

Antalya

Benzin litre fiyatı: 41,94 TL

Motorin litre fiyatı: 41,08 TL

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor

Editör: Nusret Odabaş