CHP'de değişimcilerin zaferiyle birlikte Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaklaşık 14 yıllık genel başkanlık görevi sona erdi ve Özgür Özel yerine geçti.

Ardından gözler, partiden bir bir ayrılan isimlere çevrildi. Kulislerde, İnce'nin partiye geri dönmek için girişimlerde bulunduğu öne sürüldü.

CHP GENEL BAŞKANINDAN ÇAĞRI

Özel, Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada, “Bu baba evinin tapusu ne Özgür Özel’dedir ne de Kemal Bey’dedir. Gelin baba evine güçlenelim” dedi.

Bu ifadelerin ardından Kılıçdaroğlu döneminde partiden ayrılan Muharrem İnce’nin yapacağı açıklama merak edildi. Muharrem İnce konuya ilişkin açklama yaptı.

SEÇİMLERE DEĞİNDİ

Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e özel açıklamalarda bulunan İnce, ilk olarak 14 Mayıs seçimlerine değindi. İnce, şu ifadeleri kullandı:

Bahçeli'den 'Saffet Sancaklı' açıklaması: Tercih kendisinindir Bahçeli'den 'Saffet Sancaklı' açıklaması: Tercih kendisinindir

"Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na, 'İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun, ben hiçbir şey istemiyorum, sizi destekleyelim' dedim. Yani bir kişinin cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını önerdim. 7 cumhurbaşkanı yardımcısı insanlara güven vermez. Hata yaptılar, yanlış yaptılar."

TEKLİF EDEN YOK

İddialara ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

“Ne benim CHP'ye girmek gibi bir düşüncem var, ne de böyle bir teklif var. Ben, şimdi Memleket Partisi'nin genel başkanıyım. Bu partinin de yetkili kurulları var. Ne karar alacaksak yetkili kurullarımızda alırız. Pazar günü gündemimiz yerel seçimlere nasıl gireceğimiz konusu olacak. Seçimlere nasıl gireceğimizi konuşacağız. Biz, Memleket Partisi olarak seçime tek başımıza girecekmiş gibi kararımızı alacağız”

YEREL SEÇİM AÇIKLAMASI

Yerel seçimlere de değinen İnce, “Büyükşehirleri CHP'nin kazanması, 2019 seçimlerinden daha zor. 2019 seçimlerini kazanmak daha kolaydı. Bakın tekrarlıyoruz, 2019'daki durumdan, şartlar bugün daha zordur. Evet, 2019 yılına göre bugün ekonomi daha kötüdür ama seçim kazanmak daha zordur. Neden derseniz; çünkü iktidar bir psikolojik üstünlük kazandı. Cumhurbaşkanlığını aldı, Parlamento çoğunluğunu aldı. Bir psikolojik üstünlük var. O üstünlükle seçime gidiyor” diye konuştu.