Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anadolu’nun vatansever mucitleri

Özçelik ailesi ülke adına yapılan teknolojik ürünlerin gelişimine katkı sağlamış vatan sever ailelerden bir tanesi. Fikret Özçelik ise atlarından aldığı mucitlik bayrağını geleceğe aktarmak için büyük çaba gösteriyor.

Anadolu’nun vatansever mucitleri

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay/Mülakat

Özçelik ailesi ve Fikret Bey; bir yüzyılı şöyle geçirdik. “İcat çıkartma”, “Ne gereği var”, “Memleketi sen mi kurtaracaksın”, “Eski köye yeni adet getirme” ve üzerine şu cesaret kırıcı sözler:

-Ne işin var orda sanki?

-Sana mı kaldı?

-Girme böyle işlere!

-Ya dönünce iş bulamazsan?

-Bak karar senin karışmayız.

-otur dinlen evinde zorun ne?

İşte tüm bu cesaret kıran sözlere rağmen yüzümüzü güldüren, her şeye rağmen yapabileceğine inanan ülkesini sözde değil özünde seven gecesini gündüzüne katan hatta sırf bu vatan aşkı uğruna zararlara katlanan insanlarımız var. Bugün aileden mucit olan Fikret Özçelik ile beraberiz. Fikret Bey Kemal Ruşen Özçelik’in oğlu kendisi Mardinli bir ailenin 6 çocuğundan birisi çocukluğu ve gençliği babasının yanında bu ülke adına yapılan teknolojik ürünlerin gelişimine şahitlik ederek geçmiş babasından aldığı bayrağı hiç vazgeçmeden taşıma gayretinde olan naif bir Anadolu insanı.

Kemal Ruşen Özçelik’ten bahseder misiniz?

Dedem 7 yaşında İstanbul’a geliyor ve polis olarak hayatına devam ediyor. Babam Sanat Enstitüsü mezunu idi. Uzun yıllar Dolapdere’de araç tamiri üzerine ustalık yaptı.Kendisi renkli bir kişiliği vardı. 1970’li yıllarda araçlarda ilk elektronik ateşlemeyi icat eden kişidir. Dünyada ilk elektronik ateşlemeyi kendisi icat etmiştir.Piko marka elektronik ateşleme eski marka platin meksefeli araçlarda kullanılmaya başladı. İlk patentimizide bu ürün için almıştık.Bu sistemi eski araçlara takıldığı için hem daha tasarruflu hemde egzoz emisyonunu düşüren o dönemde çevreci bir üründü.Bu ürünü yedek parçacılara satarak bir süre devam ettik.Sonrasında ise Renault markasına bu ürünün patent hakkını devrettik. 1974 yıllarında oluşan petrol krizinden sonra alternatif enerji kaynaklarını araştıran babam 1990 yılına kadar hidrojen enerjisi alanında çalışmalar yaptı. 1990 Türkiye’nin ilk patenti olan 25925 numaralı “deniz suyundan hidrojen üretim” yöntemi ile ilgili patenti aldı.O dönemde patent kanunu yoktu İhtira Beratı vardı. 1990 ile 2003 arası bir çırak gibi beni eğitti. Kendisi yenilikçi biriydi.Bizi deyenilikçi olmamız konusunda hep teşvik etti. Amerika’da iki makale yayınladık.General Motors ve Mercedes gibi otomotiv firmalarından ortaklık teklifleri aldık. Türkiye’de başta üniversiteler Tübitak ve Bakanlıklarda çok sayıda çalışmalarımız var.Babam 2003 yılında vefat etti. Hidrojen takviyeli çalışan ilk otomobili biz yaptık.Ama malumunuz üzere otomotiv sektörü zor bir sektör. Kendi otomobiliniz olmadığı için yabancı parçaları taktırmıyorlardı.

2003’ten sonra neler yaptınız?

Otomotiv sektöründe ki zorlukları gördükten sonra açıkçası biraz geriden takip etmeye başladık. Hidrojen teknolojisini sanayiye uygulanabilir hale getirmemiz gerekiyordu .2003 yılından 2011 yılına kadar AR-GE çalışmalarına devam ettim. Şirketi ise Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nde Teknokente taşıdım.UTED AR-GE olarak çalışmalarımıza devam ettik. Dolayısı ile hidrojenin içten yanmalı motorlarda yakıt olarak kullanılmasıyla ilgili olarak babamızın projesini evde kullanılan kombilerde uygulama araştırması içerisine girdik.2012 yılında AR-GE çalışmasını bitirerek.Türkiye’nin ilk yerli kombisini ürettik.

Ürettiğiniz Kombi Ne kadar Yerli?

Değerli okuyucularımız özellikte tüm parçaları ithal edilerek ülkemizde üretilen ürünlere yerli demekten imtina ettiğim için bu soruyu yöneltiyorum. Düşünün ki eğer bir ürünün büyük bir oranda parçaları yazılımını ülkemizin insanları ile üretip yapmışsak gerçekten o ürün yerli ve milli bir ürün haline geliyor. Ürettiğimiz kombi % 95 oranında yazılım be parçaları ile birlikte tamamı ile bize ait bir ürün. Doğalgazla çalışan kombilerin aksine elektirikle tasarruflu bir şekilde çalışıyor. Ayrıca ürettiğimiz alüminyum peteklerle entegre ettiğinizde ise yaklaşık olarak % 30’a varan tasarruf sağlıyor. Elektirikli kombinin kurulum aşamasında proje ayrıca abonelik gibi bir takım hukuki işleri yapmanıza gerek kalmıyor.Elektirik faturası haricinde proje bedeli abonelik bedeli ve ayrı bir fatura ile karşı karşıya kalmıyorsunuz. Daha temiz bir enerjiden bahsediyoruz. Diğer bir avantajı ise doğalgazın altyapı olarak ulaşmadığı bölgerde ve daha ılıman iklimlerde elektirikli soba ve klimaya oranla ciddi bir tasarruftan söz edebiliriz. Şu ana kadar yurt içinde ve yurt dışında binlerce evde sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.Ürünümüz özellikle yurt dışında yatırımcıların ilgisini çeken bize özel bir teknolojiye sahip bir ürün.

Farklı Ürünleriniz var mı?

Babamızdan aldığımız vizyonla enerji sektöründe ekonomik yerli ve milli ürün geliştirmeye gayret ediyoruz.Özellikle enerji tasarrufu sağlayan ürünler ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak için çok fazla önem arz etmekte.Bu minvalde çalışmalarımız doğrultusunda ısı ve ses yalıtımı sağlayan ve tamamı ile organik malzemelerden üretilen sıva be boya ürünlerimiz var. Şu şekilde özetlersek evinizin içerden sıva ve boyasını yaptıktan sonra bizim ürettiğimiz alüminyum petekler ve kombiyi kullanırsanız doğalgazlı bir kombiye oranla enerji tasarrufunuz % 30 u geçecektir. Bu ürettiğimiz boya tamamı ile dünyada bir ilk.

Diyelim ki bir evde ısı yalıtımı yok sizin ürününüz yeterli olacak mı?

Elbette ürettiğimiz sıvayı örneğin İstanbul gibi bir şehirde 2 cm kalınlığında uygular ve üzerine bizim boyamızı kullanırsanız dışarıdan hiç ısı yalıtımınız olmasa bile kesinlikle faydasını görürsünüz.Ürünlerimizde kansorejen içermeyen malzemeler kullandığımız için güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca yanmaya karşı dirençli bir özelliği var. Olası bir yangın hadisesinde duvarlarınız kesinlikle yanmayacaktırr.. Diğer alanlarda yaptığımız kıyaslama testlerinde ürünlerimizin ciddi şekilde pozitif sonuçlarını gördük. Bakın şu an ısı yalıtımı olarak kullanılan malzemelerin çoğu petrol türevi malzemeler dolayısı ile yanma hadisesi ve kanserojen etkilerinden dolayı Avrupa’da yasaklanmaya başladı.Ayrıca bu malzemeler giderek verimliliği düşüyor. Yatırım ve uygulama maliyetleride ciddi anlamda pahalı.

Savunma sanayii alanında çalışmalarınız var mı ?

Son dönemde ülkemiz savunma sanayisinde ciddi atılımlar gerçekleştirdi. Artık yerli ve milli İHA ve SİHA larımız ve ürettiğimiz onlarca ürünümüz var. Peki sizin bu alanda yaptığınız çalışmalarınız var mı? Biz teknoloji şirketi olarak ürettiğimiz bir boya var bu boya radardan görünmez hale getiren özel bir formüle sahip. Çelik yelek üretimimiz var. Benzerlerine göre gayet hafif ve daha dayanıklı bir ürün. Özellikle çelik yelek üretiminde kullandığımız teknolojiyi araçlarda zırh yapımında kullanabiliyoruz bunun ise iki avantajı var. Bir araca zırh yaptığınızda aracın ağırlığı artıyor ve ayrıca klasik olarak yapılan zırh bizim yaptığımıza göre çok pahalı dolayısı ile geliştirdiğimiz zırh her açıdan ülkemize hizmet edecek nitelikte.Savunma sanayisi için yaptığımız çalışmalara ticari olarak bakmıyoruz ülkemize hizmet edebilmek için çalışıyoruz.

Yorumlar (7 Yorum)

 • Avatar

  Taner Dilce

  Sılehi asiretinin vefakar önderi Sayin Mehmet Alayı Atlı beyin her zaman devletin ve milletin hizmetinde oldugunu görmek bizi bir kez daha onure etmistir

 • Avatar

  Emin KESKİN

  Sayın MEHMET ALAYI Bey e göstermiş oldugu başarılarından ve güzel hizmetlerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  Başarıya ulaşıp sıçrama yapan bir önder olarak aynı zamanda değişiminde barışında hizmetinde onderi olacaklardır.

 • Avatar

  Fadıl CAN

  Değerli büyüğümüz Aşiret büyüğümüz sn.Mehmet Alayı Atlı'ya aşiret gençleri olarak minnettarız Allah kendisinden razı olsun Hakkari'miz için çok kıymetlidir Bölgede barışlar olsun düğünler olsun hep halkın hizmetindedir Allah başımızdan eksik etmesin

 • Avatar

  Orhan Gazi Okay

  MEHMET ALAYI Bey bir Hakkari'li olarak göstermiş oldunuz başarılı ve güzel hizmetlerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.
  Saygılarımla

 • Avatar

  Süleyman BAYRAM

  Değerli sılehi aşiretinin kanaat önderi sayın Mehmet Alayı ATLI beyin Devlet, millet adına yaptığı hizmetler için bize umut olmuştur.yolunuz açık olsun Allah yardımcınız olsun

 • Avatar

  Nihat er

  Hakkari bölsesinde sözü geçen saygi değer köklü bir ailenin ferdi her zaman tebrik ettik. Başarilan devamini diler saygi ve sevgimizi sunarız. Yolun açik olsun başkanim

 • Avatar

  ☆☆☆HAMZA☆☆☆

  Yolunuz yolumuzdur… Allah sizi başımızdan eksik etmesin

Yorumları Gör (7 Yorum)