Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Babam insanlığa sesin gücünü gösterdi”

Manhattan Bölge Savcısı’nın ‘suikast’ ile ilgili dosyanın yeniden açılacağını duyurmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Şahbaz, “Onu gerçekten kimin öldürdüğünü bulmak bize Malcolm’un gerçekten kim olduğunu ve onun ardından yazılan retoriğin doğru olup olmadığını gösterecek.” dedi.

Büşra Kılıç
“Babam insanlığa sesin gücünü gösterdi”

Diriliş Postası Muhabiri Büşra Kılıç/Mülakat

Tarihteki en etkili Müslüman şahsiyetlerden biri olarak gösterilen Amerikalı siyahi Müslüman lider Malcolm X, diğer adı El-Hacı Malik El-Shabazz’ı, kızı İlyasa Şahbaz Diriliş Postası’na anlattı. Malcolm’un, başlattığı mücadele ve etkili konuşmalarıyla yalnızca siyahların ve Müslümanların değil bütün dünyanın ilgisini uyandırdığını söyleyen Şahbaz, babasının Allah rızası için çabaladığını ve doğru işi yaptığına inandığını söyledi. Manhattan bölge savcısının suikast ile ilgili dosyanın yeniden açılacağını duyurması ile ilgili açıklama yapan Şahbaz, “Karartmaya ne kadar çalışırsanız çalışın, gerçekler, her zaman ortaya çıkar. Manhattan Savcılık Ofisi’nin bu vakanın yeniden açılacağını duyurmasından dolayı çok mutluyum. Çünkü bu, Malcolm’un doğru doğasını, gerçek özünü gösterecek. Çünkü onun hakkında yazılanlar doğru değildi. Nazik bir insandı, Allah’a tümüyle hizmet ediyordu, dürüstlüğünden asla taviz vermemişti.” dedi.

Amerikalı siyahi Müslüman lider Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz ile Diriliş Postası Muhabiri Büşra Kılıç.

“O ALLAH’IN RIZASI İÇİN ÇALIŞTI”

MalcolmX’in verdiği mücadele kuşakları etkiledi hiç şüphesiz. Onun mücadelesini bu kadar güçlü kılan sizce neydi?

Malcolm X güçlü bir şekilde doğruları konuştu. Allah’a inandı ve Allah için çalıştı. Bazı insanların gösteri yapıp, yürüyüp, protesto yaptıkları gerçek eğitim, okul ve evlerde babam yalnız geldi ve dedi ki insani haklarımızı kardeşiniz gibi hak ediyoruz. Ondaki her şey iyiydi ve o Allah’ın rızası için çalıştı ve çabaladı. Bu yolda güvende ve korunaklı hissetti, doğru işi yaptığına inandı. Genç insanlara gücün ellerinde, seslerinde olduğunu gösterdi. Güvenilir ve dürüst oldukları sürece onlara sesin gücünü verdi. Her birimiz değerliyiz ve hepimiz kendimize yatırım yapmalıyız, kendimizi geliştirmeliyiz. Babam gibi kendini eğitip dünya ile paylaşan insanlar hakkında çokça bilgi var.

Suikastçıyı bulmak gerçekleri gösterecek
Netflix’te MalcolmX’in suikastına dair yayınlanan belgeselin ardından Manhattan Bölge Savcısı’nın suikast ile ilgili dosyanın yeniden açılacağını duyurmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Karartmaya ne kadar çalışırsanız çalışın, gerçekler, her zaman ortaya çıkar. Manhattan Savcılık Ofisi’nin bu vakanın yeniden açılacağını duyurmasından dolayı çok mutluyum. Çünkü bu, Malcolm’un doğru doğasını, gerçek özünü gösterecek. Çünkü onun hakkında yazılanlar doğru değildi. Nazik bir insandı, Allah’a tümüyle hizmet ediyordu, dürüstlüğünden asla taviz vermemişti. Yeni bir şey bulunacaktır. Çünkü ufak bir organizasyon güya kıskanıp öldürmüş, diyorlar. Malcolm onlar için, sistem için çok ciddi bir tehditti. O yüzden onu gerçekten kimin öldürdüğünü bulmak bize Malcolm’un gerçekten kim olduğunu gösterecek ve onun ardından yazılan retoriğin doğru olup olmadığını gösterecek.

“BABAM BİR HÜMANİSTTİ”

Dava ve özgürlük savaşçısı Malcolm X ve diğer adıyla El Hac Malik Şahbaz olarak tanıyoruz biz onu. Kızı olarak siz nasıl tanımlarsınız?

Onun katkısının büyüklüğü dünya tarihinde görmezden gelinmemelidir. ‘Şahbaz’ isminin pek çok anlamı vardır. Kartal, şahin ve en büyük anlamlarından bir tanesi ‘kadir’dir. Bazıları için kadir kelimesi büyüklük anlamlarına da gelir. Ancak Malcolm, kadir ismini çok farklı bir şekilde ele aldı. Evet güçlüydü, enerji doluydu, samimiydi, ikondu ama aynı zamanda bir insandı. Babam bir hümanistti. Kendisi insanların ferahlık ve refahına adamıştı. Herkes için insan haklarını savunuyordu ve tüm insanların oldukları gibi sahiplenmesi gerektiğini düşünüyordu.

Malcolm X verdiği mücadeleden ötürü tehdit altındaydı. Onun bu tehditlere karşı duruşunu nasıl değerlendirirsiniz?

DEVLET DÜŞMANI İLAN ETMİŞLERDİ

Bugüne kadar hala ben onu tüm hayatında gerçekleştirdiği tüm işlere rağmen, en ihtiyaç duyduğu zamanda kendisinin korunamamış olduğuna inanamıyorum. Herkes için özgürlük yolunda gayret etti. Bu sırada, liderler ve BM’deki ajanslar onun yok edilmesine karar vermişlerdi. Onun suikastından tam bir hafta önce uyuduğu odaya bir bomba atılmıştı. Hükümetin ona karşı yaptığı tehditlere karşı hiçbir şekilde taviz vermemesinden ötürü minnettarım, çünkü kendisini devlet düşmanı ilan etmişlerdi.

“İSLAMI BİZ ANLATMALIYIZ”

Bir aktivist ve akademisyen olarak İslam algısına yürütülen karalamalar ve artan İslamofobi’ye karşı neler söylemek istersiniz?

Kendi kimliğimizi başkasının anlatmasını beklememeliyiz, bu sorumluluğu biz almalıyız. Babam derdi ki, ‘Bizim tarihimiz var, herkesin bir tarihi var, biz bunu kontrol etmeliyiz.’ Hikâyenin anlatıcısı biz olmalıyız. Oturup bir başkasının anlatmasını, ‘İslam budur’ demesini kabul etmemeliyiz. Biz bu anlatımın kontrolünü ele almalıyız ve barış, sevgi, politika, her yerde, her şeyde güzellikleri göstermeliyiz.

Diriliş Postası Muhabiri Büşra Kılıç/Mülakat