Son Dakika

Bataklığı kurutmaya gidiyoruz (II)

Güvenlik ve Terör Uzmanı Osman Kaya, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonu Türkiye’nin şüphesiz başarıyla sonuçlandıracağını, terör yuvalarının dağıtılacağını belirtti.
Bataklığı kurutmaya gidiyoruz (II)

Kaya, “Operasyonun yapılacağına dair açıklamaların hedefinin terör örgütleri değil bizzat ABD ve diğer devletlerdir” dedi.

Güvenlik ve Terör Uzmanı Osman Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon açıklamasını, Diriliş Postası’na değerlendirdiği yazının ikinci bölümüyle devam ediyoruz. Türkiye’nin bir savaş peşinde olmadığına işaret eden Kaya, Fırat’ın doğusu için planlanan operasyonların da amaç, araç ve yöntemler açısından daha önceki operasyonlar gibi olduğunu söyledi. ŞER GÜÇLER ETKİSİZLEŞTİRİLECEK Operasyonun amacını, “İnsanların güvenliğini, refah ve barış içerisinde yaşamasını engelleyen, onlara zulmü dayatan şer güçlerin etkisizleştirilmesidir” şeklinde açıklayan Kaya, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız birkaç gün içerisinde Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonun hedefinin sadece PKK/PYD olmadığını, DAEŞ ve diğer terörist örgütlerin de operasyonun hedefi olduğunu açıkça deklare etti. Yine Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarındaki en önemli vurgulardan bir diğeri de ABD’nin müttefiklik hukukuna yakışmayacak şekilde verdiği sözlerde durmaması ve Türkiye’yi sürekli oyaladığı gerçeğiydi. Bu arada şunu da ifade etmek gerekir. Türkiye’ye diplomasi ve ortak hareket gibi yolları salık verenlerin niyetleri konusundaki açık şüphelerdir. Zira ayrıca ABD’nin NATO’daki müttefiki olarak Başkanlık düzeyindeki diplomatik görüşmeleri, ilişkisi, işbirliği hiç bir zaman kopmadı, devam etti ve etmektedir. Bu tür çıkışların, iyi niyetle akılla, sağduyuyla alakası olmadığı gibi pratik karşılığı da yoktur. Türkiye, ABD’yi terör örgütüne yardım etmemesi, destek vermemesi, ortak hareket etmemesi, bir terör örgütü ile mücadelenin başka bir terör örgütü ile ittifak ederek yapılamayacağı, bunun doğru ve meşru bir yaklaşım olmadığı konusunda hemen hemen her gün her vesileyle en üst düzeyde uyarmaktadır.”

AMAÇ DAEŞ İSE BU BİR FIRSAT

Kaya, “Eğer ABD’nin amacı DAEŞ’i temizlemekse, Türkiye’nin bu operasyonu bunun için tam bir fırsat olduğu da ifade edilmesine karşın ABD Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona karşı olduğunu ve bunun kabul edilemez olduğunu açıklayarak, gerçek niyetinin ne olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu” dedi. ABD’nin müttefiklik, ortak harekât, birlikte çalışma ve koordinasyon gibi açıklamalarının Türkiye açısından hiçbir pratik karşılığı olmadığını vurgulayan Kaya, ABD’nin bir oyalama taktiği içinde olduğunu kaydetti. “ABD’nin Suriye politikaları, Türkiye’yi doğrudan hedef alan düşmanlıkla tevil edilecek türdendir” ifadelerini kullanan Kaya, “Türkiye’nin bunu rıza göstermesi mümkün değildir. Üstelik ABD’nin bu tutumunun sadece Türkiye açısından değil Suriye ve bölge açısından da sürdürülebilirliği yoktur. Ancak bu operasyonun başlaması ve neticelenmesinde ABD’nin tutumunun etkisini tamamen gözardı etmek de gerçekçi olmaz. Zira ABD Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları dolayısıyla yaşadığı prestij kaybının acısını hala yaşamaktadır” diye konuştu. Bütün bunlara rağmen ABD’nin operasyonları engellemek için Türk ordusunun karşısında fiili bir durum yaratacağını sanmadığına işaret eden Kaya, “Türkiye’de Amerikan askerlerinin zarar görmeleri düzeyinde etkilenmemeleri için mutlaka dikkatli hareket edecektir. Bu hususta her iki askeri güçler arasında bir irtibatsızlık yaşanması çok olası değildir” görüşlerini paylaştı.

OLASI HAREKÂTIN SEYRİ

Olası operasyonun Türkiye lehine asimetri içerdiğini söylemenin yanlış olmayacağını kaydeden Kaya, şöyle konuştu: “Bu doğrudan bir cephe savaşı olmamakla birlikte müdahale edilecek bölgenin genişliği ve derinliği göz önüne alındığında harekât birden çok noktadan başlatılacaktır. Ayn-el Arap, Tel Abyad, Res-ul Ayn ve Kamışlı bölgeleri stratejik noktalardır. Bir de Fırat’ın Batısı’nda Münbiç var. Şu an Türk askeri ve ABD askerlerinin koordineli olarak birlikte devriye görevi yaptıkları bölge. Bu devriye görevinin amacı bölgedeki terörist unsurların buradan çıkarılmasıdır ve bu konuda ABD’nin taahhüdü var. ABD taahhüdünü yerine getirmez ise bu bölgede Türkiye’nin hedefi olacak, dolayısıyla Münbiç’e de bir askeri harekât mecburiyet haline gelecektir. Operasyonları gerçekleştirecek askeri otoriteler, yetkililer uygun strateji, araç ve taktik unsurların nasıl ve neler olacağını muhakkak en doğru ve iyi şekilde planlamışlardır. Benim söyleyeceğim şey öncelikle netice açısındandır. Türkiye bu operasyonu şüphesiz başarıyla sonuçlandıracak, terör yuvaları dağıtılacaktır.”

HAREKÂTA GÖLGE DÜŞÜRME ART NİYETİ

“Burada bir hususu daha açıklığa kavuşturmakta yarar var. Birileri doğrudan operasyon yapmayın demek yerine, harekâta gölge düşürmek, itibarsızlaştırmak, karar alıcılara iftira atmak için operasyonun önceden açıklanmasını eleştirmektedirler” diye konuşan Kaya, bunun cehaletle açıklanır yanı olmadığını söyledi. Kaya, “Operasyonun yapılacağına dair açıklamaların hedefi terör örgütleri değil, bizzat ABD ve diğer devletlerdir. Uyarıdır aslında bu açıklamalar. Ayrıca bu kadar çaplı operasyonların nihai olarak tamamen gizlilik içerinde sürdürülmesi de imkan dahilinde değildir” dedi.

OPERASYONUN ZORLUK DERECESİ

Operasyonun süresi ve maliyetinin, hava unsurlarının, top, tank ve füze gibi savaş araçlarının etkili şekilde kullanılmasıyla doğrudan ilişkili olacağına dikkati çeken Kaya, bu bölgedeki teröristlerin sayı, silah ve mühimmat olarak güçleri ve tahkimatlarının bilindiğini, bu bölgeye yapılacak operasyonların zorluk derecesinin Fırat’ın batısına nazaran daha yüksek olduğuna işaret etti. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nda olduğu gibi operasyonun Fırat’ın doğusunda da yeraltı tünelleri, tuzaklamalar ve tahkimatlar hesap edilerek hem mücadele unsurları hem de halkın zarar görmemesi için çok büyük bir sabır ve titizlikle sürdürüleceğini vurgulayan Kaya, şunları söyledi: “Bu nedenle terörist unsurların muharebe güçleri sürekli vurularak kısa sürede yıpratılacak, yumuşatılacak ve gardları düşürülecektir. Böylece kara harekâtının riskleri en aza indirildikten sonra acele edilmeden kara harekâtına, daha doğrusu süpürme, temizlik operasyonlarına girişilecektir. En son nokta operasyonları gerçekleştirilecektir. Bu operasyonda ayrıca Irak’ın kuzeyinden cephe gerisine yapılacak sızmalar ve diğer tehditlere ilişkin de etkili tedbirler alınacaktır. Bu arada hem yurt içerisindeki operasyonlar hem de Irak’ın kuzeyindeki terörist kamplarına yönelik operasyonlar sürekli ve etkili şekilde devam ettirilecektir. Terör örgütü elebaşlarının ele geçirilmesi konusundaki operasyonların başarıyla neticelenmesi, psikolojik üstünlük açısından oldukça değerlidir.”

ORDUNUN ZAFERE BAĞLILIĞI EN ÜST SEVİYEDE

Harekâta katılacak Türk Silahlı Kuvvetleri’ni de değerlendiren Kaya, Türk ordusunun muazzam bir asimetrik savaş tecrübesi olduğuna dikkati çekti. Türkiye açısından operasyonun çok kolay olmamakla birlikte, ABD’nin terör örgütüne sağladığı bunca savaş aracına, silaha ve mühimmata rağmen askeri açıdan ciddi bir zorluk da teşkil etmeyeceğini belirten Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye, dünyanın en güçlü ordularından birisine sahiptir. İçindeki hainleri büyük ölçüde temizlemiştir. İmanı, vatanseverlik duygusu, mücadele azmi, kararlılığı, zafere bağlılığı en üst seviyededir. Türk ordusunun, taktik unsurların karşılaşacağı zorluk sivillerin zarar görmemesi için gösterilecek, sabır, titizlik ve Allah (cc) korusun, bunun getireceği kaçınılmaz sonuçlar olacaktır. Türk milleti, Türkiye’nin bekası, güvenliği, barışı ve refahı için alınan her doğru kararın arkasındadır, iktidarı, ittifakı desteklemektedir. Cephe gerisindeki her türlü hainliğe karşı da teyakkuzdadır. Gerektiğinde harekete geçmekte tereddüt göstermeyecektir. Türk milleti maddi ve manevi bütün gücüyle ordusuyla birliktedir. Duaları kahramanlarla birliktedir. Zafer Türk milletinindir. Cümle şühedaya, gaza ehline, rahmet, hürmet ve minnetle…”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.