Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Biz Türkleri Kelantan’a bekliyoruz”

Durim Abazi
“Biz Türkleri Kelantan’a bekliyoruz”

Türkiye son 17 yılda dünyanın en çok gelişen ülkeleri arasında yer alıyor. Birçok ülkeyi geride bırakmayı başaran Türkiye, dünyada sadece mazlumların yardımına koşmuyor, aynı zamanda gelişmekte olan ülklerin de umudu ve örneği oluyor. Kelantan Eyaletin Devlet Bakan Yardımcısı Amar bin Abdullah, Türkiye’yi örnek aldıklarını dile getirerek “Biz sizi Kelantan’da bekliyoruz” dedi.

Ülkemiz Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde borç alan ülke konumundan borç veren ülke konumuna dönüştü. Böyle olunca Türkiye bu dünyada zulüm gören bütün mazlumların umudu oldu. Ancak sadece mazlumların değil dünyada birçok ülkenin ve özellikle İslam ülkelerin umudu ve örneği oldu. Bu ülkelerden biri Malezya’da Kelantan eyaletidir.

Kelantan Eyaleti Malezya’nın doğu kısmında yer alıyor. Kuala Lumpur başkentten yaklaşık 700 kilometre uzaklıktadır. Kelantan daha çok tarımla ilgilenen bir eyalet olarak biliniyor. Tarımla daha çok ilgilendikleri için bunun yanı sıra yeni açılmak istedikleri alanlar var. Açılmak istedikleri alanlar ise, yeraltı zenginlikleri, madencilik, turizmin gelişmesi için büyük potansiyeli olan bir ülke, ondan sonra petrol var.

Türkiye’yi örnek aldıklarını ve büyük bir ülke olarak gördüklerini ifade eden Malezya’da Kelantan Eyaletin Devlet Bakan Yardımcısı YB Dato’ Hj Mohd Amar bin Abdullah, Diriliş Postası Gazetesi’nin okuyucularına kendi ülkesinin potansiyelini anlattı.

“Yatırımcı tamamen istediğini yapabilir”

Maleyzya’da yerel hükümetin ve merkez hükümetin politikaları yardımları olduğunu belirten Kelantan Devlet Bakan Yardımcısı Amar bin Abdullah, “Yurtdışından gelen bir şirketin Merkezi hükümetten 10 sene vergi muafiyeti var. Yani bu federal hükümetin verdiği vergi muafiyeti. Bu bizde en fazla yaptığımız yardım. Mesela bir yatırım için diyelim ki maden çıkarılacak, bunun için en az 2 sene beklemesi lazım. Biz bunu bir seneden aza indirmek istiyoruz. O uzun süreyi kısaltmaya çalışıyoruz. Yani Yeşil Yol açmaya çalışıyoruz. Bütün işleri hızlı bir şekilde halledip sonuca varılmasını istiyoruz. Malezya’nın şöyle bir kuralı var, genelde yatırım yapacak şirketin yerel şirketle müşterek olması lazım. Bu şartı var fakat bizim eyalette merkez hükümetin ayrı bir şekilde böyle bir şart koşmuyoruz. Bizim eyalete bir şirketin geldiği zaman yüzde 100 yabancıya ait olma kapasitesine sahiptir. Diğer eyaletlerde olduğu gibi işte şu kadar yabancı veya şu kadar yerli olması diye bir şartımız yoktur. Tamamen yüzde 100 yurtdışından gelen sahibinin olabiliyor. O konuda bizim eyalette bir engel yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Siz bizim büyük abimizsiniz”

Malezya’da özellikle Kelantan Eyaleti’nde eğitilmiş iş gücü çok fazladır diyen Amar bin Abdullah, “Bu da şu demek; Eğitilmiş iş gücü fazla olduğu için, biz istiyoruz ki Kelantan’a yatırım yapan bir yabancı şirketin işçileri yüzde 60 bizim olsun, yüzde 40 ise nereden olursa olsun çok büyük bir fark yok, önemi yok, Yabancı ya da diğer eyaletlerden olabilir. Eğer mesela Türkiye’den bir şirket teknik anlamda veya işçi anlamında Türkiye’den çalışan getirmek istiyorsa bunu da kolaylıkla yapabiliyor. Yani Türkiye’den çalışan getirebiliyor. Bu konuda da eyalet olarak tüm kolaylıkları sağlamaya çalışıyoruz. Şimdi bizim şöyle bir politikamız var, biz devlet olarak, eyalet olarak uygulamaya koyduğumuz politikaları bunları değiştirme kapasitesine sahibiz. Bu şu demek, diyelim Türkiye’den bir şirket 100’den 60 rakamını beğenmedi. Bunu indirebiliyoruz. Siz bizim için büyük abimizsiniz yani büyük abi konumundasınız. Ve durum böyle olunca bu büyük abiye biz istediği yardımı, istediği kolaylığı sağlamaya hazırız. Türkiye coğrafi konumu olarak ve tarihi olarak bizim için üst sıradadır. Bu demek bizim açımızdan Türkiye büyük abi konumundadır ve Türkiye’yi bizim toplumumuzda yani ülkemizde büyük ülke olarak görüyoruz ve gelişmekte olan bir ülke görüyoruz.” sözlerini dile getirdi.

“Türkiye’den destek bekliyoruz”

Türkiye’nin petrol ve doğalgaz konusunda da son dönemde çok gelişen bir ülke olduğunu vurgulayan YB Dato’ Hj Mohd Amar bin Abdullah, “Şimdi bizde petrol ve doğalgaz da var. Bizim petrol çıkarma şirketlere ihtiyacımız da olabilir. Çünkü petrol çıkarma, rafine etme, işletme gibi konularda ciddi ihtiyaç vardır. Türkiye’den de dağıtım, boru dağıtımı, lojistik destek de bekliyoruz. Yani bu alanda ne yapılabilir? Türkiye’den petrolle ilgili birçok açık ve birçok imkân vardır.” diye konuştu.

Güvenlik meseleleri genelde merkezden yani federal hükümetten yönetildiğini fakat bir teklifte bulunabileceklerini aktaran Amar bin Abdullah, “Bu konuda eğer Türkiye’nin Malezya ile işbirliğinde yapmak istediği, ürettiği bir ürün varsa, bu askeri de olabilir veya herhangi başka bir şey bunu bizimle birlikte merkeze teklif edip bizim eyalette üretilmesine yardımcı olabiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi vergi kolaylığı sağlayabiliriz ya da herhangi bir konuda yardımcı oluruz. Bizim eyalette böyle bir şeyin yapılmasına fayda görüyoruz.” çağrısını yaptı.

“Biz sizi orada bekliyoruz”

Kelantan Eyaletin Devlet Bakan Yardımcısı YB Dato’ Hj Mohd Amar bin Abdullah, Malezya’da turizmin baya gelişmiş bir sektör haline geldiğini ifade ederek, “Bizim eyalet güzelliklerle dolu bir bölge. Özellikle dağlık ve tepelerin olduğu yerlerde ciddi de güzel manzaraların olduğu yerlerdir. Bununla ilgili biz de genelde büyük yatırımların, özellikle Resort dediğimiz tarzında yatırımlara teşvik ediyoruz. O konuda ciddi yatırımlar yapmaya çalışacağız. Şimdi bizde ürün var fakat tamamlayan diğer unsurlar yoktur. Az önce bahsettiğim gibi yeraltı, yer üstü zenginlikleri vardır, fakat onları işletecek yatırımcıları teşvik ediyoruz ki bu unsurlar birbirini tamamlasınlar. Mesela Türkiye’den bir şirket falan da büyük bir otel açmak istiyorsa biz bu konuda ciddi bir şekilde destek olmaya çalışırız. Bunun nedeni de şu an bizim açımızdan ihtiyaç olduğu ve orada İslami, turizmin de ön planda çıktığı için Türkiye’den böyle bir yatırımcı çıkacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kelantan’da, markete, pazara gittiğiniz zaman satıcıların çoğu bayanlar tarafından oluşturulduğunu belirten Amar bin Abdullah, “Ticaret’te ön planda çıkan bayanlar vardır. Devlet dairelerinde de çalışan kadınlar var ama daha çok ticaretle uğraşıyorlar. Bu dükkânlar onların oluyor yani kendi işlettikleridir.” ifadelerine yer verdi. Son olarak Amar bin Abdullah, “Yatırımcı olmanız için biz sizi orada bekliyoruz” diyerek konuşmasına son verdi.