Son Dakika

Çocuklarda hiperaktivite yaygınlaşıyor!

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Rahatsızlığı’nın giderek arttığı belirten Aile Danışmanı ve Yazar Sedat Dörtkardeş “ Her 5 çocuktan birinde görülen bu sorunun gün geçtikçe arttığını ifade etti.
Çocuklarda hiperaktivite yaygınlaşıyor!

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu özellikle gelişim çağındaki çocukların yaşıtları ile karşılaştırdığında dikkatsizlik, aşırı şekilde hareketlilik, dürtüsel yakınma gibi belirtilerin görüldüğü kronik psikiyatrik bir hastalık olduğunu söyleyen Aile Danışmanı ve Yazar Sedat Dörtkardeş, günümüzde çoğu ebeveynin bu tanıyı kendi kendilerine koyduğunu belirterek, büyük bir hata olduğunu ifade etti.

SOSYAL HAYATLARINDA BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇABİLİR


Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunun çocukların geleceğine nasıl bir etkisi olur?
 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, çocukların iş, sosyal ve özel hayatlarında gelecekte büyük sorunlara yol açabileceğini ifade eden Dörtkardeş, iş hayatına adapte olma, çok sık iş değiştirme, sosyal hayatlarında arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorluk ve yalnızlığa itilme gibi sorunlar yaşayabileceklerini kaydetti.

5 AY İÇİNDE SORUN ÇÖZÜLEBİLİR


Tedavisi nasıl olur? Ne kadar sürede sonuç alırlar?

Gerekli tedavi ve çalışmalar ile çocukların motor becerileri, görsel beceriler, işitsel beceriler, odaklanma becerilerinin geliştirilebileceğini daha sonra rapor eşliğinde zihin egzersizleri ve bireysel seanslar ile kolayca tedavi olabileceklerini aktaran Dörtkardeş, zihin egzersizleri ile bireysel çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Dörtkardeş, 5 ay içinde orta şiddette Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Rahatsızlığı olan bir bireyin sorununun çözülmüş olduğunu ifade etti.

BESİNLER DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE’Yİ TETİKLİYOR


Hangi tür yiyecek ve içecekler Hiperaktivite Rahatsızlığını tetikler?

Özellikle hazır meyve suları, asitli içecekler, hazır gıdalar, şekerleme türleri, bazı süt ve süt ürünleri, cips tarzı yiyecekler gibi katkı maddesi içeren yiyeceklerin fazla tüketilmemesi gerektiğini belirten Dörtkardeş, besinlerin ve içeceklerin besin günlüğü tutarak kaydetmeleri ve sonrasında hekim ve diyetisyen ile paylaşmaları tavsiyesinde bulundu. Dörtkardeş, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayacak bir beslenme programı oluşturulması gerektiğini belirtti.

TELEVİZYON, TABLET VE TELEFONU UZAK TUTUN!


Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Aileler çocuklarını Televizyon-Tablet- Telefon dediğimiz elektronik görsellerden uzak tutması gerektiğini belirten Dörtkardeş, Elektronik görsellerin beynin sözel olmayan IQ'sunu olumsuz etkilediğini ifade etti. Bu sebeple evde bir takım kurallar olması gerektiğini belirten Dörtkardeş, öncelikle ebeveynlerin bu kurallara uyması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.