Son Dakika

“Erdoğan’a dua ediyorlar”

Afrika gönüllüsü aktivist Yavuz Atalay dünyanın dört bir tarafından gelen mektupları Afrika’ya ulaştırmak üzere yeniden yola çıktı.
“Erdoğan’a dua ediyorlar”

Atalay, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’nün gerçek yüzünü gören milletin Afrika’ya yardımlarını gönderecek güvenilir kişi ya da kurumları aradıklarına dikkat çekti.

Müslüman olmayanların Afrika ülkelerine gittiğinde yerel halkı aşağıladıklarını gördüğünü anlatan Atalay, oralarda ayrımcılığın ve köleliğin bitmediğini vurguladı.

“MEKTUPLAR BÜTÜN DÜNYADAN GELDİ”

Peki mektuplar sadece İstanbul’dan mı yoksa bütün Türkiye’den mi geldi?

Türkiye’nin her yerinden, hatta yurtdışından gelen metuplar var. Amerika’dan yazılmış mektuplar var. Geçen benim için çok manidar bir durum vardı, Nijer’e gittiğimizde ve Nijer bir Fransız sömürgesi aslında ama oraya ulaştırmak için Fransa’dan mektup geldi. Bu demek ki Fransa’daki bir insanı etkileyebilmişiz. Ülkesinin sömürdüğü bir devletteki herhangi bir vatandaş mektup yazabilyor olması, o sistemi kurulumuş olması bize projenin doğru çizgide devam ettiğini gösteriyor.

“MEKTUPLAR TEKER TEKER KONTROL EDİLİYOR”

FETÖ olayından dolayı her şeyin olabilme ihtimali varken size ulaştırılan bütün mektupları okuyor musunuz?

Arkadaşalarımızla birlikte gelen tüm mektupları açıp teker teker içeriğine baktık. Arkadaşlar bütün mektupları okudu ve zarfın içerisine konulumuş şeyleri control etti ve eksik olanları tamamladı. Bazen ayyıldızlı bayrağımızı sadece metuba yazmışlar, çizmişler zarfa çizememiş ve onları tamamlayan üç kişilik bir ekip vardı. Aynı şekilde mektupları kayıt altına aldık, mektup kimden gelmiş nereden gelmiş, adresi, telefon numarasını bütün bilgileri kontrol altına aldık.

Türkiye’de destek bulma konusunda zorlanıyor musunuz?

Destek bulmakta zorlanmıyorum. Aslında 15 Temmuz sonrası destek verebilecekleri arayan, bizimle çalışmak isteyen, destek sağlayan çok fazla oluyor. Sosyal medyadan birseyel olarak birlite çalışma, yardımcı olma teklifi çok fazla oluyor. Onun haricinde maddi açısından yardımcı olmak teklifi çok fazla geliyor. Biraz da şöyle 15 Temmuz öncesinde FETÖ ve türevlerine yardımlar yapılırken 15 Temmuz’da insanlarımız gerçeği gördü. Ben bütün aşamalarını, yardım toplama aşamasıda veya destek toplama aşamasında, gittiğim ülkedeki ulaştırma aşamasında, satın aldığım bir şey varsa bunu belgeleriyle sunulma ya da bütün her şeyi destekçilere sunduğum için biraz daha güvenebildikleri biri olduğunu destek vermek istiyorlar. Türklerin dünyadaki yardım gücünü zaten biliyoruz. Şuan dünyada insani yardımlar noktasında 1 numarayız ve hala yardım etmek isteyen var ama güzen noktasında problemleri olduğu için insanlar güvenebieleckleri birini arıyorlar ve çok fazla yardım etmek istiyorlar.

“HER ŞEYİN FARKINDALAR”

Mektupların gideceği insanlar Türkiye’yi ve Başkan Erdoğan’ı nasıl görüyorlar?

Gittiğimiz ülkelere bütün insanlar Türkiye’yi tanıyorlar. Bazıları Osmanlı’yı dahil biliyorlar. Siz Osmanlı’dan, İstanbul’dan geliyorsunuz diyenlerle birçok kez karşılaştık. Türkiye’den olduğumuzu söylediğimizde hemen Erdogan diyorlar, bizi bir dünya ve özellikle köylerde sarılan insanlar var, Cumhurbaşkanımıza, Türkler’e dua eden birçok insan oluyor. Nijer, Somali, Sudan olsun buralar Türkiye devletinden ve hükümetinden çok fazla yardım görmüş, insani yardım görmüş ve her şeyin farkındalar.

“AFRİKA ÜLEKLERİNDE AYRIMCILIK DEVAM EDİYOR”

Afrika ülkelerine gittiğinizde Türkiye’den gidenler ve diğer ülkelerden gidenler arasındaki fark nedir? Oradaki insanlara nasıl davranıyor? Farkı görebildiniz mi?

Gördüm açıkçası. Zambiya’daki bir Çinli’nin siyahilere veya Zambiyalılar’a çok farklı muameleler yaptığını, üslubu, hareketle ikinci sınıf insan muamelesi yaptığını şahit oldum, aşağılama noktalarına kadar çok defa şahit oldum. Güney Afrika’da kölelik bitti deseler de hâlâ köleliğin devam ettiğine veya ayrımcılığın, sınıfların hala devam ettiğini, siyahların ve beyazların mahallelerin ayrı, siyahların gittiği kahvelere beyazların gittiği kahvelerin farklı olduğuna şahit oldum. Bu ayrımcılık hala devam ediyor, tam anlamıyla bitmiş denemez. Veya diğer ülklerde de genellikle havalimanlarında karşılaştığımızda üslupların çok farklı olduğunu görüyoruz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.