Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Hedefimiz altın üretimde lider olmak”

Ekonomiye ve cari açığa ciddi manada katkı sağlayan bir sektör olduklarını vurgulayan Kuyumcukent İşletme Anonim Şirketi Başkanı Nevzat Sudaş, “Bir senede 700 ton altın üretiyoruz ve bunun 350-400 tonunu 130 ülkeye ihraç ediyoruz. Dünyada 10 yıl öncesinde üretimde ve tasarımda altın noktasında 8, 10. sıralardaydık. Şu anda biz dünyada İtalya’yla başa baş yarışıyoruz. Altın üretimde ileride tek lider olacağız.” dedi.

Durim Abazi
“Hedefimiz altın üretimde lider olmak”

Diriliş Postası Muhabiri Durim Abazi/Mülakat

Türkiye’nin altın noktasında çok ilerlediğini ve çok ciddi manada aşama gösterdiğini belirten Kuyumcukent İşletme Anonim Şirketi (KİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaş, kuyumculuk sektörü hakkındaki soruları Diriliş Postası Gazetesi için değerlendirdi.

1 MİLYAR DOLARI AŞAN BİR DEĞER

Kuyumcukent kararı ne zaman çıktı? Ne için Kuyumcukent projesi gerçekleşti?

Kuyumcukent projesi tamamen Cumhurbaşkanımızın, belediye başkanlığı zamanındaki projesidir. Belediye başkanı olduğu zaman da Kapalıçarşı’da iptidai bir şekilde çalışmalarımızı gördü. “Sizi buradan kurtarıp çok nezih bir ortama kavuşturmak lazım” dedi. O zamanlar Kuyumcukent, Elektrokent’e aitti.

Elektrokent’e PERPA’yı verdi. Burayı da kendisi aldı reel değeriyle bize sattı. Bu şekilde bir adım atarak başladık. Netice de tamamen bir öz sermaye ile kurulmuştur. Şu anda 1 milyar doları aşan bir değere sahiptir. 1998-1999’da başladık. 2004’te de netice olarak Kuyumcukent’in açılışı oldu. Açılışta o dönem de Başbakanımız Tayyip Erdoğan açtı. Kuyumcukent 1100 tane imalathanesiyle içinde 1007 tane büyük fabrikasıyla, yan hizmet mağazalarıyla, prestijli 2 adet bürolarıyla, plazalarıyla Türkiye’nin en büyüklerinden olan 670 tane mağazası olan AVM’siyle entegre bir ticaret üretim merkezidir. Türkiye de tek olduğu gibi dünyada da tektir. Aynı ölçüde özellikle dünyada sektörel bazda hiçbir teşekkül yoktur. İtalya’da ve Dubai’de var fakat bunların veya nisbetinde yerlerdir. Hepsinden önemli son derece çevreye duyarlıdır. Aşağı yukarı sadece arıtmaya o tarihte 30 milyon dolar yatırım yaptık. Şimdi her ne kadar her sene oradan 6-7 kilo altın geri dönüşüm var ise de değer olarak böyle kıymetiharbiyesi vardır. Şu anda Kapalıçarşı da bir rafineri olduğu zaman yüzlerce güvercin ölürdü. Biz burnumuzu tutarak geçerdik. Ben 40-45 senelik kapalı çarşı esnafıyım.

Kuyumcukent’te toplam kaç kişi istihdam ediliyor?

Kuyumcukent’te şu anda 22 bin kişiye yakın resmi çalışanımız vardır. Aşağı yukarı 2 bin 500 civarında bir işyeri vardır.

“PERAKENDECİLERİMİZİN İMALATHANESİ BURADA”

Kuyumcukent’e halkın ve markaların talebi nasıl?

Tabii Kuyumcukent aşağı yukarı ülkemizde bilhassa mesleki olarak herkes bilir ki Türkiye’de en büyük üretim merkezi buradadır. Türkiye’de yapılan altın ihracatının %90’ını buradan yapılır. Kapalıçarşı’da hiçbir üretim kalmamıştır, sadece birkaç tane tamircimiz vardır. Eminönü’nde imalatçı kalmadı. Tüm imalatçılar, toptancılar, perakendeciler burada toplandılar. Türkiye’de kuyumcuların kahir ekseriyeti gelir buradan ihtiyaçlarını alırlar. Buradaki toptancılarımız, esnafımız, perakendecilerimiz çoğunun imalathanesi mağazası vardır.

Kuyumcukent’in kuruluşundan bu zamana müşteri kitlesi yüzde kaç arttı?

Her geçen sene artış oluyor. Özellikle 2 sene önce Dubai’de bir kanun çıkmıştı. Ekonomik krizlerinden dolayı ciddi bir vergi uygulamaya başladılar. Orada krizden dolayı vergi çıkınca bütün büyük tüccarlar Türkiye’ye gelmeye başladılar. Şuanda 150-200 civarına yakın Suriye’den, Irak’tan, Lübnan’dan Dubai’den gelen Arap kardeşlerimiz oldu. Bunların gelmesiyle burada çok ciddi bir sirkülasyon, çok ciddi bir şekilde arz talep ilişkisi oldu. Müthiş bir değer katkı sağladılar. Gelen esnafımız 100-200-500 kiloyla geliyorlar. Bizim atölyelerimizi ciddi manada çalıştırıyorlar.

Hem burada mülk fiyatlarının değişimine sebep verdiler hem de esnaflarımızın, atölyecilerimizi, imalatçılarımızı ciddi manada destekleyip daha hareketli daha bereketli çalışmalarına vesile oldular.

Ayrıca burayı Kuyumcukent olarak değil de kuyum olarak bilirler. Oysaki kahir ekseriyetimiz Kuyumcukent ama burada evlenmek isteyen her ihtiyacını burada giderebilecek nitelikte mağazalarımız var.

“Bir Dileğim Var Projesi”
Kuyumcukent olarak sosyal sorumluluk alanında neler
yapıyorsunuz?
Sosyal sorumluluk alanında da çalışmalarımız oluyor. Bugünlerde çalıştığımız bir konu var. Geçen dönemde yapmıştık çok etkilenmiştik kalbi ruhi olarak. “Bir Dileğim Var Projesi” ve programı. İstanbul Milli Eğitim okullarında bazı öğrencilerimize yapmıştık, çok etkili bulduk. Bu sene içinde çok iyi geliştirerek %100 artırarak 600 kişiye çıkarttık.
Okullarda engelli öğrenciler tespit ettik. Ve “En önemli arzun dileğin nedir” diye bir sorunun cevabını kâğıda yazdırdık. O kadar enteresan talepler çıkıyor ki, ayakkabı isteyen, bisiklet isteyen, uçağa binmek isteyen hatta birisi çok enteresan bir şey istemiş “Pirinci çok seviyorum annem de alamıyor; bana 3 kilo pirinç alır mısınız” diye yazmış tüm talepleri yerine getirdik. Bu hafta da programımız var tekrar talepleri alacağız ve 1 ay içerisinde bu talepleri gerçekleştireceğiz.
6 Ocak’ta da bakanlarımızın teşrifiyle Aile Bakanımız veya Milli Eğitim Bakanımızın teşrifiyle burada o hediyelerin birçoğunu okula göndereceğiz ve dağıtacağız. Esnafımızın katkısıyla bu sevinçlere şahit oluyoruz tabii Sağ olsunlar Esnafımızın ciddi katkıları oluyor…

“YILDA 700 TON ALTIN İMAL EDİYORUZ”

Kuyumcukent’in Türkiye ekonomisine ve dünya ekonomisine katkısı nedir?

Türk ekonomisine fevkalade bir katkısı var… Türkiye’de en büyük ihracatçısı Özcan Halaç burada altın rafinerisinin sahibi bizim içimizdedir. Yılda 700 ton altın imal ediyoruz. 700 ton altının 350-400 tonu 130 ülkeye ihraç edilir. Bu şekilde ciddi manada ekonomiye katkı sağlar ve cari açığa katkı sağlar. Böyle bir entegre ticaret kuruluşudur. Hem perakendesiyle hem toptanı ile hem imalatıyla böyle bir özelliğe sahiptir.

Dünyada da kıyaslamaya gelince 8-10 sene evvel önce biz üretimde, tasarımda aşağı yukarı altın noktasında 8’inci 10’uncu sıralardaydık. Şu anda biz dünyada İtalya’yla başa baş yarışıyoruz.

Altın üretimde ileride tek lider olacağız. Bu çok önemli bir gelişme. Türkiye’de altın noktasında çok ilerlemiş çok ciddi manada aşama göstermiş esnafımız, fabrikalarımız var. Bunlar hem ülkemizi hem bizleri göğsümüzü kabartan hadiselerdir.

Afrika’dan, Azerbaycan’dan mesela özellikle Özbekistan dünyada 6’ncı-7’nci ciddi manada altın rezerve olan 2 tane rafinerisi olan bir ülkedir. Son zamanda bunu geliştirmek için bir Altın Bakanlığı kurulmuş ve bizi özellikle davet ettiler. Ayın 12-13-14’ünde orada olacağız. Bizim insanlarımızdan, üreticilerimizden, esnaflarımızdan destek alarak üretim yapmak istiyorlar. Biz de bu desteği onlara vereceğiz.

Afrika’da birçok ülkeye danışmanlık yapıyoruz. Gelişmeleri noktasında Sudan, Britanya, Mali gibi birçok ülkelerde ciddi manada alışverişimiz var onlarda ham altınlar geliyor burada rafine oluyor, tekrar dolara veya çevrilip iadesi oluyor. Bu şekilde de Afrika ülkeleriyle çalışmalarımız devam ediyor.

ÖZBEKİSTAN’DA ALTIN BAKANLIĞI VAR

2019 Kuyumcukent için nasıl bir dönemdi? 2020’den neler bekliyorsunuz? Nasıl geçecek sizce?

2019 Türkiye’de ekonomide baya bir daralma ve sıkışma oldu. Bundan herkes belli ölçüde nasiplendi, etkilendi. Bu haliyle bizlere de yansıdı. Kepenk kapatan esnafımız üreticilerimiz oldu. Yanı başında değeri arttığından dolayı buradaki esnafımızın sermayesi de belli bir ölçüde artmış oluyor. Fakat altının artması bizi sevindirmiyor, çünkü altının artmasında arz talep dengesi zayıflıyor. Bu bakımdan altının düşmesi halinde daha çok hareket bir sirkülasyon, satış oluyor.

Tabii yine bunlara rağmen ekonomi noktasında en az etkilenen grup kuyumcu esnafı olmuştur. Servetleri belli bir ölçütte artmıştır. 2 sene evvel ki fiyatlara göre %100’e yakın bir artış söz konusudur. Bu da esnafı memnun eden farklı bir değerlendirmedir.

Bankaların altın politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Altın piyasasına girmeleri iyi mi oldu?

Bankaların yastık altı altın politikası deyince ekonomiye kazandırma konusunda burada İstanbul altın rafinerisi sahibi Özcan Halaç, 6 sene önce bunu söz konusu etmiştir biz ciddi bir altın zirvesi yapmıştık Bakanlar ile bir araya geldik onlara anlatıldı onlarda isabetli gördüler gündemlerine aldılar, şu anda Türkiye’de yastıkaltı altınlarının aşağı yukarı 5 veya 6 ton civarında olduğu söz konusu fakat bunların 20 de biri bile değerlendirilemedi çok yavaş ilerliyor, oysaki yastık altı altınların hiçbir değeri harbiyesi yok hem risk teşkil ediyor hırsızlık var kazada belada kaybolup gidiyor, bu noktada haklımızın çok ciddi bilinçlenmesi lazım altınlarını bankalara kendi adlarına yatırmaları lazım hem de onlara kar payı veriyorlar en azından zekâtını karşılarlar bunu biz anlatmaya çalışıyoruz bu hem ciddi bir merkez bankasına ülkemize katma değer katıyorlar Ayrıca altınlarını teminat olarak kullanarak kredi kullanarak ev araba alabiliyorlar bunu halkımıza ve milletimize anlatmaya çalışıyoruz tabii devletimiz tarafından anlatılırsa çok daha etkili olacaktır.