Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Her şeyden tasarruf edilir kültürden edilemez”

İBB’nin skandal Şehir Tiyatroları sansürleriyle, CHP’nin sanat üzerinden algı operasyonu yaptığını belirten sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, “Her şeyden tasarruf edilebilir ama kültürden tasarruf edilemez. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir örnek yok.” dedi.

Büşra Kılıç
“Her şeyden tasarruf edilir kültürden edilemez”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Necip Fazıl’ın “Reis Bey”, İskender Pala’nın “Aşk Bir Zamanlar-Gazale” ve Mustafa Kutlu’nun “Mavi Kuş” adlı eserlerinin, İBB’nin aldığı kararla israfı önlemek için repertuvardan çıkarılması üzerine akıllara “Sanata siyaset mi karıştı?” sorularını getirdi. Konuyla ilgili şair-yazar Özcan Ünlü ve sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, Diriliş Postası’na konuştu.

“İSRAF KOMİK BİR GEREKÇE”

İsraf gerekçesiyle üç oyunun repertuvardan kaldırılmasının komik bir gerekçe olduğunu vurgulayan Özcan Ünlü, “Eşya tabiatına geri dönüyor. Belediye ilk alındığı dönemde, Nazım Hikmet ve Necip Fazıl aynı sahnede diye bütün medya başlık atıyordu. O zamanlar Necip Fazıl ile Nazım Hikmet’in aynı sahnede yer almasına sevinen medya, bugün israf gerekçesiyle, 3 ismin tiyatrodan kovulmasına tek kelime yer vermiyor.” diye konuştu.

“BU KARAR KABUL EDİLEMEZ”

İBB Şehir Tiyatroları’nda yaşanan bu durumun tamamen ideolojik kamp, ideolojik görüş ve yıllardan beri hafızalara kazınan soğuk savaş refleksi olduğunu ifade eden Ünlü, “Boğaz’daki aşiret tekrar kendisini ortaya koymaya başladı. Değişen bir şey yok. Türkiye’de var olan bu ideolojik kampların yaklaşık 20 yıldan bu yana biraz yumuşadığına dair birtakım işaretlerin olduğu bize söylendi ama bu görece bir söylem demek ki. Bu ideolojik kamp hiç ara vermeden kaldığı yerden devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde israf gerekçesiyle iptal edilmesi gereken o kadar çok kalem var ki… Dolayısıyla bunu ben çok komik buluyorum. 3 ismin oyununun israf gerekçesiyle kaldırılması gündeme gelmişken mesela bunun yanında 6 oyunu daha israf gerekçesiyle kaldırsalardı bunu anlardım. Bu karar kabul edilemez bir şey. İstanbullu sanatseverler bunu iyi değerlendirecektir ve bunu bir kenara not edeceklerdir diye düşünüyorum.“ şeklinde konuştu.

“DEVLET SANAT KURULU OLUŞTURMALI”

Süreçten ders çıkarmak gerektiğini ifade eden sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, “25 yıllık bir belediye iktidarında siz eğer o kurumun başına kendi mahallenizden bir genel sanat yönetmeni atamayı başaramadıysanız, biraz kendimizi sorgulamamız lazım. Biz bir medeniyet sevdası ve iddiası ile yola çıkmış mahalle sakinleriyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız tez elden, sanat kurulunu toplamalı veya partinin bünyesinde bir sanat kurulu oluşturulmalı. Zararın neresinden dönersek kardır. Hem teşkilatlar hem de elde bulunan belediyeler ve devlet olarak; kültür sanat alanında yapılması gereken acil yapılanma problemini, oraya çöreklenmiş akraba ilişkilerini ve ideolojik bağnazlıklarla kurulan kadrolaşmanın önüne geçilmelidir. AK Parti ve MHP kendi divan kurulunda Medeniyet ve Kültür-Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve kendi içerisinde de bir komisyon kurma mecburiyetindedir.” ifadelerini kullandı.

“SANATTA TASARRUF OLMAZ”

Her şeyden tasarruf edilebileceğini ama kültürden tasarruf edilemeyeceğini ve dünyanın hiçbir yerinde böyle bir örneğin olmadığını belirten Yenilmez, şunları söyledi:

“O arkadaşlar oyunların kaldırılmasından, sanat ürünlerinin yasaklanması gibi bir şey olamayacağından dem vurmadılar mı bu zamana kadar? Bu nasıl tezat bir tasarruf ki tutuyor biri, Necip Fazıl Kısakürek’in Reis Bey’i ve Mustafa Kutlu’nun Mavi Kuş oyunlarına denk geliyor. Necip Fazıl Kısakürek, tüm tiyatro oyunlarını Darülbedayi‘nin Kurucu Genel Sanat Yönetmeni merhum Muhsin Ertuğrul’un isteği üzerine yazmıştır. Bir kere yasakladığınız oyun, o kurulun kurucusu olan kişinin talebi ile yazılmış oyunlardır.”

“Onlar sahnelemezse biz sahneleyelim”

Dünyada yaşanan adalet sorunu nedeniyle en oynanması gereken oyunun Reis Bey olduğunu vurgulayan Yenilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herhangi bir AK Parti bünyesinde Reis Bey oyununu sahneye koymaya hazırım. Belirli bir süre bekleyeceğim. Eğer bu yapılamazsa turne tiyatrosu özelliği olan ve ülkemizde 35 yıldır kesintisiz olarak turne yapan ve bu konuda tek olan Yenilmez Sanat Merkezi olarak bu hafta içerisinde durum değerlendirmesi yapıp şehir tiyatrolarının direkt ücretleri üzerinden hemen gişe tiyatrosuna geçip şubat-mart sezonunda Reis Bey’i veya Mavi Kuş’u sahneye koymayı kendi bünyemizde planlıyoruz. Bu süreç vatan savunması kadar önemli bir süreçtir.”

“SANAT ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU ÇABASI”

Yaşanan bu durumun, işgal altında olan CHP’nin bu yeni süreçte, bundan sonraki algı operasyonları ve tahriklerini tıpkı geçmişte yaptığı gibi sanat üzerinden yapacağının emaresi olduğunun altını çizen Yenilmez, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünyada ilk diye övünerek anlattığı adalet yürüyüşü vardı. Reis Bey, Türk edebiyatında ve dünya edebiyatında adalet kavramını en güzel anlatan metinlerden biridir. Bunun samimiyetsizlik göstergesi olarak gözden kaçırılmaması lazım. Ben gelecek süreçte çok daha vahim adımlar bekliyorum. Mustafa Kutlu, ister sosyalist, ister ülkücü, ister İslamcı olur, ne olursa olsun, Nazım Hikmet’in nasıl şairliğini tartışamazsanız Mustafa Kutlu’nun Türk edebiyatında yaşayan bir numaralı öykü yazarı olduğunu da tartışamazsınız.” dedi.