Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Kara savaşında Rusların hiçbir şansı yok’

‘Kara savaşında Rusların hiçbir şansı yok’

Suriye’deki Kafkas kökenlilerin oluşturduğu ‘Cundu Şam’ grubunun Çeçen lideri Müslim Şişani, Rusların saldırılarla güçlerini ve sahayı sınadıklarını, buna göre gelecekle ilgili strateji belirleyeceğini savundu. Daha önce Çeçenistan’da Ruslara karşı savaşan Şişani, Esed-Rusya-İran ittifakına karşı daha etkin bir mücadele verebileceklerini söyledi. 

Suriye’de, ülke dışından gelerek muhalif cephede savaşa dâhil olan çok sayıda grup bulunuyor. Bunlar arasında, Ruslara karşı 10 yıla yakın bağımsızlık mücadelesi veren Çeçenlerle, Kafkasya’dan gelen savaşçılardan oluşan gruplar da yer alıyor. ‘Cunduş Şam Tugayı’ bu gruplardan biri. Halep ve Lazkiye bölgesinde rejim güçlerine karşı gerçekleştirdiği operasyonlarla adından söz ettiren Cunduş Şam Tugayı’nın Komutanı Müslim Şişani, el-cezire’den Yılmaz Bilgen’in sorularını cevapladı.

Yabancı savaşçıların Suriye savaşına etkisi hangi düzeyde oldu?
Dışarıdan gelen mücahitler, doğal olarak Suriyeli kardeşlerimiz için moral oldu. Çeçenistan’dan gelen çok sayıda mücahit tecrübeleri ile savaşın seyrine de büyük etki etti. Kafkas mücahitlerin gelmesi Suriye halkı ve buradaki savaşçılar için büyük bir katkı sağladı, tecrübelerini paylaştılar.

Bu savaş Suriyelilerin savaşı değil mi? Sizi buraya çeken sebep ne?
Bizi buraya getiren sebeplerden başlıcası Peygamberimizin (SAV)Şam hakkındaki hadisidir. Sonra da buradaki halkın yaşadığı acılar bizi buraya çeken temel unsur oldu. Aramızda büyük benzerlikler var. Geldiğimizde ne kadar sıcakkanlı olduklarını gördük. Şam Ehlinden haber veren hadislerin bahsettiği gibi bir halkla karşılaştık ve onlar için savaşmaktan ve ölmekten herhangi bir pişmanlık duymadık.

Rusya’nın savaşa dâhil olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Bir Hadis hatırlıyorum. Hz. Muhammed (SAV), “Bir sofra etrafında insanlar nasıl toplanırsa tüm dünyadan insanlar da sizin etrafınıza öyle yığılacaklar” diye buyuruyor. Şu an yaşadığımız şey tam da bu. Ruslar da aleyhimizde toplanan milletlerden biri, onların da kendilerine has hesapları, çıkarları var. Ruslar diğerlerinden çok daha fazla Suriye’yi istiyor ve bunlar diğer ülkelerden farklı saldırıyorlar. Koalisyon uçakları bir vuruyorsa Ruslar 10 vuruyor.

Rusya, Suriye müdahalesini izah ederken Kafkas kökenli savaşçıların varlığını da gerekçe gösterdi ve bu kişilerin kendileri için tehdit olduğunu savundu. Gerçek anlamda baktığınızda Rusların Suriye hamlesinde sizin payınız olduğunu düşünüyor musunuz?
Kâfirler bir şey yapmak istediğinde çok sayıda sebep bulabiliyorlar. Rusya’nın Kafkas mücahitleri bahane etmesi anlamsız. Bizim sayımız Rusların saldırılarını meşru kılacak oranda değil. Bundan önce Ukrayna’ya da benzer bir müdahalede bulundular, orada da mı ‘Kafkas kökenli teröristler’ vardı? Afganistan’ı işgal ettiklerinde sebep yine biz miydik? Ruslar kaybettiği prestiji yeniden kazanmak için saldırıyor.

Ruslarla uzun süreli bir savaş tecrübeniz var. Şu an Çeçen savaşçılardan beklenti nedir ve siz sahada dengeleri etkileyebilecek ya da değiştirebilecek güce sahip misiniz?
Çeçenler olağanüstü savaşçılar değil. Biz de başlarda tecrübesizdik ve savaşarak tecrübe kazandık. Buradan onlara vermek istediğim mesaj hiç bir biçimde korkmamalarıdır. Burada Mücahit sayısı çok fazla ve cephane olarak da daha iyi durumdayız ve halk bizimle birlikte. Ruslar bu savaşı kazanamaz. Sadece hava saldırıları karşısında çaresiz durumdayız. Kara savaşında Rusların hiç şansı yok. Biz Çeçenistan’da 2 bin kişi ile 200 binden fazla Rus askerine karşı çok zor şartlarda savaştık. Ruslarla kapanmayan bir hesabımız var. Onların Suriye cephesine gelmesi bir yandan bizi sevindirdi.

IŞİD, 2014 yılı başlarında itibaren muhalif gruplarlasavaşıyor ve örgüt içerisindeki Çeçen etkisi herkes tarafından bilinmekte. Şimdi bu yeni dönemde Rus askeri üslerinin Lazkiye ve Tartus kentlerinde olduğunu dikkate aldığımızda IŞİD içerisindeki Çeçenler farklı bir yol izleyecekler mi ?
IŞİD projesinin Müslümanlar üzerinde çok fazla olumsuz etkileri oldu. Maalesef birçok Kafkas savaşçı da IŞİD’e katıldı. Kafkasya’da çok fazla ilmi gelişim olmadığı için gençlerimiz Hilafet, İslam Devleti gibi kavramlara aldanarak oraya gittiler. Ancak şu an gerçekleri görüyorlar. Onlara tavsiyem âlimlere itibar etmeleridir. Din konusunda uzman olan kişileri dinlemeliler ve ona göre kendilerine yön çizmeliler. Ben onların da doğru olanı göreceğinden umutluyum. Ayrıca söylediğiniz mevzuda IŞİD içerisinden çok sayıda Kafkas kökenli kardeşimizin IŞİD’den ayrılmak ve Lazkiye bölgesine gelmek istediğini söyleyebilirim. Rakka, Halep gibi cepheler Ruslarla yapılacak kara savaşında herhangi bir önem arz etmeyecek cephelerdir. Esas sıcak savaşın verileceği bölge Tartus ve Lazkiye hattı olacaktır.

Size göre Rusların Suriye hamlesinin ardında yatan sebep ne?
Ruslar gücünü ve sahayı sınıyor. Gelen tepkiler ve kazanım ya da kayıplara göre kendine bir strateji belirleyecek. Şayet kendilerini zorlayacak bir durum olursa hava harekâtından ibaret bir destekle yetinecekler. Amaçları Lazkiye ve Tartus’ta sahip oldukları üslerin çevresini sağlama almak ve belirli bir kontrol alanı oluşturmak. Onların hedefi Kafkas savaşçıları bertaraf etmek falan da değil. Amaçları herkesi ‘bu savaş nasıl biterse bitsin ama bitsin’ noktasına getirmektir.
Al Jazeera

Etiketler