Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Karar siyasi bizi etkilemez”

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu, 1’inci Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul ve Anadolu’da ‘Ermeni’ kimliğiyle insanların yaşadığını belirterek ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararın “siyasi” olduğunu söyledi. Halaçoğlu, 1915’te yargılamalar olduğunu, soykırım yapılmadığını sözlerine ekledi.

İbrahim Seçkin Talaş
“Karar siyasi bizi etkilemez”

Diriliş Postası muhabiri İbrahim Seçkin Talaş/Röportaj-Mülakat

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan sözde “Ermeni soykırım” iddialarına ilişkin olarak Diriliş Postası Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. ABD Temsilciler Meclisi’nin “Türkiye karşıtı” iki yasayı onaylamasının ardından Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendiren Halaçoğlu, 1’inci Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul ve Anadolu’da “Ermeni” kimliğiyle insanlar yaşadığını belirterek, “ABD Temsilciler Meclisi’nin kararının siyasi olduğunu” söyledi.

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu

Prof. Dr. Halaçoğlu, “O dönem Ermeniler’e saldıran ya da öldürenler oldu mu? Oldu. Onlar da 1673 kişi, divan-ı harbe çıkarıldı. 67 kişi idama mahkûm oldu. 524 kişi de 3-5 sene hapis cezasına çarptırıldı Osmanlı mahkemesinde. Hâliyle soykırım olmayacağı bellidir. Böyle bir ortamda ABD, daha az bilmiyor değil soykırım olmadığını. Yine de bu kararı almalarının sebebi tamamen siyasidir” ifadelerini kullandı.

KARAR BOP NEDENİYLE

Suriye’de YPG terör örgütüne tonlarca silah veren ABD’nin Suriye-Irak ve Akdeniz’e ulaşan bir terör devlet kurmayı istediğini belirten Halaçoğlu, “ABD’ye göre kurulması planlanan terör devleti, İsrail’in güvenliği açısından son derece önemliydi. Bunu başaramayacağını artık anladı. Çünkü önce Fırat Kalkanı sonra Zeytin Dalı şimdi Barış Pınarı harekâtlarıyla ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi tamamen suya düştü. Türkiye’ye olan kinleri buradan kaynaklanıyor” diye konuştu.

“Düşünün ki silah alıyoruz. Ortak uçak üretiyoruz. NATO’da beraberiz. Müttefikiz. Ama ne garip Avrupa ve ABD, Türkiye’ye karşıdır. Kimi destekliyorlar? NATO üyesi olmayan, müttefik olmayan çevreleri destekliyor” diyerek ABD’nin ikiyüzlü politikasını eleştiren Halaçoğlu, kararın siyasi olduğunu Temsilciler Meclisi’nin sözde ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının yanında Türkiye’ye yaptırım kararlarını da onaylamasından anlaşılabileceğinin altını çizdi.

Siyasi harekete siyasi şekilde karşılık verilmesi gerektiğine değinen Prof. Yusuf Halaçoğlu, geçmiş zamanda tarihçilerden oluşan komisyon kurulması yönünde Türkiye’den çağrılar yapıldığını hatırlatarak, “Tarihimiz açısından alnımız aktır. Arşivler açılsın dedik. Hiç kimse gelmedi. Kendi tarihleriyle yüzleşemeyecek kadar utanıyorlar” dedi.

BELGELER ARŞİVLERDE

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, sözde Ermeni soykırım iddialarına ilişkin Temsilciler Meclisi’nde onaylanan kararların Senato ve Başkan’ın da onayının ardından yürürlüğe girebileceğini; ancak Türkiye’yi etkilemeyeceğini dile getirdi. ABD’nin ‘soykırım’ yapılmadığını aslında çok iyi bildiğini söyleyen Halaçoğlu, Osmanlı’nın 1’inci Dünya Savaşı sırasında İngilizler’le Fransızlar’la savaştığını belirterek, o sırada ABD’nin konsolosları, büyükelçileri, misyoner okullarındaki öğretmenlerinin Anadolu’da olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Halaçoğlu, “Hatta ABD’nin Ortadoğu yardım kuruluşu da yerlerinden nakledilen Suriye tarafına gönderilen Ermeniler’e hep yardım ettiler. Ne kadar para harcadıklarına dair hepsi var. En önemlisi de savaşın sonrasında Kasım 1922’de Milletler Cemiyeti adına ABD’nin Ortadoğu yardım kuruluşuyla İngiliz Büyükelçiliği tarafından dünyadaki Ermeni nüfusu tespit edildi. Bu tespit içerisinde onların rakamını söylüyorum. 817 bin 873 Ermeni’nin Türkiye’den göç ettiğini, 95 bin Ermeni kadın ve çocuğun Müslüman olarak Cumhuriyet Türkiye’sinde yaşadığını yukarıdaki rakama müdahil olmadığını; ayrıca 148 bin 998 Ermeni’nin İstanbul’da, 131 bin 175 Ermeni’nin ‘Ermeni’ kimliğiyle Türkiye’de yaşadığı belirtiliyor. Milletler Cemiyeti belgesi de var. ABD arşivinde de aynı belge var” diyerek, tespitini ortaya koydu.

“ÜSLER KAPATILABİLİR”

Dış politikada günübirlik politikalarla yürütülemeyeceğini söyleyen Yusuf Halaçoğlu, geçmişi iyi bilinmesi gerektiğini, kazanılan tecrübelerden yola çıkarak geleceğe yönelik kararlar almak gerektiğini sözlerine ekledi. ABD’ye karşı tavrı iyi belirlenmesi gerektiğini hatırlatan Halaçoğlu, Türkiye’nin ABD’ye bu tür kararların devamı halinde başta üsler olmak üzere birtakım tedbirler alacağını diplomatik kanallarla bildirmesi gerektiğini söyledi.