Son Dakika

Konya “Gönül belediyeciliği” ile güzelleşiyor

Türkiye’nin manevi iklimiyle gözde şehir Konya’da bütün yurda ve hatta dünya şehirlerine örnek teşkil edecek projeler gerçekleştiriliyor. Bu projelerin arka yüzünde ise elbetteki yerel yönetimlerin payı büyük.
Konya “Gönül belediyeciliği” ile güzelleşiyor

Ramazan Yaşar / Mülâkat

Selçuklu Belediye Başkanlığından bu yana Konya’da gerek kültürel gerek sosyal gerekse de bölgelerin ihtiyacına karşılık gelen diğer bütün alanlarda yüzlerce projeyi hayata geçiren hali hazırda Büyükşehir Belediye Başkanı olan Uğur İbrahim Altay ile bugüne kadarki belediyecilik serüvenini konuştuk.

Yazarımız Ramazan Yaşar’a özel açıklamalarda bulunan Başkan Altay bir röportaj vermekten öte kendisine yöneltilen sorulara her zaman olduğu gibi sıcak ve samimi cevaplar verdi.

Konya sizi tanıyor. Ancak artık Türkiye ve dünyanın da sizi tanıma zamanı geldi diye düşünüyorum. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay kimdir?

1974 yılında Konya’da doğdum. Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdim. İnşaat mühendisi olarak birçok nitelikli projeyi hayata geçirme fırsatımız oldu. 2008 yılında ise TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığı’na seçildim. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri ile Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine başladım ve 30 Mart 2014’te Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine 2’nci kez seçildim.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek Bey’in milletvekili adayı olmasının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 3 Mayıs 2018’de Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildim. Yaklaşık 9 aydır da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu güzel şehre hizmet ediyoruz.

Belediye Başkanlığı görevini birkaç kelimeyle özetleyin desem neler söylersiniz?

Siyasette en çok dua ve en çok keyif alınacak iş belediye başkanlığıdır. Belediye başkanlığı; fiziki hizmetlerin yanında insan merkezleri çalışmaları, sosyal ve kültürel faaliyetleri ile şehrin maddi kalkınmasının yanında manevi kalkınmayı da sağlar.

Bizim temel belediyecilik prensibimiz önce insana hizmet. Çünkü biz “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” mantığıyla yürüyen “Halka hizmeti hakka hizmet bilen” bir belediye geleneğiyiz.

Konya’ya 10 yıl hizmet etmiş bir belediye başkanı olarak bizim için belediye başkanlığı, hizmetkâr olduğumuz bu toprağın insanının yüzündeki tebessümü artırma vesilesidir. Doğup büyüdüğümüz ve havasını teneffüs ettiğimiz bu şehre hizmet şükür vesilesidir.

Vizyon ve misyonunuzu nasıl özetlersiniz?

Yerel yönetim ve belediyecilik bir gönül işidir.  AK Parti’nin yerel yönetimlere bakışı hizmet yarışıdır, gönüllere girmektir, şehrin emini olmaktır. Bu vizyonun temeli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına dayanır. AK Parti Belediyeciliği sadece günü kurtarmak değil, şehirlerin ve insanların geleceğine yatırım yapmaktır. AK Parti Belediyeciliği sadece fiziki yatırım değil, gönüllere girebilmektir. Laf üretmek değil, ortaya vizyon koyabilmektir. Halka hizmetkâr olmak ve Hakk’ın rızasını alabilmektir. Hemşehrilerimizin yüzündeki tebessüm, mutluluk ve bizlere ettikleri dua bizim en büyük motivasyonumuzdur.

Türkiye’nin en önemli tarihi ve manevi merkezlerinden biri olan Konya’ya Şehr-i Emin olmak nasıl bir duygu? Konya’nın tarihi geçmişi, misyonu ve geleceğine dair neler söylersiniz?

Konya Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış bir şehir. Yine Konya Hazreti Mevlana’nın, Şems-i Tebrizi’nin, Sadreddin Konevi’nin, Tahir Büyükörükçü ve daha birçok değerin yaşadığı bir şehir.

Böylesine önemli değerlerin olduğu ve köklü bir geçmişe sahip bir şehir, bırakın yönetici olmayı bir vatandaş olarak bile üzerimize önemli birçok sorumluluk yüklüyor. Bu şehrin sokaklarında, caddelerinde ve ecdadımızın yaşadığı tarihi yapılarda yürürken bile bu sorumluluğu omuzlarınızda hissedebiliyorsunuz.

Dolayısıyla Konya, bizlere durmayı değil her daim koşmayı, bir şeyler üretip geliştirmeyi öğütlüyor. Bizler de ecdadımıza, geçmişimize ve tarihimize layık olma anlayışıyla vatandaşlarımıza hizmet etmeye gayret ediyoruz.

Konya’da yaşamak ile Konya’yı yaşamak arasındaki farkı hisseden hemşehrilerimizin duaları bizim en büyük desteğimizdir.

Cumhurbaşkanımızın “gönül belediyeciliği” stratejine uygun bir isimsiniz. Konya’nın ve seçmenin kanaati bu yönde. Siz kendinizi bu konuda nasıl tanımlarsınız?

Bizler şehrimizi, insanımızı, değerlerimizi ve derdimizi biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimiz öncesinde 9 yıl boyunca Selçuklu ilçemizde vatandaşlarımıza hizmet etme mutluluğunu yaşadık ve önemli hizmetlere vesile olduk. Edindiğimiz tecrübeyle şimdi de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Konyamıza gönül belediyeciliği anlayışıyla hizmet ediyoruz. Hemşehrilerimizle sürekli istişarelerde bulunuyor, şehrimizin geleceğini birlikte inşa ediyoruz.

Biz gönüllere girmek için çalışıyoruz. Hizmet dediğimiz şey zaten boynumuzun borcu. İnsanlar bizi bunun için seçiyor. Eğer çamurlu yollarda giderlerse, etrafta çöp dağları oluşmuşsa, şehriniz pırıl pırıl değilse sizden belediye başkanı olmaz. Bütün bunları yaparken bir taraftan da insanların gönlünü kazanmaya çalışıyoruz.

Cuma namazlarında cemaatle buluşma programlarınız var yıllardır süren. Nasıl başladı, nasıl devam ediyor?

Camiler toplumun merkezidir. Her hafta Cuma namazları sonrası gittiğimiz camide cemaatlerimizle ve o bölgede yaşayan hemşehrilerimizle buluşup istişare ediyoruz. Böylece camilerimiz asli vazifesine dönüyor ve mahallelerimizin birer sosyal mekânı oluyor.

Yine geçtiğimiz yaz aylarında hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’ye örnek olan “Güle Oynaya Camiye Gel Projesi” ile de çocuklarımızla sabah namazlarında buluştu. 40 gün boyunca sabah namazına gelen tüm çocuklarımıza bisiklet hediye ettik. Projemizle çocuklarımız camiyle ve cemaatle buluştu. Konya genelinde 45 bin çocuğumuza da vaat ettiğimiz bisikletlerini teslim etme mutluluğunu yaşadık.

Esnafla birlikte yaptığınız çalışmalarınız var mı?

Esnafımız, işadamlarımız şehrimizin ve insanımızın çok önemli bir kesimini oluşturuyor. Üretiyorlar, istihdam sağlıyorlar ve şehrimizin ekonomisine önemli katkı sağlıyorlar. Esnaflarımızla Şehir İstişareleri düzenliyoruz. Konya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliğimize bağlı odalarımız ve Konya genelindeki diğer dernek ve oluşumlar ile esnaflarımızla taleplerini ve çözüm önerilerini konuşuyoruz. Şehrimiz adına daha neler yapılabileceğine yönelik istişarelerde bulunuyoruz. Bu oldukça verimli buluşmalarımızı sürdürüyoruz.

Sivil Toplum Örgütleriyle uyumlu ve yoğun bir çalışmanız olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Konya, sivil toplum kuruluşları ve dernek sayısı bakımından öncü bir şehir. Sivil toplum kuruluşları bu şehrin en önemli dinamiklerindendir. Toplumun manevi zenginliklerinin korunmasında, geliştirilmesinde ve elbette gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol üsteniyorlar.

Bizler de bunun farkındayız ve şehrimizin önemli değerlerinden olan bu kuruluşlarla bir arada olmak, onlarla birlikte yol almak, onlara sahip çıkmak ve her platformda destek olmak noktasında çaba gösteriyoruz. Konya’da toplumun her kesimiyle birlik ve dayanışma anlamında Türkiye’ye örnek bir tablo sergileniyor. Tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

Konya sizden ne bekliyor? Siz neler yapacaksınız?

Bir başkent olan ve Hazreti Mevlana’nın şehri olan Konyamızda yaşayan insanımızın istediği şey, yaşadıkları yerde mutlu olmak ve hayatını kolayca sürdürebilmek, geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmek için gerekli yatırımlara sahip olmak. Çok şükür ki Konyamız bu konuda bereketli bir şehir. Geçmiş dönemdeki belediye başkanlarımız da bizler de şehrimizi dünya şehirleri ile yarışta en önlere taşımak için örnek projeleri hayata geçiriyoruz. Hemşehrilerimizle iç içe, gönül gönüle, birlikte karar vererek her gün yeni bir şeyler söylemek, yeni şeyler yapmak ve yeni hedefler için çalışıyoruz. Yeni dönemle birlikte hem hükümetimizin yatırımları hem de belediye yatırımları ile şehrimizi geleceğe taşıyacak birbirinden değerli çalışmaları hayata geçireceğiz.

Nüfusu 49 ilden daha fazla olan Selçuklu ilçesinde başkanlık yaptınız. Selçuklu ilçesinde de çok önemli çalışmalar yaptınız. Büyük projelere imza attınız. Bu projeler hakkında neler söylersiniz?

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimiz öncesinde Selçuklu’ya 9 yıl boyunca hizmet etme onurunu yaşadım.

Bu süre içerisindeki başarımızın en büyük sırrı elbette partimizin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile aynı yolda yürümemizdir. Cumhurbaşkanımız öncülüğünde partimizin belediyecilik anlayışının özünde şeffaflık, halka hizmet, değişim, gönüllere girme ve tevazu sahibi olmak yatıyor.

Selçuklu ilçemiz büyüklüğü ve nüfusu ile ülkemizin birçok ilinden hatta dünyadaki 77 ülkesinden daha büyük. Selçuklu’da yatırım ve hizmet dolu yıllar yaşadık. Özellikle Tropikal Kelebek Bahçesi, Selçuklu Kongre Merkezi, Sille Baraj Parkı, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi gibi birçok prestijli eserleri ilçemize, şehrimize ve ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşadık.

Konya için sürpriz çalışma ve projeleriniz vardır muhakkak. Bunların müjdesini buradan versek…

Belediyecilikte fiziki hizmetler çok önemlidir. Ancak gönüllere girmek fiziki belediyecilik hizmeti kadar önemsenmesi gereken bir husustur.  Cumhurbaşkanımızın da üzerinde önemle durduğu gibi, gönül belediyeciliği yapmaya devam edeceğiz, herkesi ziyaret edeceğiz. Sürekli her yerde her zaman halkımızla iç içe olacağız. Büyük Türkiye hedefine katkı yapmak amacıyla Konya merkez ve 31 ilçemizde önemli yatırımları hep birlikte hayata geçirmeye yeni dönemde de devam edeceğiz. Çok daha fazla gayret ederek yeni ve örnek projelerle yatırımlarımızı aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz. Yeni ve önemli projelerimizi inşallah önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız.

Konya’nın en önemli sorunu nedir? Çözüm için neler yapacaksınız?

Şehirlerin bir ruhu ve buna bağlı olarak bir kimliği vardır. Şehirlerimizin çağlar boyunca geçirdiği değişim şehirler kadar insanların da ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini çeşitlendiriyor ve değiştiriyor. Dolayısıyla da biz yöneticilerin de bunun farkında olarak yeni stratejiler geliştirmemiz ve çağı anlamamız son derece önemli.

Konya büyüdükçe geliştikçe iç ve dış göç alıyor. Böylece her geçen gün nüfusu artıyor. Bu da Konya’da özellikle ulaşım, sağlık, eğitim ve barınma gibi alanlarda yen ihtiyaçlar doğuyor. Hükümetimizin ve belediyelerimizin yatırımları ile bu konudaki ihtiyaçları karşılıyor, geleceğe dönek yatırımlar yapıyoruz. Konya sağlık alanında özellikle Bölge Hastanesinin bu yıl tamamlanmasıyla Orta Anadolu’da bir sağlık üssü konumuna gelecek. Eğitim konusunda hep birlikte yeni okulları hayata geçiriyoruz. Konut anlamında hem TOKİ hem de müteahhitlerimiz sürekli yeni projeler hayata geçiriyor.

Ulaşım konusunda ise şehir merkezinde 4 yeni köprülü kavşağı daha hayata geçirdik. Bunun yanında önemli ana arterler açıyor, otoparklar yapıyor, geniş caddeler yaparak kenarlarında bisiklet yollarıyla örnek çalışmaları hayata geçiriyoruz. Toplu ulaşım hizmetlerimizi son model tramvaylar ve otobüslerle sürdürüyoruz.

Özellikle Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz ay müjdesini verdiği Konya Metrosu ihalesinin hükümetimizin 2. 100 Günlük Eylem Planında yer almasıyla Konya olarak büyük bir heyecan yaşıyoruz. Metronun hayata geçmesi, yeni ana caddelerin açılması, yeni köprülü kavşakların yapılması, kavşaklarda başarıyla sürdürülen Akıllı Ulaşım yatırımlarıyla Konya’da şehir içi ulaşım daha da sorunsuz hale gelecektir.

AK Parti, toplumun tüm kesimlerinin içinde yer aldığı, temsil edildiği bir parti. Sadece bir kesimin temsilciliğini ve sözcülüğünü yapmıyor. Bu konuda neler söylersiniz?

Gerçekten de öyle. Partimiz asla kutuplaştırıcı olmadı. Partimiz Türkiye’nin tüm renklerini ve tüm farklılıklarını kucaklayan yapısıyla dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi. 81 milyonun her ferdini bağrına bastığı için de AK Parti Türkiye’nin partisidir, milletimizin tamamının partisidir.

AK Parti’nin 16 yıldır girdiği tüm seçimleri kazanmasının sırrı nedir?

Bu soruyu bir önceki sorudan bağımsız yanıtlayamayız. Zira AK Parti’nin hiçbir kesimi ayırmayarak, dışlamayarak sevmesi ve kucaklayarak yoluna devam etmesi başarısının en büyük sırrı. Bizim tek derdimiz ülkemize, insanımıza, değerlerimize hizmet etmek ve insanımız için daha yaşanabilir bir ülke inşa etmek.

AK Parti, sağlam kadro ve güçlü yönetim sistemiyle 16 yıldır hem iktidarda hem de yerel yönetimlerde ağırlığı olan bir partidir. Bu da milletimizin hükümetimize ve partimize yönelik toplumsal beklentilerini her zaman yükseltmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetimiz, partimiz ve tüm kadrolarımız 16 yıldır ülkemizi bir nakış gibi işledi ve ülkemizin bu süre zarfında nereden nereye geldiğine dair hep birlikte şahitlik ediyoruz. Hem Konyamızda hem de ülkemizin her yerinde hayal diye kabul edilen birçok yatırım yapıldı. Ekonomik anlamda dünya devleriyle yarışıyoruz. İnsanımızın tüm dünyada itibarı arttı.

Bu 16 yıllık süreçte Türkiye birçok kriz atlattı. Dünyayı sarsan ekonomik krizler, Suriye savaşı, terör saldırıları ve darbe girişimi… Türkiye’yi ayakta tutan; hatta her sorundan güçlenerek çıkmasına sebep olan şeyler nelerdir?

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum başta olmak üzere sahip olduğu özellikleriyle dünyanın en önemli ülkeleri arasında yer alıyor.

Ecdadımızın 1071’de Sultan Alparslan önderliğinde Anadolu’ya gelişlerinden itibaren başlayan yürüyüşümüz, hem Türkiye tarihi hem Ortadoğu coğrafyası açısından hem de dünya tarihi açısında önemli olaylara şahit oldu.

Türkiye, İslam dünyasının umududur. Zira Osmanlı’nın parçalanmasının ardından savaşın, kan ve gözyaşının eksik olmadığı İslam dünyası, Türkiye’ye ve onun birleştirici gücüne bugün hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır.

İşte Türkiye, Müslümanlara önderlik yapabilecek tek ülke olduğu için özellikle de son 16 yıldır her daim dik durmuştur ve mazlumların tek koruyucusu olmuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her platformda bunları haykırması ve bu yolda mücadele etmesi, milletimizin ve bütün mazlum milletlerin büyük desteğini ve duasını almaktadır. Dolayısıyla her türlü ekonomik kriz veya algı operasyonları, Irak ve Suriye Savaşları, terör saldırıları ve darbe girişimi gibi ülkemizi derinden etkileyen olaylar, kısa vadede ülkemize zarar veriyor gibi görünse de uzun vadede her zaman kazanan tarafın Türkiye ve milletimiz olduğuna inanıyorum. Bizim en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz müddetçe altından kalmayacağımız hiçbir sıkıntı yoktur. Hep birlikte çalışacak, üretecek ve ülkemizi dünya milletler ailesi içinde en tepeye hep birlikte çıkaracağız.

AK Parti’nin MHP ile kurduğu “Cumhur İttifakı” hakkında neler söylemek istersiniz?

Her şeyden önce biz, Cumhur İttifakı’na bir seçim ittifakından çok Türkiye’nin bekası için hasbi bir birliktelik olarak bakıyoruz ve bu ittifakın Türkiye tarihinde de hayırla yâd edileceğine inanıyoruz.

Cumhur İttifakı, dış güdümlü 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrasında yerli ve milli bir iradenin ürünüdür. 7 Ağustos 2016’da Yenikapı’da ortaya çıkan milli mutabakat anlayışı sonucu bugünlere gelindi. Türkiye’nin bütünlüğünü, bağımsızlığını, birliğini, diriliğini ve geleceğini tüm siyasi hesapların üzerinde tutan bir anlayışla hazırlandı. Yeni dönemde halkın direkt olarak seçtiği hükümeti yöneten güçlü bir Başkan ile halkın oylarıyla seçilen daha güçlü ve istikrarlı bir parlamento, ülkemizin çok daha hızlı gelişmesine ve büyümesine vesile olmaktadır. Bu nedenle de Cumhur İttifakı, ülkemizi ortaya konan hedefler doğrultusunda muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacak bir irade ortaya koymaktadır.

Belediyelerle ilgili önemli teşkilatlarda da görevleriniz var. Buradaki çalışmaların Konya ve Türkiye yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Geçtiğimiz ay içerisinde Dünya Belediyeler Birliği olarak da anılan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Eş Başkanlığı’na seçildik. Bu Konyamız ve ülkemiz açısından uluslararası camiada önemli bir görev.

Yine Dünya Tarihi Şehirler Birliği, Dünya İpekyolu Şehirler Birliği, İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği gibi çok sayıda uluslararası birliğin yönetiminde ülkemizi temsil ediyoruz.

Bu birlik ve organizasyonlar, dünyadaki yeni yönetim ve yönetişim sistemleri, yerel yönetimlerin hizmetlerindeki çeşitlilik ve gelişmelerin belirlenmesi ile hayata geçirilmesi açısından önemli çalışmaları hayata geçiriyor.

Adaylık sürecinde ve Başkan seçildikten sonra Konya ve Türkiye’ye vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Tabii öncelikle şahsıma gösterdikleri teveccüh dolayısıyla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Genel Merkezimize, Genel Başkan Yardımcımıza, milletvekillerimize, il teşkilatımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

Partimizin bu kararı bizim için büyük bir onur ve şereftir. Ancak aynı zamanda da büyük bir sorumluluktur. Bizlere tevdi edilen bu önemli göreve layık olabilmek için gece gündüz gayret edeceğiz. Daha önce de ifade ettiğim gibi inşallah 31 Mart akşamı Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 31 ilçemizin belediyelerinin tamamında partimizin bayrağını dalgalandıracağız.

Bizlerin tek gayreti, tek düşüncesi vatandaşlarımızın daha rahat ve mutlu bir şehirde yaşaması ve şehrimizi geleceğe taşımak. Bunun için hemşehrilerimizin desteğiyle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Yorumlar

Safiye dogan Allah yar ve yardimciniz olsun baskanim Konya bir asktir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.