Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mısır halkı darbe ekonomisine isyan ediyor!

Mısır’daki Sisi karşıtı protestoları değerlendiren Köse, “Protestolar görünürde İspanya’daki bir işadamının çağrısıyla patlak verdi. Ama şöyle bir şey çıktı; demek ki patlamaya hazır, baskı altında olan ama bir kıvılcımı bekleyen böyle bir ortam vardı. Bu protestoları 6 yıllık bir baskının patlaması olarak görüyorum.” dedi.

Büşra Kılıç
Mısır halkı darbe  ekonomisine isyan ediyor!

Mısır’da, 2011 Arap Baharı’nın ardından 30 yıllık iktidarın devrilmesi sonucu halkın iradesiyle Cumhurbaşkanı olan Mursi’nin darbeyle indirilmesine tepkili olan halk, işgalci Sisi’ye karşı sokaklara çıktı. Mısır’daki Sisi karşıtı protestolar hakkında Osman Köse ve İsmail Yaşa Diriliş Postası’na konuştu. Yaşa, “Şu an gördüğümüz asker ve polisin göstericilere müdahale etmekte gönülsüz olması ve Mısır ordusuna iş yapan bir aktör ve müteahhidin İspanya’dan yayınladığı videolar, ‘bu kişinin arkasında kim var? Mısır ordusu, istihbarat, güvenlik içerisindeki birtakım rahatsız gruplar arasında görüş ayrılıkları ve çatışma mı var?’ sorularını güdeme getirdi. Ordunun ve içişleri bakanlığına bağlı güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi bu soruyu sormamıza neden oluyor.” değerlendirmelerinde bulundu. Protestoların 27 Eylül Cuma günü için yapılan ‘milyonluk protesto’ çağrısıyla artarak devam edeceği öngörülüyor.

Muhammed Ali bir figürdür

İspanya’dan videoları yayınlayan genç müteahhidin arkasında bir kanadın olduğunu belirten Yaşa, “Mısır zaten fakir, ekonomik durumunda sıkıntılar söz konusuydu ve bunlar daha da arttı. Bunların üzerine Sisi gelen yardımları, paraları halkın çıkarına olacak projelerde kullanmak yerine kendine yeni saraylar yaptırdığı ortaya çıkınca zaten halk sokağa dökülmeye hazırdı. Muhammed Ali, orduya iş yapan, bilen, içeriden bir isim. Generallerle fotoğrafları var. Orduya saraylar, villalar yapmışlar. Bütün pislikleri bilen, onlara ortak olan bir kişi. Muhammed Ali’nin İspanya’da yine ordu ve istihbarat içinden bir grup tarafından desteklendiği görüşü hâkim. Ona gerekirse bilgi de aktarırlar. O her ne kadar bir figür olarak ortaya çıkmış olsa da onun tek başına olduğunu düşünmek de saflık olur. Muhammed Ali’yi, ordudan parasını alamayan bir müteahhidin kızgınlığı şeklinde değerlendirmek sağlıklı olmaz. Muhammed Ali bir figürdür. Onun arkasında ordu içerisinde, istihbarat içerisinde, Sisi’den rahatsız olan güçler vardır. Onlar Muhammed Ali’yi destekleyip koruyordur, bilgi veriyorlardır. Muhammed Ali de onların halka yansıtılmasında halkın da kabul edeceği bir figür olarak ortaya çıkmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

BASKI BİRİKİMİNİN PATLAMASI

Mısır’daki protestoların 6 yıllık bir baskının patlaması olarak değerlendiren Osman Köse, “Burada daha öncesinde 2011’de olan Arap Baharı’nın sonucunda orada 30 yıllık iktidarda olan daha önceki yönetim devrildi. Mursi geldi ve 2 yılı aşkın bir süre kaldı. 2013 yılında mevcut kişi Sisi, dışarıdan darbe ile geldi. 2013 yılından sonra çok baskın bir yönetim oluşturdu. Seslerini duyurmaları noktasında gazeteler gibi pek çok şey yasaklandı. Protestolar görünürde İspanya’daki bir işadamının çağrısı ile patlak verdi. Ama şöyle bir şey çıktı; demek ki patlamaya hazır, baskı altında olan ama bir kıvılcımı bekleyen böyle bir ortam vardı. Bu protestoları 6 yıllık bir baskının patlaması olarak görüyorum. Çünkü Mısır, çok sıkıntı yaşadı. Seçimle gelen Devlet Başkanı Mursi’nin cezaevi süreci ve cezaevinde gördüğü muameleleri basın paylaştı. En son duruşma salonunda vefat etti. İdam edilen insanlar oldu. Baskının yanında idam edilen kişiler de hasbelkader kişiler değil. Mursi ile beraber halkın tanıdığı ama hiçbir suçu olmayan, sadece Mursi ile beraber hareket etme suçu olan kişiler. Bunlar bir birikim yaptı. Başarılı olur mu olmaz mı bilemeyiz ama devam edeceği görüşündeyim ben. “ dedi.

“PROTESTOLAR ARTARAK BÜYÜYECEK”

Bu ayaklanmanın sebepleri arasında ekonomik sebeplerin de olduğunu belirten Köse, “Mursi’yi de indirirken ekonomik bahaneleri öne sürdüler ama ondan sonraki darbe sürecinde çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadı Mısır. Ekonominin yanında fikir, düşünce, inanca yönelik olarak çeşitli sivil baskı vardı. Mursi ile beraber çıkmadı, çünkü bu tarz şeyler sosyal harekette bir kıvılcıma bakar. Bu kıvılcım o zaman oluşmadı. Ama bunu Mısırlılar sinesine çekti, unuttular anlamına gelmez. Aslında Mursi daha yeni vefat etti. Şuanda oluşan bu olayla beraber şimdi patlamış oldu. Ben bu durumu normal buluyorum. Bir anda patlayan protesto hareketleri değil, bir birikimin sonucu.” ifadelerini kullandı. Köse, Protestoların 27 Eylül Cuma günü için yapılan ‘milyonluk protesto’ çağrısıyla artarak devam edip büyüyeceği kanaatinde olduğunu söyledi. Muhammed Ali’nin İspanya’dan doğru protestoları yürütmesini de değerlendiren Köse, “Şu ana kadar onun söylemleri etkili olduğuna göre Mısır’da tanınan ve itimat edilen bir kişi olarak görüyorum. Herkes çağrı yapabilir ama bu kişinin çağrısı Mısır’da etki yarattı ve insanlar sokağa çıktı.” dedi.

“KÜRESEL BARONLAR SİSİ’NİN İPİNİ ÇEKEBİLİR”

Küresel baronlar için kişilerin önemi olmadığını, isterlerse Sisi’nin ipini çekebileceklerini anlatan Köse, “Bir Sisi gider, başka bir Sisi gelir. Tabii yıpranmışlık süreci var. Bu süreci götüremeyeceğini anlamışlarsa eğer onun ipini kolay bir şekilde çekerler. Onu zaman gösterecek. Küresel güçler Sisi’yi gözden çıkardılar mı onu bilemeyiz şu anda. Olaylar daha yeni bağladığından böyle bir şey söylemek için erken, bunu zaman gösterir. Önümüzdeki süreçte Sisi’ye yönelik açıklamalar olursa, ona karşı gelişmeler olursa demek ki Batı bu olayları çıkardı ve onun yerine başkasını düşünüyor anlamına gelecek.” değerlendirmelerinde bulundu.

“SİSİ HALKIN TALEPLERİNİ KARŞILAYAMADI”

Mısır halkının devriminin darbe ile elinden alınmasından rahatsız olduğunu söyleyen İsmail Yaşa, “Mısır’da halkın oyları ile Mursi, Cumhurbaşkanı seçildi. Sonra karşı devrimi destekleyen demokrasi karşıtı ülkelerin desteği ve finansmanı ile asker darbe yaptı. Sisi başa geldi ve göstermelik bir seçimle de Cumhurbaşkanı oldu. Mısır halkı devriminin bu şekilde elinden alınmasından, çalınmasından memnun değildi. Ayrıca darbeden sonraki geçen süreçte de darbe ile başa gelen Sisi yönetimi ekonomik, sosyal ve diğer yönlerden halkın taleplerini karşılamakta başarısız oldu. Dolayısıyla Mısır halkında ciddi bir rahatsızlık var. Çoğu Mısırlı ülke dışına kaçmak zorunda kaldı. Dışarıya kaçan farklı görüşlerdeki birçok entelektüel, yazar, politikacı Sisi’nin Mısır’ı felakete sürüklediğini söylüyorlardı.” ifadeleriyle Mısır’da zaten bir rahatsızlığın var olduğunu anlattı.

Türkiye aleyhinde kirli propaganda

Türkiye’nin, Mısır’ın içişlerine karıştığı, İhvan’a ve Müslüman Kardeşler’e destek verdiği yönünde bir propagandanın olduğunu anlatan Yaşa, “Bu doğru değil, bu kirli propaganda. Türkiye’nin devlet olarak, Mısır’daki herhangi bir partiyi, grubu, azınlığı bir şekilde desteklemesi söz konusu olamaz. Türkiye, devlet olarak Mısır devleti ve halkını bir bütün olarak muhatap alır, destekler. Mısır’ın halk iradesini ilkesel olarak destekler. Darbeye ilkesel olarak karşı çıkar. Onun dışında Arap Emirlikleri’nin propagandasını yaptığı şekli ile Türkiye orada İhvan’ı destekliyor, içişlerine karışıyor şeklinde bir durum söz konusu değil. Türkiye’nin devlet olarak başka devletlerin içişlerindeki grupları muhatap alıp onlarla ilişki kurması gibi bir şey söz konusu olamaz. Devlet, devleti muhatap alır.” şeklinde konuştu.

ORDUDA “SİSİ” RAHATSIZLIĞI VAR

Şu anki tabloda henüz Mısır’da ne olup bittiğini anlamaya çalıştıklarını diyen Yaşa, “Ş uan gördüğümüz asker ve polisin göstericilere müdahale etmekte gönülsüz olması ve Mısır ordusuna iş yapan bir aktör ve müteahhidin İspanya’dan yayınladığı videolar, ‘Bu kişinin arkasında kim var? Mısır ordusu, istihbarat, güvenlik içerisindeki birtakım rahatsız gruplar arasında görüş ayrılıkları ve çatışma mı var?’ sorularını güdeme getirdi. Ordunun ve içişleri bakanlığına bağlı güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi bu soruyu sormamıza neden oluyor. Rabia ve Nahda meydanlarında daha önceki olaylarda onlarca kişiyi katlederek gösterileri bastıran Mısır güvenlik güçleri, bugün farklı bir tavır sergiliyorsa mutlaka bunu ordu ve istihbarat, güvenlik güçlerinden bir talimatla yapıyorlardır. Ordu içerisinde Sisi’den bir rahatsızlık olduğunu düşünüyoruz. Mısır ordusu, eğer halkı çok kalabalık bir şekilde gösterilere devam ederse, Sisi’yi gözden çıkarabilir. Fakat ordu darbeye darbe yapılmış olur. İkinci bir şık olarak, generaller ve kanatlar arasında bir taraf daha fazla rant alıyor öbür taraf ikinci plana atılıyor şeklinde çıkar çatışmalarından kaynaklı da olabilir. Bu gerçekten rant kavgası mı yoksa Mısır ordusu içerisinde rantın ötesinde ülkenin kötüye gittiğini gören milliyetçi, ülkesini seven kişilerin hareketi mi bunu göreceğiz.” şeklinde konuştu.

“SİSİ’Yİ FEDA EDEBİLİRLER”

Mısır’ı finanse eden ülkelerin parasının bittiğini söyleyen Yaşa, “Sisi daha çok para istiyor ama Arap Emirlikleri’nde, özellikle Suudi Arabistan’da para kalmadı. Sisi’ye para verebilmek için vatandaşlarına çok büyük vergiler yüklemeleri gerekiyor. Suudi Arabistan, petrol tesisleri de vurulduktan sonra ilk defa Irak’tan petrol satın aldı. Bütün bu bölgesel gelişmelere bakıldığında, darbenin arkasındaki güçlerin konumu da zayıflayınca bu krizden çıkmak için bir yol aranıyor olabilir. Bunu da belki Sisi’yi feda ederek yapabilirler. Olay sadece rant kavgası ise generaller arasında birinin aracılığı ile Sisi ve rahatsız olan generaller olarak iki taraf pazarlık masasına oturup önümüzdeki günlerde rant paylaşımında anlaşabilir. Yok, ama diğer taraf vatansever ve milliyetçi duygularla bu gösterilere destek veriyor ve Sisi kesinlikle gitsin görüşünde ise o zaman biz gösterilerin daha da artmasını, Sisi gidinceye kadar çatışmanın artmasını ve alevlenmesini bekleyebiliriz. Cuma gününü bekleyeceğiz. Cuma gününe milyonluk gösteri çağrısı yapıldı. Gösterilerin devam edip etmeyeceği ordu ve istihbarat içindeki kanatların anlaşıp anlaşamamasına göre şekillenecek.” dedi.