Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rus muhalefetin gözünden: “Rusya gerçekleri”

Rusya’nın en popüler siyasetçileri arasında yer alan ve aynı zamanda “Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın” Avukatı olan Lyubov Sobol, Diriliş Postası’na konuştu. Başkan Putin’in devlet gücünü kullanarak kendisinden başka alternatif olmadığı yönünde algı yapmaya çalıştığını belirten Sobol, “Putin, alternatif seçilmesini engellemek için devlet gücünü kullanarak seçimleri manipüle ediyor ve tek aktör kendisini gösteriyor” dedi.

Ceyhun Aşirov
Rus muhalefetin gözünden: “Rusya gerçekleri”

Ceyhun Aşirov ve Nazgul Kenzhetay/Moskova

Merhabalar, dünya genelinde Rusya’daki muhalefetin durumuyla ilgili doğru bilgiye ulaşma sorunu var. Bildiğiniz gibi Türkiye’de Rus medyasını temsilen yalnız “Sputnik” haber ajansı faaliyet göstermekte. Türk kamuoyu sizi ve Rus muhalif kanadını yeterince tanımayabilir. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben “Geleceğin Rusya’sı” Partisinin liderlerinden biriyim, 9 senedir kâr amacı gütmeyen “Yolsuzlukla mücadele” kuruluşunda araştırmacı ve hukukçu olarak görev yapmaktayım. Bunun yansıra Youtube üzerinden kendime özgü haber programları yapmaktayım. Üniversite eğitimimi yüksek puanla tamamladım. Ortodoks’um, evliyim ve bir kızım var. Partimize gelince Uzun zamandır partimizi resmi olarak kayda almıyorlar. İktidar, partimizi resmileştirme işlemini 9 kere reddetti. Amaç bizlerin seçime girmesini engellemektir. Bütün engellemelere rağmen partimiz, ülkenin dört bir yanından yüzbinlerce kişi tarafından destekleniyor ve faaliyet gösteriyor.

SPUTNİK KREMLİN’İN PROPAGANDA ARACIDIR

Türkiye’de Rus medyasını temsilen “Sputnik” dışında başka bir medyanın olmaması çok üzücü. Çünkü “Sputnik” tek bir görüşün yani sadece Kremlinin bakış açısını yansıtan propaganda aracıdır. Rusya’da tüm devlet kanalları ve bazı özel basın Kremlin’in kontrolü altında faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla söz konusu bu medya objektif resmi yansıtmamaktadır. Rusya’da Basın özgürlüğü ise sadece internet ortamında gerçekleşebiliyor; Twitter, Facebook ve bazen İnstagram’da. Düşünün bazı ülkelerde sadece yemek resimleri paylaşılan İnstagram bizde haklımızı ilgilendiren siyasi konuların gündeme getirildiği bir mecra oluyor. Bunlar Rusya’nın gerçekleridir. Ancak ülkemizde Youtube’ta faaliyet göstermemizde bir engel yoktur. Ben ve ekibim (Liderimiz Aleksey Navalnyi, Rusya Cumhurbaşkanı adayı) fikirlerimizin duyurulması ve mücadelemizin devam etmesi için başta Youtube olmak üzere sosyal medyada da faaliyet göstermekteyiz. Kendimin de yapımcılığını yaptığım Youtube Kanalımız 5,3 milyon takipçisi var. Bu mecrada bizler yolsuzluk araştırmalarını, iktidarın rüşvet çarkını ve ülkemizde olan bitenleri haber programları üzerinden aktarıyoruz.

Aleksey Navalnyi

İktidar aktif şekilde faaliyetlerimizi engellemeye çalışıyor, dava arkadaşlarımı onlarca defa usulsüz yargıladılar. Şu anda siparişle adaletsiz ve haksız bir şekilde 3,5 milyon dolar tazminat ödemem için temelleri olmayan ceza verdiler. Beni kaç kere suçsuz yere tutukladılar, parti lideri olan Aleksey Navalnyi’ın kardeşini haksız yere 3,5 sene tek hücreli odada hapsettirdiler. Bizi destekleyenlerin sürekli olarak banka hesapları bloke ediliyor, kanıtsız ve haksız bir şekilde özellikle geceleri evleri basılıyor. Rusya’daki muhalefetin durumu şu an da böyle. Biz mücadele etmeye devam ediyoruz, çünkü ülkemizi seviyor ve Rus halkının daha iyi bir hayatı hak ettiğine inanıyoruz. Bizim ilkelerimizin başında güçlü ekonomi, dürüst ve dengeli dış politika, bağımsız yargı ve basın özgürlüğü geliyor.

PUTİN’İN POPÜLARİTESİ AZALIYOR

Türkiye’den baktığımızda Vladimir Putin’in siyasi arenada yüksek bir reytinge sahip olduğunu görüyoruz. Putin’e oy veren ve destekleyen kitlenin hale Rusya’da çoğunluk olduğu da iddia ediliyor. Sizce bu gerçek mi?

Hayır, Putin’in reytingi 2000’li yıllarda oldukça yüksekti. Son yıllarda ise giderek azalıyor. Putin, Kırım’ın ilhak edilmesi nedeniyle reytingini artırmayı başardı ancak şimdi onun geleneksel seçmenleri bile bu agresif politikalardan, Rus televizyonlarındaki Batı, ABD ve Ukrayna’nın sorunları hakkında sürekli yapılan tartışmalardan bıkmış durumda. Putin’in reytingindeki önemli düşüşü Kremlin yanlısı anketçiler ve sosyologlar tarafından bile dilendiriliyor. Hükümet yanlısı VTsIOM’a göre Putin için güven derecesi yüzde 27’dir. Rusya’da İktidar Partisi üyeleri parlamentoda ve devletin yetkili organlarında daha fazla yer alıyorlar. Muhalefet adaylarının seçilme ve oy kullanma hakkının olmaması nedeniyle de Devlet Duma’sında ve yasama organlarının çoğunluğu iktidar yanlısı. Bütün bunlara rağmen resmi reyting yüzde 33’tür, yani vatandaşlarımızın çoğu tarafından desteklenmemektedir. Putin, gerçek anlamda alternatif adayların ve partilerin seçilmesini engellemek için elindeki devlet gücünü kullanarak seçimleri manipüle ediyor ve tek aktör kendisi ve partisini gösteriyor. Bu aslında bir efsaneden ibarettir.

Bugün de Rusya’da Putin’in alternatifleri var diyebilir miyiz?

Ülkemizde 140 milyondan fazla insan yaşıyor. Tabii ki Putin’e alternatif var. Parti lideri veya cumhurbaşkanı adayı olabilecek birçok yetenekli kişi şimdi siyasi baskı ve korku nedeniyle fikirlerini beyan etmekten çekiniyor. Şahsen Cumhurbaşkanı adayı olarak Alexei Navalnyi’ye destek veriyorum ve ülkemizin refahını ve başarısını sağlayabileceğine inanıyorum. Kendisi eğitimli bir avukattır, yetenekli bir yönetici, ilke olarak insan haklarını ve özgürlüklerini savunur, iktidarın tüm baskılarına rağmen yolsuzluklara karşı mücadele ediyor. Kendini zenginleştirme ve gücünün korunması yerine Rusların ortak iyiliği hakkında düşünen bilge ve sorumlu bir liderdir. Putin, Navalnyi’den ve ona yenileceğinden korkuyor tam da bu nedenle sandığa gitmesine izin vermiyor, böylece Navalnyi resmi oylamaya katılamıyor. Oysa Navalnyi Rus muhalefetinin lideri ve çok popüler bir siyasetçi olarak başkanlık yarışına katılması engellenmemeli.

Post-Sovyet ülkelerindeki yolsuzluk ve rüşvet olayının çığır açması durumu, bilindik bir olay, sizce bu durum Rusya’da da yaygın mıdır?

Ne yazık ki, Rusya fazlasıyla rüşvete batmış bir ülke. Bugün Rusya Kenya’yla aynı pozisyonda, yolsuzluk indeksi boyunca 137. sıradalar. Rüşvet her ülkede var ancak bizdeki özelliği sistemsel olması. Rüşvetten dolayı ekonomimiz zarar görüyor. İşletmeler büyüyemiyor. Rusya’nın mevcut iktidarının ise yolsuzlukla mücadele için hiçbir siyasi iradesi yoktur, aksine Putin bu sistemi yarattı ve bu sistem onun 20 yıllık liderliğinin sonucudur. Tüm iktidara yakın insanlar şimdi saraylara, özel jetlere ve milyarlarca dolar servete sahibi olurken ülkemizde sadece resmi rakamlara göre yoksulluk sınırının altında 20 milyon insan yaşıyor. Yolsuzluk Rusya’nın büyümesini engelliyor. Sadece yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, yatırımcıların % 93’ünden fazlası Rusya’da iş yapmayı tehlikeli buluyor.

Rusya’da muhalefet ve iktidar arasında diyalog var mı? Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Navalnyi ile münazara yapmaya söz vermişti, ancak gerçekleşmedi. Sizce, sebebi nedir?

Ekibimiz tarafından gündeme getirilen sorunlar, çağrılar, özellikle bu kriz esnasında halkı destekleme, virüsle mücadele etmeleri ve bizim seçimlere gitmemize izin vermelerine dair açık çağrılarımıza karşı reaksiyon vermeden geçemiyorlar. Ancak soruların cevapları ve politikalarındaki değişiklikleri açıklamaları yerine tepkileri genellikle cezai kovuşturma ve üzerimizde baskı oluşturmak oluyor. Bir yandan da kendileri açmazda kalıyorlar. Çünkü, toplumun desteğinden ötürü adil ve gerçekçi taleplerimizi görmezden gelmeleri daha zor. Öte yandan Kremlin, demokratik değerleri savunan muhalefeti marjinal bir azınlık olarak konumlandırmak istiyor. Aslında durum böyle değil Maria Zakharova kendini diyaloğa açık bir kişi olarak konumlandırmaya çalışıyor, ancak yalnızca Kremlin’in çıkarlarına hizmet etmesi gereken bir memur. Hiç şüphem yok ki, ona muhalefet lideri Navalnyi ile canlı yayında tartışma programına katılmasını yasakladılar. Çünkü muhalefet liderine önem vermedikleri algısını oluşturmak istediler.

Lyubov Sobol kimdir?

Lyubov Sobol -Rusya’da en önemli siyasi aktörlerden biri olup, Rusya’nın önde giden en popüler siyasetçileri arasında yer almaktadır. Rus Muhalefet Koordinasyon Konseyinin listesinde 25 bin 270 oy ile Boris Nemtsov ve Sergey Udaltsov gibi ünlü politikacıları geçerek 15. sırada bulunan Lyubov Sobol BBC tarafından 2019 yılında dünyanın 100 ilham verici ve etkili kadından biri olarak seçilmiştir. Bugünde Sobol, Rusya’da geniş kitleye sahiptir. Sadece sosyal medya hesaplarından günde milyonlarca kitleye ulaşabilmekte. Sobol, Kırım meselesinde, Rusya’nın politikasını açıkça kınamış ve bunun ilhak olduğunu, dolayısıyla Kırımın geri verilmesi gerektiğini savunan nadir politikacılardandır. Sobol, ayrıca küresel salgın döneminde Türkiye’nin yürüttüğü mücadeleyi örnek olarak ülkesinde defalarca göstermiştir. Türkiye’nin bu mücadelesini ve sağlık sistemini takdir ederek, Rusya’nın da aynı mücadeleyi sürdürmesini savunmuştur.

Lyubov Sobol

PUTİN HIRSLARIYLA HAREKET EDİYOR

Partiniz iktidar olursa Rusya’nın uzun süredir devam eden dış politikasını değiştirecek misiniz?

Putin’in dış politikası genellikle diğer ülkelerle olan ilişkileri başarısızlıkla sonuçlanıyor. Kırım’ın ilhakından sonra Batılı ülkeler Rusya’nın G8’in çalışmalarına katılmayı reddettiklerini ve G7 formatında toplantılar düzenlemeye başladıklarını görüyoruz, uluslararası yaptırımların etkisini görüyor ve hissediyoruz. Rusya’nın öncelikle ülkesinin refahına ve ekonominin büyümesine dikkat etmesi lazım. Ülkemizin diğer ülkelerle ortaklıklar kurması, ekonomik açıdan karlı sözleşmeler yapması, terörizm ve uyuşturucu sorunu gibi küresel meselelerle mücadelede deneyim alışverişinde bulunması gerektiğine inanıyorum. Putin iç ve dış politikada kişisel egoları ve hırsları ile hareket ediyor, buna göre “Arkadaş ediniyor” ya da ülkeleri “düşman” olarak görüyor, genellikle ülkenin çıkarlarından ziyade kişisel tercihlere dayalı kararlar alıyor. Örneğin, hiçbir hukuki, ahlaki, objektif veya başka da sebep olmaksızın, Ukrayna’nın doğusunda savaş başlattı. Bu çatışma ortamı “Maydan” hareketlerinin başlamasına ve akabinde eski Başkan Yanukoviç’in ülkeden kovulması için bir intikam gibiydi. Böyle bir politikanın hem ülkemizin uluslararası imajını olumsuz etkilediğine hem de yapay olarak yaratılmış çatışmalara ve binlerce kişinin ölümüne yol açtığına ve aynı zamanda ülkenin iç durumunu da olumsuz etkilediğine inanıyorum. Ülkenin iyiliği için harcanabilecek parasal, insan kaynağı, büyüme ve refahın oluşturulması, etkili bir sağlık sisteminin kurulması ve eğitim sisteminin iyileştirilmesi için gereken kaynaklar Putin’in ihtiyaç duyduğu çatışmalara çekilir ve böylece kendisini uluslararası bir lider olarak hisseder. Putin kendisini Angela Merkel ve Macron ile aynı masada oturan ve dünyanın yapısını değiştiren kaderin hakemi olarak hayal ediyor. Aslında, Putin vatandaşların refahını artırarak değil, çatışmalara katılarak güçlü bir hükümdar imajı yaratmaya çalışan zayıf bir politikacıdır. Bence ülkenin büyüklüğü savaşlarla değil, güçlü bir ekonomi, vatandaşların refahı, hak ve özgürlüklerinin korunmasıyla ölçülmelidir.

Lyubov Sobol

Kırım’ın ilhakı hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca Dağlık Karabağ hakkında yorumunuz ne olurdu?

Kırım’ın ilhak edilmesi yasadışı olarak gerçekleştirildi. Kırım’ın ilhak edilmesi, Ukrayna ve Rusya yasalarının varlığını ihlal etti. Kırım sakinlerinin iradesi manipüle edildi ve 2014’te Kırım halkının düşüncelerini öğrenmek için yürütülen kamuoyu araştırmaya göre, kabul edilen referandum gerçek, açık ve şeffaf bir şekilde gerçekleşti denilemez.  Putin’in yetkisini aştığına ve yasa dışı hareket ettiğine inanıyorum. Şimdi, Kırım’ın Ukrayna’ya iade edilmesi gerektiğini bildiren herhangi bir Rus ülkemizin anayasası kapsamında cezai olarak sorumlu tutulabilir. Kırım’la ilgili durumun hızlı bir şekilde çözülemeyeceğini de anlamamamız gerekiyor; böyle bir karar sadece bir kişi değil, her iki ülkenin politikacıları, uluslararası toplum tarafından verilmelidir. Ve elbette Kırım sakinlerinin çıkarlarını dikkate almak, manipülasyon ve askeri baskı olmadan seçim yapmalarını sağlamak gerekir. Dağlık Karabağ’daki uzun süreli çatışma ve kriz hakkında bence, karar Rusya tarafından değil Azerbaycan ve Ermenistan tarafından verilmelidir. Rus politikacılar sadece bu zor çatışmanın müzakere ve diplomatik çözümüne yardımcı olabilir, bu ülkelerin halkları asıl kararı verebilir ve sadece onların iradelerini desteklenebilir.

Rusya Kovid-19 ile mücadelede neden başarısız?

Putin 20 yıl iktidarda olmasına rağmen sağlık sistemini halledemedi. Ülkedeki sağlık sistemi çok eskimiş, tıbbı ekipman yıpranmış durumda, Rusya’nın diğer bölgelerindeki hastanelerin hali acınası durumda. Moskova’da iyi diyebileceğimiz göstermelik hastaneler bulunmakta ancak bunlar sadece istisna. Doktorların maaşları ise Rusya’da çok düşük. Salgının başlangıcında beri defalarca beyan ettiğimiz hususlardan biri de doktorların kişisel koruma malzemelerinin eksik olmamasıydı, çünkü hastaneler virüsü bulaştırıcı ortam haline gelebilirdi. Ancak bu talebimiz yerine getirilmedi. Hükümet meseleyi ciddiye almadı, sağlık sistemine çok az bütçe ayrılıyordu. Bağımsız araştırmacılara göre Rusya’da sağlık personellerinin ölümü başka ülkelere göre 16 kat daha fazla. Bunun yanı sıra Putin 15 Mayıs’a kadar sağlık çalışanlarına maddi yardım edeceğine dair söz vermişti ancak ülkenin her tarafından sağlık çalışanlarının bu yardımı almadıklarına dair açıklamalar geliyor.

SALGIN SÜRECİ İYİ YÖNETİLEMEDİ

Birincisi, ülkedeki tüm istatistikler iktidardan yana oluşturuluyor. Örneğin, binlerce insan yolsuzlukla mücadele mitinglerine çıktığında polis rakamları 10 kat azaltarak gösteriyor ve bu sadece bir kere olmadı. Sosyal medyadan gelen sayısız mesajlara göre; Hükümet, virüsten ölen insanların teşhisini değiştirerek başka hastalıktan vefat ettiklerini göstermekte. Böyle mesajların sayısı çok. Genel olarak Kovid-19 ile ilgili verilerin gerçek olmadığını görmek mümkündür. Diğer kurumların verdiği resmi istatistikler de birbiriyle uyuşmuyor.

Küresel salgın enerji fiyatlarının düşmesine de büyük etki etti, haliyle Rusya gibi enerji üreten ülkelerin ekonomik durumuna da etkilediği gözüküyor. Şu anda Rusya’daki ekonomik durum içerden nasıl gözüküyor?

Rusya’daki ekonomik durumlar çok kötü. Petrol piyasasındaki kriz korona virüs nedeniyle ekonominin çöküşüyle aynı zamana denk geldi. İş adamları arasında yapılan araştırmalara göre Rusya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzede 53’ü felaketin eşiğinde. Aynı zamanda, Rusya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerde 15 milyon iş yeri bulunmakta. Yani iflasın ve insanların kitlesel olarak işten çıkarılmalarının eşiğinde bulunuyoruz. Bence Petrol pazarındaki kriz yapay olarak beceriksiz yönetim tarafından yaratıldı ve bir devlet şirketi olan “RosNeft” şirketi başkanı İgor Sechin tarafından uluslararası krize dönüştürüldü. Sechin 1990 yıllarından beri Putin’e yakın isimlerden biri. Bloomberg’in iddiasına göre: Rusya’nın OPEC+  ile anlaşmazlığını başlatan Sechin’di ve bu da petrol fiyatlarında bir çöküşe yol açtı. Petrol fiyatlarındaki çöküşün bir sonucu olarak, Rusya’daki dolar önemli ölçüde yükseldi ve bu da sonuçta mal alımı konusunda yüksek fiyatlarla karşılaşmamıza yol açtı. Putin, Rus ekonomisini çeşitlendirmek ve petrole olan bağımlılığını azaltmak konusunda defalarca söz etti ancak yapmadı.

Diriliş Postası muhabiri Ceyhun Aşirov ve Nazgul Kenzhetay’in gerçekleştirdiği mülakatın Rusçası, haber metninin devamında…

Здравствуйте, Турецкий народ не владеет достоверной информацией о вас конкретно и о российской оппозиции. Сейчас в основном турки читают агенство «спутник» потому что другие российские медиа не представлены. Можете рассказать о себе и оппозиционной ситуации в России?

Жаль, что кроме «Спутника» в вашей стране не представлены другие медиа. «Спутник» является каналом госпропаганды, транслирующей только одну точку зрения на происходящее в нашей стране. Точку зрения, выгодную Кремлю. В России в настоящий день все государственные и некоторые частные СМИ в России являются подконтрольными Кремлю и не дают объективной картины происходящего. Свобода слова сохраняется только в интернете, все общественные-политические дискуссии ведутся в соцсетях: твиттере, фейсбуке, иногда даже в инстаграме, который в других странах используется для размещения картинок с едой. Таковы российские реалии. Но у нас не запрещен YouTube и я и наша команда (лидером которой является Алексей Навальный, претендующий на пост президента России) активно пользуемся этой площадкой для продвижения наших идей и общения со сторонниками. На наши каналы «Алексей Навальный» и канал «Навальный LIVE», которым я управляю как продюсер, суммарно более 5,3 млн подписчиков. На них мы выкладываем видео-расследования о коррупции российских властей, делаем свои новостные программы и рассказываем о происходящем в стране.

Мне 32 года, я православная, у меня есть семья: муж и дочь, я закончила лучший ВУЗ России с отличием и с тех пор уже 9 лет работаю в некоммерческой организации «Фонд борьбы с коррупцией» в качестве юриста-расследователя. Сейчас также я занимаюсь видеопродакшном как продюсер и веду свою авторскую новостную передачу на YouTube, также я являюсь одним из лидеров нашей незарегистрированной партии «Россия Будущего». Власти 9 раз отказывали в официальной регистрации нашей партии, чтобы не допустить ее на выборы, но фактически она существует в виде сотен тысяч сторонников по всей стране, которые помогают нам бороться за демократическое будущее нашей страны.

Власти активно пытаются мешать нашей деятельности, меня и моих соратников неоднократно судили, сейчас я должна по несправедливому судебному решению почти пол миллиона долларов, меня неоднократно незаконно арестовывали, брат Алексея Навального провел в тюрьме 3,5 года в одиночной камере по сфальсифицированному обвинению. На банковские счета наших сторонников регулярно накладывают аресты, в их квартирах проводят незаконные обыски, в том числе по ночам. Такова плата за оппозиционные взгляды в России сейчас. Мы работаем дальше, потому что любим нашу страну и считаем, что россияне заслуживают лучшего: сильную экономику, адекватную внешнюю политику, независимые суды и СМИ.

По вашему мнению статистика по короновирусу в России реальная? Как идет борьба с вирусом в стране? Правильно ли показана статистика? Мы слышали восстание врачей, последние дни которых были в повестке дня, и мы хотели бы знать, причину.

Во-первых, статистика в России зачастую подделывается в пользу власти. Например, когда на многотысячные антикоррупционные митинги выходят десятки тысяч человек, полиция дает цифру, заниженную у 10, а то и больше раз. Сейчас мошенничество со статистикой в полной мере проявляется касательно коронавируса, в том числе по количеству умерших от этого вируса людей. Многократно в соцсетях появляются сообщения, что при смерти людям указывают иной диагноз нежели смерть от коронавируса, таких сообщений очень много. Полный масштаб подделки статистики оценить сложно. Но даже официальные данные, которые дают разные ведомства не сходятся между собой.

Путин за 20 лет своего правления не смог наладить систему здравоохранения, она сильно устаревшая, медицинское оборудование изношено, больницы в регионах России находятся в очень плачевном состоянии (в Москве есть отдельные красивые «показные» больницы, где, действительно, все хорошо, но это исключение). Врачи получают нищенские зарплаты и буквально вынуждены выживать.

При начале эпидемии мы неоднократно говорили, что врачей следует обеспечить всему необходимыми средствами индивидуальной защиты, чтобы больницы не стали новыми очагами распространения инфекции, но это не было сделано: отчасти, потому что власти не оценивали масштаб проблем, отчасти потому что на систему здравоохранения выделяется мало денег. По последним данным независимых СМИ, в России в 16 раз выше смертность от коронавируса среди медиков, чем в других странах.

Кроме того, Путин обещал к 15 мая выплатить врачам денежную помощь, но по всей стране медики заявляются о неполучения даже обещанных средств.

Во время пандемии цены на энергоносители падают по всему миру, эта ситуация затронула и Россию, как выглядит экономическая ситуация в России изнутри?

Экономическая ситуация в России очень тяжелая: кризис на нефтяном рынке наложился на падение экономики из-за коронавируса. Сейчас по опросам бизнесменов, 53% малого и среднего бизнеса в России находится на грани катастрофы. При этом в малом и среднем бизнесе в России 15 млн рабочих мест. То есть мы стоим на пороге лавины банкротств и массовых увольнений людей. Кризис на нефтяном рынке, по моему мнению, создан искусственно неумелым управлением и фактически международным шантажом со стороны руководителя госкомпании «Роснефть» Игоря Сечина, человека, близкому Путину с 1990-х годов: по сообщению международного агентства Bloomberg, именно Сечин был инициатором выхода России из сделки Опек+, которая привела к обвалу цен на нефтяном рынке. В результате обвала цен на нефть, курс доллара в России значительно вырос, что привело в конечном счете к росту цен на товары. Путин многократно заявлял о диверсификации российской экономики и уменьшении ее зависимости от нефти, но этого не произошло даже не смотрят на то, что этот человек уже 20 лет управляет нашей страной.

Когда мы смотрим из Турции, мы видим, что высокий рейтинг Владимира Путина на политической арене. И утверждается, что он имеет высокий процент проголосовавших и поддержавших его людей. Какой по вашему мнению у В.Путина реальный процент последователей?

Нет, рейтинг Путина был довольно высокий в 2000-х года, в последние годы он неуклонно  снижается. Путин добился повышения своего рейтинга за счет аннексии Крыма, но сейчас от этой захватнической позиции и постоянных разговоров на российском телевидении про проблемы Запада, США, Украины устал даже его традиционный электорат.

Существенное снижение рейтинга Путина фиксируют даже провластные социологи, которые вынуждены изменять методику опроса в угоду Кремлю. Сейчас рейтинг доверия к Путину по данным прогосударственного ВЦИОМ составляет 27%.

У провластной партии «Единая Россия» (ее члены  занимают большинство мест в Государственной Думе (парламент нашей страны) и законодательных органов российских регионов благодаря недопуску независимых оппозиционных кандидатов на выборы и фасильфикациях при голосовании) официальный рейтинг 33%, то есть ее тоже поддерживает далеко не большинство наших граждан.

Путин умело создает видимость массовой народной поддержки себя, своего правительства и своей ручной партии «Единая Россия» через госпропаганду, недопуск на выборы реально альтернативных кандидатов и партий и фальсификаций голосования. На самом деле это миф.

На сегодняшний день в России есть ли альтернатива Путину?

У нас в стране живет более 140 млн человек. Конечно, Путину есть альтернатива. Многие талантливые люди, которые могли бы быть лидерами партий или кандидатами на пост Президента, сейчас боятся заявить о своих амбициях из-за боязни политических репрессий. Лично я поддерживаю в качестве кандидата на пост Президента Алексея Навального и считаю, что он сможет обеспечить нашей стране процветание и успех. Он юрист про образованию, умелый менеджер, принципиально отстаивает права и свободы человека, борется против коррумпированный власти несмотря на все давление со стороны государства. Он мудрый и ответственный руководитель, который думает об общем благе россиян, а не личном обогащении и удержании власти. Путин боится Навального, боится проиграть ему, и ровно по этому он не пускает его на выборы, чтобы тот не мог попасть в официальный бюллетень и принять участие в официальной президентской гонке. При этом, очевидно, Навальный имеет право претендовать на этот пост, будучи лидером российской оппозиции и будучи максимально популярным.

Очевидно что, коррупция очень развита в постсоветском пространстве. По вашему в России это широко распространено?

К моему большому сожалению, Россия максимально коррумпированная страна. Сейчас Россия занимает 137-е место в индексе восприятия коррупции, деля одну позицию с Кенией. Коррупция и взятки есть везде, но у нас коррупция носит системный характер. Из-за коррупции страдает наша экономика, бизнес не может развиваться, а с ним увеличиваться количество рабочих мест, инновации. Нет никаких сомнений, что у нынешнего руководства России нет политической воли на борьбу с коррупцией, наоборот, Путин создал эту систему и это именно итог его 20-летней деятельности на посту президента. Все его друзья сейчас стали долларовыми миллиардерами, с дворцами-резиденциями и частными самолетами, при том что в нашей стране только по официальным данным 20 млн человек живут за чертой бедности.

Коррупция сдерживает рост России. Только по недавно проведенному опросу, более 93% предпринимателей считают ведение бизнеса в России опасным.

Директор департамента информации и печати МИД России Захарова, обещала Навальному (оппозиционный лидер) провести дебаты, но они так и не состоялись. Почему?

На политические вызовы, которые формирует наша команда, будь то это требование правительства поддержать людей в кризис и эпидемию коронавируса, требование допустить нас на выборы или вызов на дебаты, власть зачастую не может не реагировать. Но вместо пресс-конференции с ответами на вопросы и изменения свой политики их реакция часто сводится к давлению на оппонентов, вплоть до уголовного преследования и расправ. С одной стороны им труднее игнорировать наши справедливые требования из-за их массовой поддержки в обществе, с другой стороны Кремль хочет позиционировать демократическую оппозицию как маргинальное меньшинство, что на самом деле не так.

Мария Захарова пытается позиционироваться себя человеком, открытым к диалогу, но она лишь чиновник, который должен обслуживать интересы Кремля. У меня нет никаких сомнений, что ей запретили участвовать в публичной дискуссии с Навальным, которую она сама же и инициировала, чтобы не придавать значимости его фигуре. И она послушалась этого совета.

Российские медиа работающие в Турции не упоминают о вас (о российской оппозиции), как будто вас не существует. Почему так происходит по вашему?

Это скорее вопрос к турецким медиа. Считаю, что граждане Турции имеют право знать разные точки зрения на ситуацию с Россией.

Будете ли изменить давнюю нынешнюю внешнюю политику России, если ваша партия выходит на первый план?

Путинская внешняя политика – это в целом политика провала отношений с другими странами. Мы видим, как после аннексии Крыма западные страны отказались участвовать в работе G8 и стали проводить встречи в формате G7, мы видим и ощущаем влияние международных санкций. Я считаю, что Россия должна строить партнерские отношения с другими странами, заботясь в первую очередь о процветании своей страны и росте экономики, заключать экономически-выгодные контракты, обмениваться опытом противодействия глобальных проблемам, таким как терроризм, наркомания. Путин же при ведении как внутренней, так и внешней политики руководствуется личными амбициями и эго. Он «дружит» или считает страны «врагами», зачастую принимая решения исходя из личных предпочтений, а не интересов страны. Например, не имея никаких юридических, моральных, объективных или иных причин была развязана война на востоке Украины как месть украинцами и американцам после Майдана и изгнания из страны экс-президента Януковича. Я считаю, что такая политика негативно сказывается как на международном имидже нашей страны, приводит к искусственно созданным конфликтам и тысячам жертв, а также отрицательно влияет на положение дел внутри страны: ресурсы, денежные, людские, которые могли бы быть потрачены на благо страны, ее рост и процветание, создание эффективной системы здравоохранения, образования оттягиваются на конфликты, нужные Путину, чтобы он мог почувствовать себя международным лидером. Он представляется себя таким вершителем судеб, который сидит за одним столом с Ангелой Меркель и Макроном и размышляет об устройстве мира. На самом же деле он лишь слабый политик, который пытается создать себе имидж сильного правителя участием в конфликтах, а не за счет повышения благосостояния граждан. Величие страны по моему мнению должно измеряться не в войнах, а в сильной экономике и благополучии граждан, защите их прав и свобод.

Что думаете о ситуации с аннексией Крыма? По ситуации с Нагорным Карабахом?

Аннексия Крыма была проведена незаконно. Присоединение Крыма нарушало существование на тот момент законы и Украины, и России. Сознанием жителей Крыма манипулировали, а ту процедуру, которую провели в 2104 году якобы для опроса их мнения, трудно назвать настоящим, открытым и прозрачным референдумом с соблюдением общепризнанных процедур. Я считаю, что Путин превысил свои полномочия и действовал незаконно. Сейчас любой россиянин, который заявит, что Крым должен быть возвращен Украине, может понести уголовную ответственность по новому закону нашей страны. Надо понимать, что быстро ситуацию с Крымом невозможно урегулировать: такое решение должны принимать политики обеих стран, международное сообщество, а не один человек. И, безусловно, необходимо учитывать интересы жителей Крыма, давая возможность им делать свой выбор без манипуляции и военного давления.

По затяжному конфликту и кризису в Нагорном Карабахе, по моему мнению, решение должна принимать не Россия, а Азербайджан и Армения. Российские политики могут лишь помочь в проведении переговоров и дипломатическом разрешении ужасного конфликта, принять решение народов этих стран и поддержать их волю.

Yorumlar (3 Yorum)

 • Avatar

  Erhan Öztürk

  Türkçe ve Rusça olması iyi olmuş. Sputnik gibi Türkiye'de ameliyet yapan Rus medyasına iyi cevap olmuş. Budur. Tebrikler Diriliş Postası.

 • Avatar

  Fatih

  Turkiye deki muhalefette aynj seyleri mirildaniyor

 • Avatar

  Can Yaman

  К сожалению такие статьи ( репортажи ) – одновременно прозрачные и обьективные, очень редко встречаем. Тем более про Российскую власть нынешнюю. У всех стран есть криминальные группировки, а в России у такой группировки есть своя страна.

Yorumları Gör (3 Yorum)