Son Dakika

Şampiyon ama kimsenin haberi yok!

4 kez Avrupa 1 kez de Dünya Şampiyonu olan Duygu Turan, başarılarına rağmen yeterli desteği göremiyor. Sponsoru olmayan, devletten de sadece yurtdışında destek alan Turan, kendi imkânlarıyla hazırlandığı müsabakaların maliyetini hemşirelikten kazandığı parayla karşılamak zorunda
Şampiyon ama kimsenin haberi yok!

23 yaşındaki milli sporcu Duygu Turan, genelde erkek sporu olarak tanımlanan kickboksta başarıdan başarıya koşuyor. Bugüne dek katıldığı hiçbir şampiyonadan eli boş dönmeyen ülkemize 4 Avrupa,bir de dünya şampiyonluğu hediye eden Turan, bu müthiş kariyerine rağmen yeterince ilgi ve destek görememekten şikâyetçi. Bu konuları ve milli sporcuların sorunlarını Turan’la konuştuk.

Duygu Turan kimdir bize biraz kendinden bahseder misin?

Ben 23 yaşındayım. Şuan İstanbul Üniversitesinde Beden Eğitimi Öğretmenliği’nde okuyorum ikinci üniversite olarak. Daha önce hemşerilik bölümünü bitirmiştim. Şimdi de Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göz servisinde hemşire olarak çalışıyorum. Bu hastanede üç yıldır çalışıyorum. Kick boksla 2009 yılından beri ilgileniyorum. Bunun dışında karate, bilek güreşi, Wushu, boks gibi branşlarda yaptım ama en başarılı olduğum kickboks oldu. O yüzden kick boksa devam ediyorum.6 kez Türkiye şampiyonu oldum.

19 YAŞINDA ŞAMPİYON OLDUM

İlk şampiyonluğunu kazandığında öğrenci miydin?

İlk şampiyonluğum 2014 yılında yani 19 yaşındayken kazandım.Üniversitenin 3. sınıfındaydım. Hem okuyordum hem de müsabakalara çıkıyordum. Üniversitedeyken antrenmanlara katılamıyordum. Bunun üzerine hocam yurda kum torbası yollamıştı. Orada kendi imkânlarımla yurdun spor salonuna kum torbasını zorla astırıp kendim tek başıma spor yapıyordum. Haftada 3 gün İstanbul’a gelip cuma, cumartesi, pazar hocamla çalışıyordum. Kocaeli Üniversitesi’nde hemşirelik bölümünde okurken aynı zamanda Şampiyonalara hazırlanmak çok zor bir süreçti. Ama zoru başardım. Slovenya’da 2014 yılında Avrupa Şampiyonu oldum. 2015 Sırbistan’da Dünya Şampiyonu oldum. 2016’da kick boksun iki ayrı branşında bir yıl içinde iki kez Avrupa Şampiyonu oldum. Yani 2016’da iki ayrı Avrupa şampiyonasına katıldım ikisinde de Türkiye’de Şampiyon olup Avrupa Şampiyonasına gittim ve kazandım. 2017 Macaristan’da Bulgar rakibim karşısında 3-0 önde iken diskalifiye edildim ve üçüncü oldum.

Haftada kaç gün hastaneye geliyorsun?

3 ay önceye kadar 4-5 gün hastaneye geldiğim oluyordu. Ama sağ olsun hastane yönetimi başhekim, başhekim yardımcısı olsun servisimi değiştirdiler ve şuan daha rahat bir servisteyim. Şuan haftalık mesai saatim toplamda 40 saat nöbet tutarak 2 günde dolduruyorum. Antrenman yapabilmem için bana yardım ettiler, beni desteklediler.

Antrenmana gittiğin zaman işe gidebiliyor musun?

Mesela perşembe günü yerine pazar günü nöbet tutuyorum bu kadar yardımcı olabildiler öbür türlü boks antrenmanını kaçırıyorum. Pazar günü de koşuya gitmem gerekiyor.

10 YILDIR AYNI HOCAYLA ÇALIŞIYORUM

Neden kick boksu tercih ettin aileden mi geliyordu?

Aileden gelmiyor ama çocukken televizyon izlerken kick boks maçları çok yaygındı. Ben onlara özeniyordum.Hatta kendi hocamı da televizyondan görerek tanıdım.

İdolün kim?

Benim idolüm Mike Tyson. Onun dışında Johann’a var, kendi hocam hasan fahri şen var televizyonda izlerken hayranlık duyuyordum hocam herkesi nakavt ediyordu idollerim bu şekilde. Daha sonra hocam Esenler’e gelmişti ben afişleri gördüm. Aileme gitmek için baskı yapıyordum çok gitmek istiyordum. O zamanlar 14-15 yaşlarındayım. Babam da yollamak istemedi tabii ki, çok zayıfsın zarar görürsün çok sert bir spor dedi. Başka spora gitmemi istedi. Ben çok zorlamıştım ailemi, olmadı gibiydi ama babam bir gün sürpriz yaptı. Hocamla tanışmış. Ben çok istedim için beni elimden tutup götürdü o beni götürünce orada antrenman yapan kızları izledim. Oradaki herkes her şeyi çok iyi biliyordu. Korktum açıkçası biraz ilk izlediğimde beni döverler diye ben gitmekten vazgeçtim. Sonra o spor salonuna kayıt yaptırmak istemiyorum dedim. Erkek kardeşimde vardı erkek kardeşim o gün başladı; ben başlamadım o gün, 2 gün sonra kardeşime bir şey olmadığını görünce bende kaydolmaya karar verdim ve hâlâ aynı hocamla spora devam ediyorum.

Kaç yıl oldu hocanla çalışmaya başlayalı?

10 yıldır aynı hocam. Kendiside dünya şampiyonu, ben de hep onu örnek aldım. O da hep bizi motive etti.

Şimdi 2018 Avrupa Şampiyonası’nda birinci oldun sonraki süreç nasıl başlıyor. Hemen antrenmanlar mı başlıyor. Yoksa 1-2 ay dinlenme mi oluyor?

Bir sene Avrupa bir sene Dünya Şampiyonası oluyor.Şuana kadar en fazla 1 hafta dinlenmişliğim vardır. Yavaş yavaş yeni bir program başlıyor. Mesela ocakta bir maçım var şuan 2 ayım kaldı. Türkiye seçmeleri başlıyor. 3 tane Türkiye seçmemiz oluyor bizim milli takıma gitmemiz için bunu çoğu insan bilmiyor ama çok zor bir süreç. İlk Ocak ayında açık turnuva diye bir maçımız var sonra Nisan ayında Turkish Open adında bir maçımız daha var bu uluslararası bir maç, bu sene Avrupa kupası diye geçecek. Bu maçlar bizleri hazır tutmak için yapılıyor. Daha sonra da Temmuz ya da haziran ayında Türkiye seçmemiz oluyor. Bunların üçünden en yüksek puanı toplayan milli takıma gitmeye hak kazanıyor. Ben de bunların hepsinde şampiyon oldum ve en yüksek puanı alıp kendi alanımda gitmeye hak kazandım. Sadece tek bir kişi gidiyor.

Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Seneye 2019’da kendi ülkemde olacak Kick Boks Dünya Şampiyonası, Antalya’da düzenlenecek. Benim için çok önemli kendi ülkemde Dünya Şampiyonu olmak. Şimdi onun için çalışmalara başlayacağız. Kendi seyircim önünde şampiyon olmak benim için çok gurur verici bir durum olacak.

KADIN OLARAK BU SPORU YAPMAK ZOR

Kadın olarak bu sporu yapmak zor mu?

Zor bence, benim oturduğum yer biraz kötü esenlerde oturuyorum. Antrenman akşam 20.45’te başlıyor ve benim gittiğim yollar çok tenha yıllarca annem eşlik etti bana hiç tek gitmedim. Sürekli ailem götürdü almaya da ailem geldi. Kulübüm Bağcılar’da, evim Esenler’de maddi imkânlarımızda çok iyi olmadığı için yürüyerek gidiyordum. 30 dakika yürüyordum salona varmak için, 30 dakikada dönüşte eve yürüyordum. O zamanlar öğrenciydim çalışmıyordum daha zordu her şey büyük emek verdim gerçekten. Kız başına gidemiyorsun laf atan oluyor kendini korumak zorundasın sonra antrenmandan akşam saat 11.00’de çıkıyorsun tekrar eve yürüyorsun bunların hepsi bir kadın olarak beni zorluyordu.

Bu sporu yaparken ailenden destek aldın mı?

Mesela Belgrad Ormanı’na koşuya gidiyorum ama çok karanlık her yer bu yüzden benimle annem geliyor. Ben 1 saat koşuyorum, annem 1 saat beni bekliyor. Gerçekten aile desteği çok önemli, ben çok şanslıyım bu konuda, bir kere bile tek gitmedim ya annem, ya babam yada kardeşimde milli sporcu olduğu için onunla gittim. Sporu devam ettirmemin sebebi aile desteğim diyebilirim birçok kişi aile desteği olmamasından dolayı bu spora başlayıp bırakıyor. Bazı aileler kızlarının bu sporu yapmasını istemiyor. Benim ailemde ilk başlarda istemiyordu ama ben çok istedim.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN DESTEK İSTİYORUM

Devletten yeteri kadar destek gördüğünü düşünüyor musun?

Bu ülke şuan çok zor durumlardan geçiyor. Bizi çok masraf ederek maçlara yolladıklarını biliyoruz çok teşekkür ederim ama yeterli desteği gördüğümü düşünmüyorum. Ben sadece maddi olarak bakmıyorum; konuya manevi olarak da bakıyorum. Spor Bakanımızın ya da daha yüksek rütbedeki kişilerin beni arayıp tebrik etmesini veya beni Ankara’ya çağırıp benimle görüşmelerini beklerdim. Bunlar bizim gibi sporcular için çok önemli. Benim 5’nci şampiyonluğum ama beşinde de bir kişi aramadı, tebrik eden olmadı.Bence bu değer bizim gibi sporcular için çok az. Biz sonuçta bunları kendimiz için yapmıyoruz ülkemiz için yapıyoruz. Sporda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Yurtdışında İstiklal Marşımızı okutuyoruz. Türkiye’yi iyi bir şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum. Ben daha çok destek görmek isterdim.

Maddi anlamda da sponsorluk ihtiyacımız var. Şampiyon oluyorum ama çok az para alıyorum. Bu benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor bu yüzden de hemşirelik yapmak zorundayım.

Buradan Cumhurbaşkanımıza da seslenmek istiyorum. Öncelikle olimpik olan ile olimpik olmayan branşlar arasında çok büyük ayrım yapılıyor. Sonuçta bende Dünya şampiyonuyum olimpiyata giden arkadaşımızda dünya şampiyonu. Ödüllerde çok büyük farklar var ben onların aldığı ücretin yüzde 20’sini alıyorum, ayrıca onlar beden eğitimi öğretmeni olarak atanıyor bizim atanma hakkımız yok. Sadece olimpik branşlarda atama yapılıyor.

RAKİPLERİMİZ DAHA İYİ ŞARTLARDA HAZIRLANIYOR

Avrupa’daki kick boks sporcularının durumunu nasıl görüyorsun aynı şartlarda yarıştığını düşünüyor musun?

Birçok ülke geliyor yurtdışındaki müsabakalara en kalabalık takımlardan biri biziz aslında tam takım olarak gidiyoruz ülkemizin burada maddi olarak bizi desteklediğini görüyoruz. Avrupa’daki kickboksçular daha hazırlıklı oluyorlar. Büyük şampiyonalar öncesi uluslararası maçlara gidiyorlar ama bizim böyle bir şansımız olmuyor. Biz bu uluslararası maçlara gidemiyoruz çünkü ülkemiz bu masrafları karşılamıyor. Rakiplerimiz 10 farklı ülkeye gidip birçok maç yapıyor ama biz sadece milli takım seçmeleri sırasında yaptığımız maçlarla hazırlanmış oluyoruz. Bende yurt dışındaki maçlara gidip daha hazırlıklı olmak isterdim. Yurtdışına gidip kamplar yapmak isterdim sonuçta herkesin çalışma tekniği farklı onları da görmek isterdim.

Sakatlık oluyor mu?

Evet, sakatlıklarımda var; şuan ayağımda bir sorun var. Bir haftadır üstüne basamıyordum rapor aldım. Bir hafta işe gelmedim ama artık gelmek zorundaydım o yüzden işe geldim. Şuan ayağımın üzerine basıyor oluşum ağrılarımın tekrarlamasına sebep olacak ama yapacak bir şeyim yok ben işe gelmek zorundayım.Maçlardan döner dönmezde hemen işe başlıyoruz. Bir gün yol iznimiz var döndükten sonra, öbür gün işe başlıyoruz.

Avrupa şampiyonasına nasıl hazırlandın hazırlık sürecin nasıl oldu.

Çok zor oldu. İşe gelmediğim tüm zamanımı antrenman yaparak geçiriyorum. Ben maça 3 ay kala2 ay kala çalışan bir insan değilim. Zaten size söylediğim gibi artık milli takım seçmeleri üç etaptan oluşuyor. O yüzden sürekli hazır olmak zorundayız. Bu yüzden tüm günlerimde antrenman yapıyorum. Boş günlerimde sabah akşam çift idman yapıyorum. 3 gün kick boks 3 gün boks idmanı yapıyorum kick boksta bana yardımcı olsun diye. Diğer boş günlerimde de koşuyorum ve yüzüyorum yani sonuç olarak zor bir süreç oldu.

Bu sene Avrupa Şampiyonasındaki ilk maçını bir sene önce seni diskalifiye ettikleri rakibinle yaptın ve kazandın bu maçı biraz anlatır mısın?

Çok heyecanlıydım. Geçen sene yaşananlardan dolayı psikolojim bozuktu gerçekten. Bulgar rakibimle maç yaparken Bulgarların tarafını biraz fazla tuttukları için yine aynı şey olur mu, beni diskalifiye ederler mi diye çok korkuyordum ve her kurala fazlasıyla uyuyordum. Hakem bir kere uyardı mı hemen geçen sene aklıma geliyordu ve dikkatli dövüşüyordum. Yine diskalifiye olur muyum diye çok baskı altındaydım çok gergindim ama maça çıktım ve ikinci raunda rakibimi nakavt ettim. Final maçımda da geçen sene ben diskalifiye olduğumda Macar rakibim dünya şampiyonu olmuştu, onunla da finalde karşılaştık onu da nakavt ettim benim için çok gurur vericiydi. Çünkü geçen sene çok üzülmüştüm ilk defa üçüncü olmuştum.

MAALESEF SPONSOR DESTEĞİM YOK

Slovakya’da Türk bayrağını dalgalandırmak nasıl bir duygu; neler hissettin o anda?

Milli marşı okutmak bayrağımı göklere çektirmek benim için çok önemli. Gerçekten ben kendim için dövüşmüyorum ülkem için dövüşüyorum. Çok duygusal anlar yaşadım geçen seneki rakiplerimi de yenmem çok gurur vericiydi orada da ağladım. Toplamda 3 altın madalya ile yurda döndük bunlardan bir tanesi de bana ait o yüzden çok mutluyum.

Toplamda kaç kupan, kaç madalyan var?

Dünya ve Avrupa şampiyonalarından 5 kupam, 6 tane de madalyam var. Bazı arkadaşlar 10 kez Türkiye şampiyonu olur ama dünyada ve Avrupa’da derece yapamıyorlar. Bu konuda ben 6 kez Türkiye Şampiyonu oldum. 6’sında da eli boş dönmedim. 5 kez de dünya ve Avrupa’da şampiyon oldum birinde diskalifiye edildim ve 3’üncü oldum. Hiçbir zaman ülkeme eli boş dönmedim.

Sponsorluk desteği var mı?

Hiç sponsor desteği bulamıyoruz; çünkü irtibata geçeceğimiz insanlar yok. Kimse bizi tanımıyor yada önem vermiyor. Televizyonda oynanacak mı diye soruyorlar. Televizyondan çok ülkemi temsil etmem önemli ama onlar bu şekilde bakmıyorlar. Sadece YouTube’dan izleniyor. Benim kardeşimde var. Ben çalışıyorum ama o şuan o öğrenci onun ihtiyaçlarını ben karşılıyorum. O yüzden sponsor şart diyebilirim. Ocaktaki maçımız Antalya’da beş yıldızlı otellerde oluyor bunlar için gerçekten çok masraf ediyoruz.

Müsabakalarda yabancı sporcularla aranızda fark var mı?

Bence fark var. Mesela bir sakatlık olduğunda onların masörleri geliyor, fizyoterapistleri yanlarına geliyor. Bizim ekibimizde 53 sporcu 10 tane milli takım antrenörü bir doktor, federasyon görevlilerimiz, başkanımız, başkan yardımcılarımız, fotoğrafçımız geliyor. Fizyoterapist, masör, diyetisyen ekipte bulunmuyor rakiplerimizin ekiplerinde bunların hepsi mevcut.

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar hakkında ne düşünüyorsun senin başına böyle bir durum geldi mi sen kendini sakinleştirebiliyor musun?

Biz zaten yaptığımız spor dolayısıyla sakin olmayı öğreniyoruz. Kendimizi ve sinirimizi korumayı öğreniyoruz gücümüzün farkındayız çünkü yanlış bir hareket yapmamamız gerekiyor aksi takdirde silahla müdahale etmiş gibi ceza alıyoruz o yüzden çok dikkat ediyorum. İnsanlara bir şeyleri açıklıyorsunuz ama her şeyi kendi istedikleri gibi olmasını istedikleri için sizlere sataşıyorlar ve kavga çıkarmaya çalışıyorlar. Ben bu yaşanan olayların birçoğunda doktorların ve hemşirelerin bir suçu olduğunu düşünmüyorum. Bu hastanelerdeki kavga olayları çok saçma çünkü bu insanlar sizler için burada çalışıyor. Öyle bir kavga durumunda hemen güvenliği çağırıyorum.

Türkiye’nin spor konusunda yapmış olduğu yatırımları nasıl görüyorsun?

Hocam eski zamanları bazen anlatıyor eskiden maçlara hiç gidemiyorlarmış şu an biz tam takım yurtdışındaki maçlara gidebiliyoruz. Çok iyi otellerde kalıyoruz ama Türkiye içindeki maçlarda tüm masrafların bize ait olması bizim gibi sporcuları zorluyor. Bunun dışında spor tesisleri olsun birçok farklı branşta devletimizin büyük destekleri var daha çok insan ücretsiz olarak birçok spor dalından faydalanıyor. Türk insanının spora yatkın olduğunu düşünüyorum.

Son olarak taleplerin neler?

5 kez uluslararası arenada şampiyon olmuş bir sporcunun belediyenin tesislerinden yararlanırken bir kolaylık, bir öncelik tanınmasını bekliyorum. Çünkü çok sıra beklediğim zaman oldu. Yâda maçtan sakat dönüyorsun spor hekimine gitmem gerekiyor hemen, ama spor hekimi bana bir ayrıcalık tanımıyor ve randevu almamı istiyor bunlarda sakatlıkların iyileşme süresini uzatıyor. Avrupa’daki maçlarımız için devletimiz her ihtiyacımızı karşılıyor. Ben Türkiye’deki müsabakalar içinde aynı davranışın olmasını istiyorum.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.