Son Dakika

Şile’ye ‘bacasız sanayi’ açacağız

AK Parti’den ‘Şile aday adayı’ olan Osman Hacıosmanoğlu, turizm kalkınması vaat ediyor. Hacıosmanoğlu, yaz turizminden Şile merkezinin de pay almasını sağlarken kış turizmiyle de her mevsim semti aranan adres yapmayı planlıyor. Hacıosmanoğlu "doğal hayvanat bahçesi" de planlıyor
Şile’ye ‘bacasız sanayi’ açacağız

Özkan Erusta / Diriliş Postası

Mahallî İdareler Seçimleri yaklaşıyor. 31 Mart 2019 tarihine doğru zaman hızla akarken; partilerin adayları da bir bir ortaya çıkıyor.

Bunlardan biri de AK Parti’den aday adayı olan Osman Hacıosmanoğlu.

Uzun yıllardır Şile’de yaşayan Hacıosmanoğlu, burada kazandığını geri Şile’ye vermek, Şile’de yaşayanlara kendini vakfetmek istiyor. Müteahhitlik avantajıyla Şile’nin eksiklerini ve ihtiyaçlarını en iyi bilenlerden biri olan Hacıosmanoğlu’nun hayalindeki semt ise uluslar arası metropollere kafa tutacak projeler içeriyor.

İstihdamdan, turizme, altyapıdan üst yapıya, öğrencilerden esnafa her konuda düşüncesi ve derdi olan Hacıosmanoğlu, AK Parti’ye ve hükümet yetkililerine yük olmayacak bir Şile için göreve hazır olduğunun mesajını veriyor. Hacıosmanoğlu, Şile’yi yaz / kış aranan bir lokasyon yapmak için partisi tarafından Şile’den aday gösterilmeyi bekliyor.

İlk olarak projelerinizi sorarak başlayalım uygun görürseniz?

Şile eskiye göre bayağı gelişti. Artık Organize Sanayi Bölgesi’ne ihtiyaç duyuluyor. Bu daha önce yapılamaz mıydı? Yapılabilirdi. Burası mevsim itibariyle Karadeniz’i andırıyor. Sadece yazlık turizmden pay alabiliyor. Turizmin uzun süreli olması gerekiyor.

Osman Hacıosmanoğlu’nun hayalindeki “Şile” nasıl bir yer?

Burayı turizmi merkezi yapmayı planlıyoruz. En büyük hayallerimden biri; Şile çok geniş ormanlara sahip bir yer. Bu yüzden Şile’ye büyük metrekarelerde bir ‘doğal hayvanat park’ inşa etmek istiyoruz. Hayvanların kafeslerin içinde değil, tamamen ormanın içinde ‘özgürce’ dolaşabileceği doğal bir alan oluşturmak istiyoruz. İçine de hafif raylı sistem ile insanların safari yapmalarını sağlayacağız. Çin’deki hayvanat parkına dünyanın her tarından insanlar gelip gidiyor. Yerli ve yabancı turist çekeceğiz.

Şile’de istihdam için ne tür projeleriniz var?

Ekonomik sıkıntılar Şile’nin en büyük sorunu. Çünkü istihdam yok. Gençler işsizlik sorunu yaşıyor. Bu sıkıntıyı çözmek adına Şile’ye özel sektör eliyle fabrikalar yapıp işsizlere istihdam alanı oluşturmayı planlıyoruz.

Aynı zamanda müteahhitsiniz. Şile’nin kent planı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Şile’nin imar planları artık yetersiz kalıyor. Çünkü Şile çok hızlı gelişiyor. İmar planlarının tamamını gözden geçirmeyi planlıyoruz. Şile merkezde sıkışmış bir hâlde. Konut alanları yok. Bu da Şile’de daire fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Biz şehir merkezini daha geniş alana yayıp, kat yüksekliğini ‘yatay mimari’ ile sınırlayarak bazı alanları değerlendirmek düşüncesindeyiz.

DENİZ ULAŞIMI SAĞLAYACAĞIZ

Şile’de sizin gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

Mesela Şile’de deniz ulaşımı mevcut değil. Daha önce denenmiş ve bazı sorunlarla karşı karşıya kalınmış. Denizin dalgalı ve İstanbul’a konum itibariyle uzak oluşu deniz ulaşımı düşüncesini bitirmiş. Ama şu anda teknoloji gelişmiş durumda. Uzak denizlere bile deniz taşımacılığı yapılırken Şile’ye de bunun çok rahatlıkla yapılabileceğini düşünüyorum.

Ulaşım konusunda çözüm önerilerinizi alabilir miyiz?

Şile merkezi ufak gözükse de şehrin bir ucundan diğerine yürümek çok zor. Merkezden hafif raylı bir sistem ya da lastik tekerlekli bir sistemle ring seferleri düzenlenip insanları, Şile’de yürüyerek değil; raylı sistemlerle bir uçtan diğerine ulaştırmayı planlıyoruz.

ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ SEYAHAT EDEBİLECEK

Şile’de hatırı sayılır bir öğrenci nüfusu da var. Onlar için neler vaat ediyorsunuz?

Şile’de bir vakıf üniversitesi var. Buradaki öğrenciler hem maddi hem manevi sıkıntılar çekiyor. Öğrenciler için belediyede ayrı bir fon kurup Şile’de ulaşımı ücretsiz yapmayı planlıyoruz. Öğrenciler bu fon aracılığıyla bütün ulaşımdan ücretsiz yaralanacak.

ŞİLE OTOYOLU GÜZERGAHI DEĞİŞTİRİLECEK

Turist olarak Şile’ye gelenlerin hemen hepsi şehir merkezini görmeden, sahil bölgesine ulaşıyor. Bu, buradaki esnaf ve ticari hayat için kayıp değil mi?

Doğru söylüyorsunuz. Biz de bununla ilgili bir düzenleme planlıyoruz. Şile plajlarında da ulaşım güzergahında da yenilik planlıyoruz. ‘Mavi bayrak’ alan temiz plajlarımız var. Şile plajlarında ciddi bir nüfus yoğunluğu oluyor. Ancak insanlar şehir merkezini hiç görmeden gelip gidiyor. Biz Şile plajına inen trafik akışını değiştireceğiz. Şehir merkezinden geçmek zorunluluğu oluşturarak, buraya gelen insanların ilçeye katkısını sağlayacağız. Şile’de bacasız sanayi planlıyoruz. Şile halkına böylece istihdam olabilecek proje düşünüyoruz.

Belediye yapısında düzenleme ön görüyor musunuz?

Belediyede ayrı bir birim, “danışma meclisi” oluşturulmasını planlıyoruz. Vatandaş gelip derdini anlatacak, o birim soruna çare üretecek. Başkan’la istişare içinde olup, inisiyatif de alarak vatandaşın sorununu çözebilecek. Sorun belediye başkanına ulaşmadan alt kademede halledilmiş olacak. Bu şekilde başkan geniş bir çalışma imkânı bulurken vatandaş sorununa çözüm bulacak.

AK Parti sizi neden aday göstermeli?

Biz proje üretme konusunda kendimizi yukarıda görüyoruz. Mevcut iktidar veya büyükşehirler gelip bize hizmet edecek ve kaynak aktaracak gibi bir düşüncemiz yok. Biz Şile‘nin kendi imkânlarından faydalanıp, özellikle özel sektörü buraya davet ederek onların katkılarıyla birlikte mevcut hükümet kim olursa olsun yük olmadan Şile’yi yönetmeye talibiz. Şile’de daha önce yapılamayanları yapmaya talibiz. Şile insanının geniş vizyon ile dünyaya bakmasını istiyoruz.

Başkan seçildiğiniz takdirde 5 yılda Şile nasıl bir hale bürünecek?

Şile 5 yıl içinde kış turizmi kazanacak. İnsanların İstanbul içinden veya dışından tatil yapmayı arzuladığı, tatil yapmaya geldiği bir semt haline gelecek. Şile’de bacasız sanayinin yerleşmeye başladığına şahit olacaklar. Bu sürede organize sanayiyi bitiremesek de bu çalışmaların başladığına belki de bitmeye yakın olduğuna şahit olacaklar. Şile insanının dışarıdan gelen insanlara ‘Bu insanlar neden buraya geliyor’ demeyeceği ilçe olacak.

HACIOSMANOĞLU’NUN “ŞİLE HAYALİ”

● Uluslararası bir hayvanat park ve safari alanı…
● Yenilenmiş bir imar planlaması…
● Modern bir emniyet binası ve belediye binası…
● Şile’ye deniz yoluyla ulaşım…
● İleri düzeyde tarım ve hayvancılık faaliyetleri…
● Güçlü, iddialı bir Organize Sanayi Bölgesi…
● Bacasız sanayi ile üretim yapan fabrikalar…
● Özel sektör yatırımları, gelişmiş bir istihdam portföyü…
● Organize bir soğuk hava deposu ile desteklenmiş
balıkçılık ve deniz ürünleri faaliyetleri…
● Uluslar arası standartlarda halk plajları…
● Kış turizmi…

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.