Son Dakika

“Siyasi propaganda yapacak olan oyuncu siyasete girsin”

“Siyasi propaganda yapacak olan oyuncu siyasete girsin”

Ekranların sevilen yüzü, dizilerin aranan ismi Mehmet Uslu kendisine yönelttiğimiz “Aktör ve siyasi düşünce nasıl olmalı” sorumuza “oyuncu dediğiniz insanlar da sizin gibi insan. İdeolojisi var ama bu ideolojiyi orada burada, sosyal medyada propaganda yapması doğru değil. Aksi halde siyasete girsin, siyasi kimliği ile ülkeye hizmet etsin” sözleriyle cevapladı. 

Hüseyin Akkaş / Diriliş Postası

Sizin sanat camiasına girmeniz nasıl oldu?

Rol modelim olmadı ama beni bu işe ısındıran, rahmetli Erol Günaydın’dır. Akşehirli’yim ben, rahmetli gelir Nasreddin Hoca’yı oynardı geldiğinde beni çömezi yapardı ve “Oğlum sen bu işi yap” dedi ve aklıma girdi. Amatör tiyatrolar derken, Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli olarak başladım. Ciddi anlamda bende katkısı çoktur Ankara Devlet Tiyatrosu’nun.

Oyuncu, sanatçı dediğimiz insanlar ideolojilerini işlerine yansıtmalı mı?

Eğer yansıtacaksa bunun seviyesi var mı?

Sadece sanatçıda değil işadamı, esnaf ve yatırımcıda siyasi düşünce olması gayet normal ama bunu işine yansıtması yanlış. Eğer siyasi düşüncesini işine radikal bir şekilde yansıtacaksa o zaman tercihini siyaset yapmaktan yana kullanmalı. Benim de bir ideolojim var, arkadaşlar arasında konuşuyoruz ama bunun dışında seçimden seçime reyimi kullanırım. Bir dizi veya sinema projesi vardır siyasi bir oyun veya projedir. O zaman senaryoyu okursun ve çıkar rolünü oynarsın. İşine yansıtması yanlış derken bunun dışında söylüyorum. Aksi halde beğendiğin senaryoda rolün gereği bir siyasi ideolojiyi canlandırabilirsin bu ayrı.

Sanatçı olarak tanımlananlar sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Sosyal medyanın kullanılmasında ciddi bir yozlaşma var önce bunu kabul edelim. Birisinin hoşuna gitmeyen normal bir paylaşım altına insanlık dışı yorumlar hakaretler yazılıyor. Sanatçı dediğimiz veya dediğiniz bizler bunu örnek olabilecek nitelikte kullanmalıyız.

Bugün popüler olup yarın unutulan bir gündeyiz. Gençlerimize bu konuda abi tavsiyesi olarak ne demek istersiniz?

Zor bir sektöre girmek istiyorlar. Bedelinin ağır olduğu bir camiaya girmek istiyorlar, yarın beklentilerinin tersi bir durum yaşadıklarında bedelini ödemeye hazır olsunlar öncelikle. Bir ajansa kayıt olayım oyuncu olayım durumu var gibi görünüyor ama öyle değil. Tiyatro veya oyunculuk eğitimi olmadan olmuyor bu iş. Kalıcı olmak için kendisini sürekli yenilemeli. Halktan kopmamaları gerekiyor. Ajanslara kayıt parası verdiklerinde oyuncu olduklarını sanıyorlar ve madden manen buradan başlıyorlar kaybetmeye.

İyi para var mı bu sanat camiasında?

Allah bereket versin.

İyi para kazanıyorsanız bu iyi para için sanat camiasına girilmeli mi?

Şimdi bak, ajanslar kayıt ediyoruz diye belli bir ücret alıyorlar ve kayıt olanlar sanıyorlar ki artık oyuncuyuz ve hemen dizilerde figüranlıkla başlayıp artık yükseleceğiz.

Hayır, böyle değil. Sen ne kadar kazandığına değil, planlı mısın ona bakmak lazım. Eğer bugün kazandığını yarını düşünmeden harcıyorsan eğer o zaman iyi para kazanmanın bir önemi yok. Yarın iş bulamadın ne yapacaksın o zaman?

Milli Düşünce Yerli Üretim konusunda ne demek istersiniz?

Yerli malları haftası vardı bilirsin, ilk yerli kelimesi o zaman girdi hayatımıza ama ne yazık ki yıllar geçti bir yerli üretim yapamadık.

Şimdi yeni yeni yerli üretim yapan ülke haline geldik. Kapasitemiz var, insanımız bunun altından kalkabilecek bilgi ve donanıma sahip.

Bak Yerli Otomobil konusu. Neden şimdi mesela. Niçin önceden başlamadık biz buna. Keşke 1960 larda yapılan otomobilimiz engellenmeseydi, engellendiğinde pes etmeseydik. Şuan otomobil üretimini değil, kendi savaş jetlerimizi konuşuyor olsaydık.

Bak kardeşim, bu ülkenin insanı hafife alınmayacak derecede zeki ve kabiliyetli.

Yeterki devletimizin başına gelen yöneticiler bu vatanın evlatlarının önünü açsınlar. İnan kaybettiğimiz yılları kısa zamanda telafi ederiz.

Kadın nedir ağabey?

Kadının tarifini yapacaksak eğer, Neşat Ertaş ustanın sözüyle anlatayım.

Kadın insandır

Biz insanoğluyuz

Kadın her anlamda önemlidir, annedir, eştir, evlattır.

Savaş dönemlerini düşün, tarihe damga vuran kadın kahramanlarımızın hayatı onları anlatmaya yeter. Dinimizin kadına verdiği değer ortada. Peygamberimiz değil miydi kız evlatlarının gömülmesini yasaklayan.
Kardeşim, kadın bir obje değil. Kadın bizim kutsalımızdır. Geleceğimizi inşa eden mimardır. Dünyaya getirdiği kız veya erkek evladı anne yetiştirir. Onun yetiştirmesi ile büyüyen evlat bu ülkenin geleceğini şekillendirir. O nedenle kadını hak ettiği değerde düşünmemiz lazım.

Son söylemek istediğin bir şey…

Özümüze dönelim.

Okuyalım, okuyalım, kendi tarihimizi okuyarak başlayalım. Kendi geleneklerimizi öğrenelim. Moda takibi yapalım ama ondan önce öz kimliğimizin ne olduğunu şuurlu bir şekilde hayatımızda yaşayalım.
Aşırı set yoğunluğuna rağmen fırsat bulduğumda 1 sayfa bile olsa kitap okumaya çalışıyorum.

Yorumlar