Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Sultangazi’yi sultan bir şehir yapmak istiyoruz”

Muhammed Şimşek
“Sultangazi’yi sultan bir şehir yapmak istiyoruz”

Sanattan çevreye, eğitimden gençlik projelerine varıncaya kadar hemen her alanda yep yeni projeleriyle dikkat çeken AK Parti ve Cumhur İttifakı Adayı Abdurrahman Dursun ile yeni dönemi konuştuk.

Seçimlere çok az bir süre kaldı. Çalışmalarınız kapsamında neler yapıyorsunuz ve Sultangazi’de nasıl bir atmosfer var?

28 Aralık 2018’de Sayın Cumhurbaşkanımızın bize belediye başkanlığı emanetini vermesiyle o günden itibaren çalışmaya başladık. AK Parti burada güçlü konumda bir parti. Demografisi Anadolu’dan gelen insanların yoğunlukla yaşadığı muhafazakâr, milliyetçi diyebileceğimiz bir yapıya sahip bir coğrafya burası. Dolayısıyla burada ki gücümüz esas itibariyle buradan kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti’ye ciddi bir teveccüh var. Bizim Adıyamanlı genel itibariyle Doğulu olmamızın burada bir karşılığı oldu tabii. Onunda avantajını yaşıyoruz. Yeni bir belediye başkanı olmamızın da keza avantajını yaşıyoruz.

AK Parti ve Cumhur İttifakı Adayı Abdurrahman Dursun

Geçmiş dönemi göz önünde bulundurduğunuzda Sultangazi’nin ihtiyaçları neler?

Sultangazi 10 yaşında genç bir ilçe. Buranın alt yapı konusunda hala ihtiyaçları var. Yine üst yapıda yapılması gereken ihtiyaçları var. 10 yılda birçok şey yapıldı ama bu alanda ihtiyaçları hala mevcut. Özellikle ulaşım alanında trafiğin akışı konusunda şehir trafiğine giriş çıkışlarda sıkıntılarımız var. Özellikle öncelikle bunların çözümleriyle ilgili projelerimiz vardı. Onlar büyükşehir tarafından kabul edildi. Ulaşım alanında trafiği oldukça rahatlatacak projelerdi.

PAROLAMIZ “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ”

Sizinle birlikte başlayacak olan yeni dönemin parolası ne olacak?

Esasında bu dönem insan odaklı bir belediyecilik istiyoruz. Gönül Belediyeciliği diyerek yola çıktık. Mevcut bütçeler ve koşullar içerisinde bu işe daha çok yoğunlaşmak zorundayız. İnsanlar artık çok büyük hizmetlerden çok büyük binalar, yollar, alt yapı hizmetleri gibi beklentisi içerisinde değil. Sultangazi’nin buna ihtiyacı var, zaten yapılacak ama onu yaptınız diye çok iyi bir belediyecisiniz bakmıyorlar artık. Bakış açısı farklılaştı. Belki bu AK Parti döneminde daha da yoğunlaştı. Eskiden birçok alt yapı sıkıntısı vardı. Bunları çok uzun yıllar önce çözen AK Parti iktidarı var. İnsanlar artık buna zaten yapmanız gereken şeyler diye bakıyor. Tamam, belediyecisiniz bunu zaten yapacaksınız diyorlar.

Muhammed Şimşek(solda) ve Abdurrahman Dursun(sağda)
Cumhur İttifakı adayı Abdurrahman Dursun(sağda) ve Diriliş Postası Haber Müdürü Muhammed Şimşek(solda)

 

EĞİTİM ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ

Biz de bu dönem daha çok özellikle eğitim üzerinde duruyoruz. Sultangazi tam zamanlı eğitime geçememiş ilçelerden birisi. Hâlâ sabahçı ve öğlenci olarak devam eden oldukça fazla okulumuz var. Hem İstanbul Valiliği hem de İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü’yle beraber bunlarla ilgili ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bunu sağlayabilirsek tam zamanlı eğitimi gerçekleştirebilir, fiziki koşulları oluşturabilirsek Sultangazi için önemli bir iş olacak.

“GENÇLERİMİZİ SPORLA MUHAFAZA EDECEĞİZ”

Genç bir nüfusa sahibiz. 110 bin öğrencimiz var. 24 yaş altında da yaklaşık 220 bin insan yaşıyor. Ciddi bir genç nüfusa sahibiz. Bu çerçevede gençliğe yönelik projelerimiz var. Hem spor alanında var hem de teknoloji alanında gençleri yakalayacak projelerimiz var. Sultangazi Belediyesi Spor Kulübü’ nü daha profesyonel bir hala getirteceğiz. Futbol dışında ki bütün branşlarda yarışa, Türkiye şampiyonalarına katılan, hatta Avrupa şampiyonu, Dünya şampiyonu ve Olimpiyat şampiyonu çıkarak nitelikte bir spor kulübüne dönüştüreceğiz. Buranın sporcu yapısı zaten var. Mesela dünya şampiyonumuz var zaten. Tekvando dünya şampiyonumuz var. Engelli yüzücümüzün şampiyonlukları var. Karatede Türkiye’nin yüzde 35-40’ı Sultangazi sporcularından oluşuyor. Aslında ciddi bir sporcu alt yapısı var. Böyle spor alt yapısına sahip bir şehir… Bizde sporu geliştirmek istiyoruz ama sporu sadece spor yapsınlar diye üzerinde durmuyoruz. Gençliği daha iyi ortamlarda tutmak için da yapıyoruz.

Cumhur İttifakı adayı Abdurrahman Dursun(sağda) ve Diriliş Postası Reklam Müdürü Süleyman Alpaydın(solda)

Cumhur İttifakı adayı Abdurrahman Dursun(sağda) ve Diriliş Postası Reklam Müdürü Süleyman Alpaydın(solda)


TEKNOGENÇ PROJESİ

Gençlerle diyaloğunuzun iyi olduğunu biliyoruz. Teknolojiyle gençleri buluşturan projenizden bahsedebilir misiniz bize?

Elbette… Sultangazi 4.0 projemiz var. “Teknogenç” adını verdiğimiz bir proje. Gençliğin artık teknoloji ile iç içe olduğunu biliyoruz. Bizim de onları yakalamamız lazım. Onların taleplerini karşılayacak projeler oluşturmamız lazım ki gençlikle de beraber yürüyebilelim. Bu çerçevede yapay zekâ uygulamaları yapabileceğimiz atölyeler oluşturacağız. Web ve yazılım teknolojileriyle ilgili atölyelerimiz olacak. Keza siber güvenlikle ilgili çalışmalarımız olacak. Dronlab diye bir projemiz var. Dron nasıl yapılır, dron nasıl uçurulur. Bir dron parkuru oluşturacağız. Dron yarışmalarına katılacaksa oradan çocukları o alana doğru yönlendireceğiz. Robotik kodlamaya dair atölyemiz olacak. Yani teknolojiyle çocuğu buluşturacak ve düşün, tasarla ve uygula dediğimiz bir hayal atölyemiz var. Bu atölyenin içinde 3D yazılım alanı var.

AK Parti ve Cumhur İttifakı Adayı Abdurrahman Dursun, bir esnaf ziyareti sırasında oyun salonundan gençlerle bir el PUBG oynadı
AK Parti ve Cumhur İttifakı Adayı Abdurrahman Dursun, bir esnaf ziyareti sırasında oyun
salonundan gençlerle bir el PUBG oynadı.

 

“E-SPOR KULÜBÜ KURUYORUZ”

Kendine göre teknolojiye dair düşündüğü, tasarladığı, uygulamak istediği projeleri uygulayabileceği mekânlar oluşturmak ve gençleri orada buluşturmak istiyoruz. Bu çerçevede mesela Sultangazi Belediyesi E-Spor Kulübü kuruyoruz. Şuanda hiçbir belediyede e-spor ile ilgili bir kulüp yok. Biz e-spor kulübünü kuracağız ve spor kulübü içerisinde de 3 tane takım oluşturacağız. Biz bunu gençlerle paylaştığımızda oldukça seviniyorlar. Bu alana sadece erkekler değil kadınlarda ilgi duyuyor. Hitap ettiği kitle çok geniş. Bizde LOL, PUBG ve CSGO takımı kuracağız. 3 takımlı bir e-spor kulübü oluşturacağız. Teknoloji ve oyunlar değiştikçe takımları revize edeceğiz. Ama öncelikli hedefimiz alt yapısını oluşturmak.

SEMT SPOR VE KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yine 15 mahallemize Semt Spor ve Kültür Merkezi projemiz var. Esasında çok büyük devasa bir yapıdan bahsetmiyoruz. Yaklaşık 800 metrekarelik bir alana kurulmuş ama neredeyse mahallenin bütün ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak bir proje. İçerisinde kadın ve erkeğin ayrı ayrı kullanabileceği yüzme havuzu var. İlköğretim çağında ki öğrencileri beden eğitimi derslerinde okuldan alıp havuza getirip bir dersini havuzda yaptırıp tekrar okuluna götüreceğiz. Bunu önemsiyoruz. Çocuğu beden eğitimi dersinde yüzme havuzuyla buluşturmak istiyoruz.

Abdurrahman Dursun'un çocuklarla arası oldukça iyi durumda.

PEKİ YA KÜLTÜREL PROJELER?

Belediyenin bünyesi altında bir folklor ekibi kurmak istiyoruz. Genç Mehmetler Mehteran Takımı dediğimiz bir mehteran takımı kurmak istiyoruz. Türk Sanat ve Türk Halk Müziği Korosu kurmak istiyoruz. Ebru, hat ve tezhip kurslarımızın olacağı projeler oluşturmaya çalışıyoruz. Kadınlara yönelik “Sultan Kadın” , “Bilge Kadın”, “Üreten Kadın” ve “Seyyah Kadın” isimli projemiz var.

Projeleri saymakla bitiremedik. Başka neler var?

Askeri alandan payımız alabilirsek orada çok büyük eğitim kompleksi projemiz var. Bu sadece bizim gücümüzle değil tabi merkezi hükümetin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarını da kullanarak sıkı takibimizle nitelikli okulları buraya getirmek istiyoruz. Çünkü Sultangazi’de şuanda bir fen lisesi bile yok. İçerisinde stadyumun olduğu, spor salonlarının, tenis kortlarının, antrenman sahalarının olduğu büyük bir spor kompleksi planlıyoruz. Birde çok büyük bir şehir parkı düşünüyoruz. Yani o bölgeyi tamamen Sultangazi’nin yaşam alanı haline getirmek istiyoruz. Aynı alanda kentsel dönüşüm olduğu ve ya insanlar ikna olup burada yapalım dediklerinde 20 bin konutu transfer edebileceğimiz bir alan planlıyoruz.

KALİTELİ ZAMAN İMKÂNI SUNACAĞIZ

Bütün bunları gerçekleştirdiğimizde Sultangazi çok daha farklı bir iklime bürünecek. Özellikle askeri alanda yapacağımız işlerle Sultangazi iki üç basamak üste çıkacak. Şehrin şehir olması sadece binalarla değil yaşayan insanların orada daha çok kaliteli zaman geçirmesiyle ilgili bir şey. Esasında şehir kültürü böyle bir şey. Orada yapacağımız imkânlarla o şehir kültürünü biraz daha kaliteli hale getirmek istiyoruz. O bölge bizim için çok önemli. O şehir kültürünü yaparak Sultangazi’yi sultan bir şehir yapmak istiyoruz. Orası büyük bir yaşam alanı olacak. Velhasıl eğitimde, kültürel faaliyetlerde, sanatsal faaliyetlerde, spor faaliyetlerinde ve sosyal faaliyetlerde daha öne çıkmış bir Sultangazi olması için çaba göstereceğiz.