Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye Sudan’da mazlum halka sahip çıkıyor

Durim Abazi
Türkiye Sudan’da mazlum halka sahip çıkıyor

Türk halkı dünyada en cömert millet olarak birinciliğini sürdürmeye devam ederken ülkedeki bütün STK’lar ve özellikle İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı bu konuda hiç durmadan çalışmalara devam ediyor. Son dönemde birçok açıdan sarsılan Sudan’da böyle bir projenin inşasına bölge halkının büyük ihtiyacı vardı. Diriliş Postası olarak bu projeyle doğrudan ilgilenen İHH Avcılar Teşkilat Başkanı Adem Karaçam ile hem cami yapım sürecini hem Türkiye-Sudan ilişkilerini konuştuk.

Projeyi genel olarak okuyucularımıza anlatabilir misiniz?

Sudan’da 670 kişilik Um Rahali köyü var. Burada cami olarak kullandıkları yer eski toprak ve kerpiçten yapılmış küçük bir alan. İstanbul’un her ilçesinde İHH temsilcilik açtı ve her ilçe hayırda yarışa girdi. Biz de Sudan’ın bu projesini seçtik. 100 m2 kapalı alanı 100 m2 açık alan toplamda 250 kişinin ibadet edebileceği ibadethane. Caminin minaresi ve içinde avlusu var. Bu projenin şu özelliği var yönetim görevlilerin maaşları dahil içinde iki yıllık imamın maaşı, elektrik, jeneratör bu tarz giderler de dahil, İHH Avcılar hepsini üstlendi. 250 kişilik olmasında özellikle dikkat etmemiz gereken çevre köylerde kişilerin cumalara gelip ibadet edebileceği bir yer. Çünkü en yakın toplanıp ibadet edebilecekleri yer 12 km. Bunları göz önüne alarak 250 kişilik bir caminin yapılmasına karar alındı. Diğer köyler küçük olduğu için mesela 20-30 kişi gelecek şekilde o yüzden bu köy seçildi. Avlusyla beraber 300-400 kişiye çıkabilecek bir ibadet yeri.

PROJENİN MALİYETİ 44 BİN AVRO

Bu projenin maliyeti ne kadar?

Yönetim giderleri dâhil, içinin, dışının tamamı bütün anahtar teslim verebilecek vaziyette imamın maaşı da dahil 44 bin euro. Biz İHH Avcılar ilçesi olarak üstlendik. İsmini de 15 Temmuz şehitlerimizden Tahsin Gerekli’nin ismini verdik; “Avcılar Şehit Tahsin Gerekli” diye ismini koyduk. Aldığımız, sattığımız ürünler, Hayır Çarşısındaki ürünlerin tamamı bağış, iş adamları, hepsi hibe bağış edilmiş ürünler. Çalışan gönüllü arkadaşlarımızın yaklaşık 30 kişi ücretsiz dönüşümlü olarak hepsi bu işe gönül vermis kişiler, İHH’nın gönüllüleridir. Avcılar’daki iş adamlarına gittik bu projemizi anlattığımızda bir miktar bağış geldi ama büyük kısmı yaptığımız hayır çarşılarıyla kapanıyor. Bu cami için yaptığımız ikinci Hayır Çarşısı. İlk Hayır Çarşısında bu 44 binin dörtte birini tamamladık. Bu Hayır Çarşısında da yüzde ellisini tamamlayıp inşaatına başlayacağız. Projelerde genelde yüzde 50’si karşılanmadan proje başlanmıyor. Yani garantiye alınması, aksama ve gecikme olmaması için bu yapılır. Allah’ın izniyle dediğim gibi tamamlayıp tahminimce Haziran veya Temmuz aylarında inşaatına başlanacak.

FİNANS TÜRK HAYIRSEVERLERDEN

Camilerden, halktan ya da İHH’nın Istanbul’daki diğer şubelerden bu konuda destek alıyor musnuz?

Camilerden bu konuda çok destek almıyoruz. İki haftada bir cumlarada camilerde para toplandığı için bu konuda onlardan destek almıyoruz. Ama şunu söyleyeyim şu anda bulunduğumuz kermese, Hayır Çarşısına yaptığımız Avcılar Merkez Ulu Camii AKSEV Vakfına özellikle Avcılar müftüsüne, Kaymakamı’na teşekkür ediyoruz. Avcılar Yönetimi, AKSEV Vakfı ve Müftülüğün izniyle biz bu yerde Hayır Çarşısını başlattık. Bu da camimizin ikinci Hayır Çarşısı oluyor. Hayırseverlerimizden de destek görüyoruz. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Avcılar kozmopolitik bir ilçe ama İHH’nın Avcılar’a geldiğini hala duymamış insanlar bulunuyor.  Hayır çarşısıyla bize böyle bir faydası oluyor. Daha temsilciliğin yerini bilmeyen bağlantısını genelde internet, sosyal medya, genel merkezi üzerinden yapan halkımız burda çarşıyı görüyor. Yani böyle bir faydası da oluyor,

HER İLÇENİN KENDİ PROJESİ VAR

Avcılar’da olduğumuzu artık herkes öğrenmiş oluyor. İHH’nın diğer şubelerden destek almıyoruz çünkü dediğim gibi her ilçenin kendi projesi var. Mesela Beylikdüzü Afrika’nın başka ülkesinde başka bir proje yaptı. Ya da Küçükçekmece Nijer’de katarakt ameliyatı yaptı. Bunu tamamen onlar karşıladı. Bu projeler ihtiyaca göre belirleniyor. Mesela Afrika’nın bir ülkesinde eksiklik neyse bizim oradaki partner kuruluşlarımızla beraber tespiti yapılıyor. Diyelim sağlık ocağı vardır ama okul yok. O zaman okul yapılıyor. Diğer ülkelerinde gerçekleştirilecek her projenin maliyeti en az 30 bin euro. Bunlar 30 ile 200 bin arasında değişen projeler. Yani projenin özelliğine, büyüklüğüne göre, kaç kişi yaralanacak şekilde değişir. Orada malzeme sıkıntısı var. Bizim gibi inşaat sektörün gelişmiş bir ülkede daha ucuz bir şekilde temin edilebilir ama orda uzak yerlerden temin edildiği için, yani malzemelerden ziyade lojistik kısmı daha pahalı. Ürün yardımının ulaşması hakikaten çok zor. Bunun için farklı yollar kullanılmak gerekiyor.  

Caminin inşasında devletin desteği ne durumda?

Yurtdışı projelerinde elbette İHH kendi başına davranıyor. Siyasi konjoktöründe göz önünde bulundurularak İHH, Türkiye Cumhuriyeti devletinden proje, faaliyet yürütme konusunda destek aldığını bilmiyorum. Ama bu proje için özellikle ilçe bazında yapılan projeler hiçbir şekilde devletten destek almıyoruz. Tamamen gönüllük esnasına göre bağışçılarımızın yaptığı bağışlarla yürütülen bir projedir. Özellikle ben hanım kollarına dikkat çekmek istiyorum. Hanımkolları sadece bizim Avcılar ilçe olarak değil İstanbul’un diğer 39 ilçesinde de hanım kollarına baktığımız zaman onların çok büyük destekleri var. Hayır çarşısında olmazsa olmaz gıda işleri tamamen onların kendi el becerileri, gönülden koptukları bağışlarla gelen şeylerle, hediyelerle yapılıyor. Ayriyetten iş gücü olarak da bize büyük destek veriyor. Hanım kollarına bu konuda özellikle teşekkür ediyoruz.

SUDAN’DA OSMANLI SEVGİSİ

Sudan’daki halkının Türkiye’ye görüşü nedir?

Sudan’daki siyasi görüş yani Osmanlı’dan kalan sevgisi Türkiye üzerinden çok fazla. Türkiye’ye özel bir sevgileri var. Sudan halkının içinde tabi Suudi Arabistan yanlısı da var ama ağırlıklı Türkiye’yi seven özellikle Cumhurbaşkanımızı Recep Tayyip Erdoğan ismini, Türk ismini, Türk bayrağını görünce tamamen ilk söyledikleri Cumhurbaşkanımızın ismidir. Dilimizi bilmese de Erdoğan Erdoğan diyorlar. Türkiye’ye karşı büyük sevgileri olduğunu görüyoruz. Ama bunun kökeni tabi Osmanlı’ya ecdadımıza dayanıyor. Son durumlar fazla etkilemeyecek gibi görünüyor. Yani projeyi etkilemeycek çünkü hem giden hem gelen de Osmanlı’yı, Türkiye’yi seven kişiler. Yani halka rağmen yöneticileri bir yere kadar gelebilir. Halkın Türkiye’ye karşı aşırı sevgisi var. Ve bu konuda projeyi etkileyebileceğini zannetmiyorum.

Sudanlılar’ın maddi durumu nasıl?

Genel olarak Afrika ile burayı ayırmak gerekir. Sudan’ın şöyle bir özelliği var: Her ne kadar kendi başına bağımsızlığı ilan edilmiş bir ülke olmazsa da kişi başı geliri 2 bin dolar civarında. Diğer Afrika ülkeleriyle kıyaslanmayacak şekilde yüksek. Bunu Afrika ülkelerine göre söylüyorum. Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye göre düşük ama bulunduğu konuma göre yüksek bir geliri var. Aslında yer altı kaynakları Güney Sudan ile bölünmelerinden dolayı tam kullanılamıyor. Ama bunun artması veya düşmesi bundan sonraki siyasi duruma bağlıdır. Milli gelir çok düşük sayılabilecek değil ama kırsaldaki halkın milli geliri baya aşağılarda. Yani bir Afrika ülkesini hissedebiliyorsunuz. Yüzölçümün çok büyük olması az nüfusun olması şehirle kırsal arasındaki bağlantının uzak olması aradaki farkı baya büyütüyor. İmkan olarak, sağlık, ibadethane, hastane konularında fark büyüktür. Sudan’ın büyükşehirlerine, normal şehirlerine gittiğinizde tabi bu bir üçüncü dünya ülkesi, gelişmekte olan bir ülke gözüküyor ama kırsala gittiğinizde Afrika ülkesi olarak çok farkı olan bir ülke değil.

 

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri