Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ümmetin kadınları Nepal’deki Müslümanlar’a sahip çıkıyor (2)

Ümmetin kadınları Nepal’deki Müslümanlar’a sahip çıkıyor (2)

Nepal’in başkenti Katmandu’da inşa edilen İslam Merkezi, oldukça yüksek maliyetli olan bir proje… Nepal’de turizm, tarımcılık ve hayvancılık dışında üretilen bir şey olmadığı için inşaat malzemeleri Hindistan, Çin ve diğer ülkelerden getirildiği için fiyatlar çok yüksek… İHH İstanbul Kadın Kolları Başkanı Fatma Türk, projenin detaylarını gazetemizin okuyucularına anlatarak, “Biz de burada projeleri ya bireysel bağışçılara ya da gönüllü gruplarımıza sunuyoruz. Nepal’den gelen arkadaşlarımız projeyi anlatınca biz İstanbul Kadın Kolları olarak bu projeye talip olduk” dedi.

Fattma Türk - Durim Abazi
İHH İstanbul Kadın Kolları Başkanı Fatma Türk – Durim Abazi

 

İslam Merkezi nerede inşa edilecek?
– Mart ayında aldık projeyi ve şu an dördüncü katındayız. Toplamda 6 kat bir kompleks olacak. Yaklaşık her kat 800 m2 civarında… İnşallah bu yıl tamamlamayı planlıyoruz. Mesleki eğitimler çalışmaları üzerine hizmet verilecek. Tebliğ ve davet çalışmalarının yapılacağı ofisleri olacak, eğitim faaliyetleri, sosyal ve kültürel aktiviteler olacak. Biz oraya gittiğimizde; Katmandu’da yaşayan 10 kadın hemen yanımıza gelerek, “Ne zaman bitecek burası” dediler. En kısa zamanda biteceğini söyleyip, acele edilmemesini istedik. Kadınlar mescidi ve okuma salonu olacağı için heyecanlılar. Aralarında Hindu olarak doğmuş ve sonradan Müslüman olanların ise heyecanları çok yüksek. Ama kadınların toplanabileceği, namaz kılabileceği bir mekan yok işte. İslam Merkezi’nde yer alacak mescit, Nepal’deki “ilk kadın mescidi” olacak. Orada hiçbir imkânları yok aslında… Kütüphane ve mescit yapılacağı için çok mutlular… Türkiye’de her köşede bir salon, kütüphane, okul, kültür merkezi var; o yüzden bu insanları anlamak kolay değil. Türkiye’de hobi diye değerlendirilen şeyler, Nepal’de lüks aslında. Nepal’deki bir kadını bırakın, hobi olarak bu tarz bir mesleki eğitim alabileceği hiçbir yerleri yok insanların. Yapılmakta olan kompleksimizde bilgisayar işletmenliği ve farklı tarzda aktiviteler olacak. Orada bir erkek Hindu iken Müslüman olunca tecrit ediliyor; ama bir erkeğin ayakta kalabilmesi daha kolay oluyor. Ama bir kadın için böyle olmuyor. Fakat İslam Merkezi’nde hem kadın hem genel olarak gençleri kapsayan eğitim, sosyal aktiviteler yapılacak. Ama kadınlara biraz daha fazla destek olmak gerekiyor; çünkü Müslüman olduktan sonra dışarıda kalıyor, işten atılıyor. Bir de aileleri sahip çıkmayınca ortada kalıyor. Hayatta kalabilmesi, başka yerde hayatlarını sürdürebilmeleri için mesleki eğitimlerle desteklenmeleri gerekiyor.

Projenin “İHH İstanbul Kadın Kolları tarafından yapıldığını” söylediniz. Bunu biraz açabilir misiniz? Fikir nereden aklınıza geldi?
– Evet, İHH İstanbul Kadın Kolları olarak yapıyoruz. Şu anda 35 ilçedeyiz; ama aktif olarak 30 ilçede kadınlarımız bu noktada gayret sarf ediyor. Nepal’e gidip geldiğimizde orada yaşadıklarımızı anlatınca arkadaşlarımız çok heyecanlandılar. Nisan ayından bu yana hayır çarşıları, kahvaltı programları, salon programları yapıyorlar. Atölyelerde dikiş, nevresim, kendi düşündükleri farklı şeyleri, tamamen ‘gönüllü’ olarak yapıyorlar. Mesela mantı yapıyor veya bir şeyler dikiyorlar, ondan sonra hayır çarşılarında satıyor ve gelirleri tamamen bu projeye aktarılıyor. Nepal’de bizim yaptıklarımızı anlatınca şaşırıyorlar, “Nasıl kadınlar böyle şeyler yapabiliyor, çok mu çalışılıyor” diyorlar. Yaklaşık 700 civarında ve onların hareketlendirdikleriyle birlikte de proje için çalışan yaklaşık bin 500 kadınımız var. Kadınlarımız gerçekten çok becerikli… Bunu insanımızı övmek için söylemiyorum; ama bu toprakların bereketi, hareketi mecbur bırakıyor. Burada büyüklerimiz de bir şeyler öğretiyor, mesela örgü veya başka bir şey… Ülkemizdeki hanımlar, köyünde veya şehrindeki… Hiç fark etmez üretir, eşini kaybederse bile çocuklarını büyütür, mutlaka bir şeyler yapar.

Peki; Nepal’deki kadınları nasıl özetleyebiliriz?
– Oradaki kadınlara bir şey öğretilmiş, ama öğrenilmiş bir şey yok. Şu an mesela orada yeni Müslüman olan kadınlar için bir sığınma evi açmışlar. O merkez mesela çok küçük, kadınlar oraya geliyorlar, yaklaşık 20 kadın var. Yani 21’incisi gelirse yer yok. Röportaj yaptığımız bir kadın mesela; “Ben Müslüman olduğumu aileme söylemedim” dedi. Söylerse onu iş ve aile ortamından tecrit edecekler. Ailesine güvendiğinde söyleyecek. Ve bu kadın oraya günde 5 defa namaz kılmak için geliyor. Bunun gibi Müslüman olduğunu gizleyen kadınlar çok… Bu Sığınma Merkezi’nin imkânları sınırlı olmasına rağmen oradaki kardeşlerimiz birbirine yardımcı oluyor. O merkezde üç tür kadınlar vardı:

1) Müslüman olup evlerinden atılan kadınlar. Bunların kimisinin çocukları da var. Mesela kocası eşini Müslüman olduktan sonra evden atmış. Bu evlerinden uzaklaştırılan kadınlar için oda ayarlanmış. Bu yüzden ‘sığınma evi’ diyorlar. Bu kadınların neredeyse hepsi kocaları tarafından dışarıda bırakılanlar.

2) Bazıları, mesela aileleri müslüman olduklarını biliyor ve onlarla birlikte yaşıyorlar. Onları mesela fıtrat olarak atamamışlar evden; ama “İslam’a ait hiçbir şey görmeyeceğim, evde ne namaz ne de hiçbir şey” diyorlarmış. Bu kadınlar da başka çaresi olmadığı için buna katlanıyorlar ve her gün namaz için oraya geliyorlar. Bunlar biraz daha şanslı.

3) Ailelerinden saklanan da var. Bunlar mesela dışarı çıkıyorum diye namaz kılmaya gidiyorlar. Ramazan’da ise bir ay boyunca orada kalıyorlarmış.

Nepalli kadınlar ne amaçla kullanmayı düşünüyorlar İslam Merkezi’ni?
– İslam Merkezi hakkında konuşurken dediler ki “Orada daha çok kadın sığınabileceğiz.” Onlar orayı bir “hicret evi” olarak düşünüyorlar. Biz bunu düşünmedik; ama ihtiyaç varsa muhafaza edilmesi lazım. Çünkü Nepal’de bu kadar büyük bir bina ilk defa olacak. Mesela biz diyoruz ki; “Burası mescit, kütüphane veya sınıf.” Ama bakalım onlar ne olarak kullanacaklar. Yani orada Müslümanlar’a ait bir otel yok. Katmandu’da helâl yemek yenebilecek sadece bir yer var. Orada da çeşitli heykeller koymuşlar, ondan sonra duvarlara hayvan asmışlar. Bunlar resim değil; bildiğiniz canlı hayvanı dondurup duvarlara asmışlar. Allah onlara hidayet nasip etsin! Nepal, Müslüman olarak doğduğuma en çok şükrettiğim yerdir. Allah’a dua ediyoruz; bu İslam Merkezi oradaki kardeşlerimize tebliğ ve çalışmaları için yardımcı olur ve o insanların hidayete ermesine vesile olur. Biz oraya gittiğimizde Hindular bize doğru işaret ederek, “Bunlar Allah’ın ülkesinden geliyor” diyorlardı. Oradaki ‘İrfan Pokaray’ isimli bir Müslüman kardeşimiz 22 yıl önce Hindular’ın eğitimcisi olarak görev yaparken; yani en üst seviyesindeyken İslam’la şereflenmiş.

İslam’da bütün insanların eşit olmasından etkilendim
Ama Müslüman olunca her şeyini kaybetmiş. Ve neden Müslüman olduğunu sorduğumuzda, İslam’da bütün insanların eşit olmasından etkilendiğini söyledi. Ve orada insanlar hâlâ sınıflara göre değerlendirildiği için en çok buna üzülüyormuş. Onlar bize öyle hitap ederken İrfan kardeşimiz Hindular’a “Siz de, hepimiz Allah’ın ülkesine yaşıyoruz” diyordu. Bizimle sohbet ederken de “Ben 55 yaşımdayım, ama ben 22 sene önce doğdum” dedi. İrfan, diğer dinlerin mensuplarının İslam’a kavuşması için tebliğ ve davet çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. Biz de o insanların Müslüman olduktan sonra yaşadıkları zorlukların kolaylaştırılmasına yardımcı oluyoruz, onlara sahip çıkıyoruz. Fareler’e bile tapan varmış ve biz bu insanların hidayete ermesi için oradaki Müslüman kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Bu kadar imandan uzak bir toplum hiç görmemiştim. Dolayısıylsa Müslüman olduğum için Rabbime binlerce şükrettim. O insanlar şuna inanıyor, “Türkiye, Türkiye’den büyüktür.” Türkiye’dekiler isterlerse her şey yapar. Türkiye’yi o kadar büyük görüyorlar ki; biz burada mahcup oluyoruz. “Bize çok kolay destek olabilirsiniz” diyorlar. Türkiye’nin böyle görülmesinden biz de gurur duyuyoruz. İHH İstanbul Kadın Kolları’nın geçen sene Nepal’in başkenti Katmandu’da başlattığı Nepal İslam Merkezi’nin inşasının bu yıl bitmesi bekleniyor. Birçok alanda kullanılmayı beklenen merkezin tebliğ ve davet çalışmaları dışında aynı zamanda Nepal’deki kadınların hayatını kolaylaştırması da bekleniyor.