Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yakıt Tasarruf Cihazı’yla bütçenize katkı sağlayın!

Mücahit Dere
Yakıt Tasarruf Cihazı’yla bütçenize katkı sağlayın!

Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla 81 ilde 504 yerleşim yerine doğalgaz arzı sağlandı ve böylece toplam 15 milyon abone ile 60 milyonun üzerinde kişi doğalgaz kullanma imkânına kavuştu. Kullanıcı artınca tüketimde otomatikman artış gösteriyor. Tabii bu da bilinçli kullanım ve tasarruf etme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Yakıt Tasarruf Cihazı (YTC)’de tam da bu zamanda devreye giriyor. Yüzde 15 ile 25 arasında tasarruf edebilme imkânı sunan bu cihaz, düşük tüketim ile yakıtın verimli yanmasına katkı sunuyor ve buda yüksek ısı imkânı sağlıyor. Yakıtın tamamen yanmasından dolayı da çevre kirliliğinin de önüne geçiyor.

YTC sadece kombi tasarrufunda değil araçlarda, fabrikalarda brülör sistemde kısacası sıvı yakıtın olduğu her yerde kullanılıyor ve çok iyi neticelere alınıyor. Bu durumun bazı çevrelerin hoşuna gitmediği de aşikâr. Hem bu cihazı hem de karşılaşmış oldukları sorunları Bakan Grup Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya ile konuştuk.

İLK YERLİ VE MİLLİ YAKIT TASARRUF CİHAZI 2002’DE ÜRETTİK”

Tasarruf cihazı ürünlerine eğiliminiz nasıl oldu?

Yakıt tasarruf sistemi denilen ürünlerle münasebetimiz 1994 yılında oldu. Yurtdışından gelen bu cihaz kelepçe biçiminde araçların yakıt borusuna takılan ve yakıt tasarrufu sağladığı söylenilen bir üründü. O cihazı inceleme imkânı bulduk. Daha sonra yine yurt dışından başka bir ürün geldi. Bu üründe su borusundan az daha küçük oranda kalem boyutlarında bir üründü. O da verimli olmadı ve kullanılmadı. Biz de bu ürünleri araştırmaya başladık. Fizik, makine ve elektrik mühendislerinden oluşan bir ekip kurduk. Türkiye çapında geniş bir araştırma başlattık. 2002’de iyi bir noktaya geldik. Ürünlerin tamamı, malzemenin temini, malzemenin Ar-Ge’si derken uzun bir periyottan geçtik. Bu ürünü Türkiye’de nasıl yaparız diye kafa yormaya başladık ve uzun soluklu bir araştırma evresi gerçekleştirdik. Rabbim nasip etti cihazı ürettik. Yerli markamızı tescil ettirdik ve raporlarımızı aldık.

YAKIT TASARRUFUNDA EN İYİ CİHAZLAR: YTC

-Kullanıma sunduğunuz yerler var mı ve ne tür neticeler alındı?

Muhtelif yerlerde uygulamalar yaptık. İlk olarak İstanbul Halk Ekmek uygulamasını sağladık. Bu cihaz yerli bir marka değildi. Burada kullandığımı sonra bunu kendimiz yapabilir miyiz diye kafa yorduk. Yıltekx Tekstil fabrikalarında YTC kullanmaya başladık. Elif Oluklu Mukavva fabrikası ve Çorlu‘daki Yıltekx tekstil fabrikasına bu ürünlerle hizmet sunduk. Özellikle sanayi kuruluşları için büyük tasarruf sağlıyor. 90 ton fuel-oil kullanırken 72 tona düştü. Buhar kazanlarında 1 ton buharı 1 saatte 84 metreküp doğalgazla üretirken ürün kullanılmaya başlandığında 1 ton buharı yine 1 saatte 54 metreküp seviyelerine düşürdü. 

“YTC’NİN FARKINI KULLANICI GÖRÜYOR”

Araçlarda kullanılan sistemde nasıl sonuçlar aldınız?

Araçlarda sıkıntı yaşıyoruz. Filolar yakıt işlemlerini toplu şekilde hallediyor. Yakıt faturası önüne geliyor ve isteme giriyor. Bu kadar araç bu kadar yakıt kullanıyor diye sistemde gözüküyor. Filolar tasarruf edebilir miyiz edemez miyiz diye düşünmüyorlar. Filolar ellerindeki verileri bize gösteriyor. Ancak önlerindeki veriler bizim için kıstas değil. Biz diyoruz ki gidip ilk önce emisyon pulunuzu alacaksınız. Önce 100 km’de ya da 1 depo ile kaç km gittiğinizi veya 100 km’de kaç litre yakıt harcadığınızı görmek için test edeceğiz. Daha sonra biz araç için tasarladığımız cihazı araca monte edeceğiz. Daha sonra cihazla birlikte aynı işlemleri tekrarlayıp emisyon pulunu alacağız. Kullanıcı farkı orada daha net bir biçimde görebilecek. Arada ki emisyon kirliliğini oranı aşikar bir biçimde ortada çıkacak.

Grup Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya
Grup Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya


Bu noktada devlete ne tür sorumluluklar düşüyor?

Devlet eğer bu işe el atmaz, öncü olmaz ve bir rehberlik yapmazsa vatandaş kendi imkânıyla bu işin üstesinden gelmesi mümkün değil. Çünkü bu tamamen tasarrufa dayalı bir sistem. Devlet yüzde 1 tasarruf yapabilmek için üniversitelerde bir sürü AR-GE çalışması, harcamalar yapıyor. Ama biz yüzde 15 ile yüzde 25 arasında tasarruf garantisi sağlarız dememize rağmen bir karşılık muhatap bulamıyoruz. Vatandaşa ulaşamıyoruz. Muhataplarımız yakıt, yağ, yedek parça satanlar ve araç satanlar oluyor. Tasarruf bunların işlerine gelmiyor çünkü buradan nemalanıyor. Böyle sorunlarla karşılaşınca da hareketli sistemlerde bir sürü sorunla karşılaştık.

“DEVLET VE MİLLETİN FAYDASI ÖNCELİĞİMİZ”

Kombi sisteminde uygulamaya nasıl geçtiniz?

Hareketli sistemlerde bir takım problemlerle karşılaşınca sabit sistemlerde problem yok. Brülör ve buhar kazanında bunu test ettik. Bu sistemi birde kombilerde yapabilir miyiz diye düşündük. 2 senedir bu alanda bir çalışmamız var. Güzel neticeler aldık. Cihazı tasarladık. Markamızı tescil ettirdik. Test raporlarını gibi her türlü belgeyi aldık.

Ürün piyasada nasıl karşılık buldu? Herhangi bir problemle karşılaştınız mı ?

İkinci bir firmamız olan BAK Kimya Enerji pazarlama firması Denizli de bir kişiye bayilik verdi. Denizli, Konya ve Eskişehir’e doğalgaz dağıtan Enerya Gaz diye bir firma var. Bu firma oradaki yetkili müdürlüklerine bizim ürettiğimiz yakıt tasarruf cihazını takarsanız sizin yetkilerinize son veririz diye bilgilendirme yapmış. Denizli’de ki bayimize engel olmaya başladı. Kendisiyle gidip görüştüm ve hangi hakla böyle bir engellemede bulunabildiğini sordum. ‘Sen gaz dağıtımı yapıyorsun, ben ise tasarruf sağlayan bir cihaz üretip halkın yararına bir iş yapıyorum.’ Bize cevap olarak tesisata müdahale ettiğimizi söylediler. Bizim böyle bir müdahalemiz kesinlikle yok. Prosedür şöyle işler: “Tesisatı yapan başka bir firmadır. Gaz açılacağı zaman test raporları istenir. Gaz kaçağının olup olmadığına dair belge gelir ve sorun olmadığını söyleyip açılıyor.” Ben kombiye müdahale ediyorum. Kombiye nazar boncuğu takarım, muska takarım bu seni ne ilgilendirir. Kombideki bir parça bozulduğunda gidip izin almıyoruz. Nalburdan ihtiyacıma göre parçayı alıp takıyoruz. Tesisatla hiçbir alakası yok. Enarya Gaz bize uygulama proje çizmemiz şartını koştu. Bizde kombiye bu şekilde monte edilir projesini çizdik ve kendilerine ilettik. İstenilen tüm şartları yerine getirmemize rağmen hala üzerimizde ki engellemeye son vermediler. Biliyoruz ki cihazın kullanımıyla ilgili bir sıkıntı yok. Bunların dertleri teminatını verdiğimiz ‘yüzde 15 ile 25 arasında tasarruf sağlar’ sözüdür. Onlar için bu başlı başına bir sorun. Çünkü onlar şunun hesabını yapıyor. Ben ayda devletten birkaç milyon lira para alıyorsam bunun yüzde 15’i tasarruf olursa daha az para alacağım. Bu da onların işine gelmiyor. Bundan dolayı da bize bu şekilde bir engellemeye tabi tutuluyoruz. Tamamen yerli ve milli üretim yaptığımız yakıt tasarruf cihazımız tekel gücün engellemelerine maruz kalıyor. Bunun sadece bize zararı yok, milli sermayeyi de baltalıyorlar. Vatandaşın cebinden çalmak değil de nedir bu. Devlete millete faydalı olan bu ürünümüzden herkesin haberdar olmasını ve engellemelerden sıyrılmasını istiyoruz.