Son Dakika

Yer altı sularını izinsiz kullananlar cezalandırılacak!

Yer altı sularını izinsiz kullananlar cezalandırılacak!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sanayicilere su kullanımında tasarrufa gitmeleri uyarısında bulunarak yer altı sularını izinsiz kullananlara cezai işlem uygulayacaklarını söyledi. Ergene Havzası’nın 2018 yılına kadar ıslah edileceğine dikkat çeken Eroğlu projenin detaylarını Diriliş Postası’na anlattı.

Atakan Irmak / Diriliş Postası

Trakya’ya hayat kaynağı olan ve Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yüzde 45, pirinç üretiminin yüzde 48’inin yapıldığı Ergene Havzası plansız ve kontrolsüz sanayileşmenin etkisiyle kaybedilme noktasına geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından harekete geçilen Havza’da 6 Mayıs 2016’dan bu yana toplam 4 milyar lira yatırım gerçekleştirildi. Öncelikle atık suların havzaya akmasını önlemek amacıyla 11 adet atık su arıtma tesisi inşası gerçekleştirildi. 15 eylemden meydana gelen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında dereye akan atık suların tünelde tutulması amacıyla tamamen yerli imkânlarla üretilen ‘Anadolu’ ismi verilen makine çalışmaya başladı. Ergene bölgesinde bulunan 3 bin 409 sanayi tesisinin daha az atık bırakması için sanayicilere seslenen Eroğlu, su kullanımının minimuma inmesi için talimat verdi.

DEVLET SU İŞLERİ’NE TALİMAT! HAREKETE GEÇİYORLAR

Bakan Eroğlu, Türkiye’de dere yataklarının ıslah edilerek daha temiz ve verimli kullanılması amacıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne talimat verdi. Bu kapsamda bakanlık olarak 11 belediyenin atık su arıtma tesisleri ıslah edilirken 2 tesisin ıslah çalışması DSİ tarafından yürütülecek. Konu hakkında Diriliş Postası Gazetesi’ne konuşan Eroğlu, “ Ülkemizde iki tür arıtma tesisi mevcut. İlk olarak evsel ya da belediye tarafından yürütülen atık su arıtma tesisleri bulunuyor. Ergene havzasının temizliği için bölgede 13 belediyenin atık su arıtma tesisini bakanlık olarak ıslah etmeye başladık. 11 atık su arıtma tesisinde yürütülen çalışmaları başarıyla tamamladık. İlçe belediyelerin arıtma tesislerini ise Sulama Kanalları Projesi (SUKAP) kapsamında iller bankası aracılığıyla destek vermeye devam ediyoruz. DSİ’ye özellikle verdiğimiz talimatla Uzunköprü ve Keşan’da bulunan 2 ileri biyolojik atık su arıtma tesislerini bu sene sonunda bitirmesini istedik. Bu arada 2018 yılında bölgede bulunan tüm organize sanayi bölgelerinin yapımı bitmiş olacak. Organize sanayi bölgesinde kurulan tesisler sona erdiğinde bağlantıyı direk Ergene Havzası’na vermeyeceğiz. Bölgede renk ve tuzluluğu gidermek amacıyla ayrıca farklı bir hat projesi yürütüyoruz. 47,5 metre derinlikte yapacağımız tünelle Marmara Denizi’ne bağlanarak atıkların havzada birikmemesini sağlayacağız. Bu projenin bitmesi için 31 Temmuz 2018 saat 16.59’a kadar yüklenici firmadan imza alarak kısa sürede sona ermesi için çalışmalarını bitirme sözü aldım.” şeklinde konuştu.

YER ALTI SUYUNU İZİNSİZ KULLANANLAR YANDI!

Özellikle sanayi kuruluşları çevresinde izinsiz sondaj kuyularının açılması Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın dikkatini çekmeye başladı. Ülkede bulunan yer altı su kaynaklarının izinsiz kullanılmasının yasak olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Bundan sonra Türkiye’de isteyen istediği gibi yer altı suyunu kullanamayacak. Yer altı sularından yararlanmak isteyen sanayi kuruluşları ya da kişiler sorumlu kurum Devlet Su İşleri’nden izin almaları gerekiyor. Kaçak kullanan kuruluşların olduğunu biliyoruz ve takip altında tutuyoruz. Bu kişilerin izinsiz su kullanmasına izin vermeyeceğiz. Bakanlık aracılığıyla yürütülecek çalışmanın ardından izin almadan su kullanan kişi ya da kişiler hakkında cezai işlem başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

SANAYİCİLERE AZ SU KULLANIN TALİMATI

Türkiye İstatistik Kurumunun 2015 yılında Türkiye’de atık su miktarı konusunda hazırladığı rapora göre bin 396 belediyeden bin 309’una kanalizasyon şebekesi ile hizmet verildiği tespit edildi. Kanalizasyon şebekeleri ile toplanan 4,3 milyar metreküp atık suyun yüzde 44,6’sı denize, yüzde 44,2’si akarsuya, yüzde 2,8’i baraja, yüzde 2,2’si göl-gölete, yüzde 0,4’ü araziye ve yüzde 5,8’i diğer alıcı ortamlara deşarj edildi. Kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,3 milyar metreküp atık suyun 3,5 milyar metreküpü atık su arıtma tesislerinde arıtıldı. Deşarj edilen atık suyun yüzde 81’ine karşılık geldi. Arıtılan atık suyun yüzde 41,6’sına gelişmiş, yüzde 33,2’sine biyolojik, yüzde 25’ine fiziksel ve yüzde 0,2’sine doğal arıtma uygulandı. Atık su oranının her yıl giderek artmasına ve maliyetli bir durum olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Sanayi alanında bol miktarda su kullanımı hem bölgede bulunan dere yataklarını kirletiyor hem de yıllık su tüketim oranını maksimum seviyede etkiliyor. Buradan sanayicilerimize seslenerek tesislerine ellerinden geldiğince daha az su tüketmelerini istiyorum. Böylece hem doğamızı hem de cebimizi koruruz.” dedi.

ZİRAİ EĞİTİM ÇÖZÜME KATKI SAĞLADI

Ergene Nehrinin kirlenmesine neden olan etmenlerden biriside çiftçileri zirai üretim yaparken bilinçsiz şekilde ilaçlama yapması. Toprağa çekilen kimyasal maddeler bölgede verimi gözle görülür derecede düşürürken nehrin kirlenmesine de neden oldu. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçiye uygulanan programda ilaçlama konusunda bilgi verildi. Bu kapsamda bölgede yüzde 50 oranında tasarruf sağlanarak çevre kirliliğinin önüne geçildi. Biyolojik azot ve fosfor gideren tesislerin kurulmasıyla tarımda daha verimli olacağının müjdesini veren Eroğlu, Trakya Bölgesi’nde sulanmadık toprak bırakmayacaklarının altını çizdi.

Ergene nasıl kirlendi?

3 bin 409 sanayi tesisinin çevresinde kurulduğu Ergene Havzası bölgenin en önemli verimli arazileri arasında yer alıyor. Ayrıca bölgenin İstanbul’a dış pazar olarak yakın bulunması sanayiciler tarafından tercih sebebi oldu. 2011 yılında Ergene Nehri’nin temizlenmesi için bakanlığı harekete geçiren kirlenme nedenleri şu şekilde:
Plansız sanayileşme Bölgede nüfus patlaması Evsel atık su deşarjı Toprağı tehdit eden bilinçsiz zirai uygulamalar

 

Yorumlar