Son Dakika

“Yeşil bizim vazgeçilmezimiz”

Çevreyi bir miras olarak tanımlayan AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, yeşil alanın korunması için sonuna kadar mücadele edeceğini belirterek, görev süresince her çocuğun bir fidan dikebileceği bir Eyüpsultan vadediyor.
“Yeşil bizim vazgeçilmezimiz”

Köken’in çözüm aradığı en öncelikli konular ise otopark ve çocuk parkı sorunları...

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Aday Deniz Köken; 5 yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yaptı. 2014 yılından aday olana kadar da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Anlayacağınız Deniz Köken, bu iş için biçilmiş kaftan, yöneticiliğin mastırını Türkiye’nin dört bir yanında yapmış. “Bu tecrübe Eyüpsultan’a nasıl aktarılacak, İstanbul’un manevi gibi kalbi hak ettiği noktaya ulaşabilecek mi?” gibi pek çok noktayı Deniz Köken ile konuştuk. Kendisi oldukça mütevazı bir kişilik, ulaşmak, randevu almakta kolay. Kısa bir sohbetin ardından başlıyoruz sormaya…

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken ve Diriliş Postası Yazı İşleri Müdürü Sabri İşbilen
AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken ve Diriliş Postası Yazı İşleri Müdürü Sabri İşbilen


AZ KONUŞUP ÇOK DİNLİYORUZ

Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Biz bire bir, yüz yüze soru-cevap yapıyoruz. Vatandaşın derdini dinliyoruz, kahvede, evde sokakta yürürken, az konuşup çok dinliyoruz. Cevap verebildiklerimize anında cevap veriyoruz, dönemediklerimize dersimize çalışıp sonra dönüyoruz. Derler ya eskiler işkembeyi Kübra’dan atmıyoruz. Yapabileceklerimizin sözünü veriyoruz. Sözlerimizin tamamen şeffaf olduğunun mesajını karşı tarafa veriyoruz. Sorunların sıralamasını yapıyoruz. Dinleyerek yapacağız, vatandaşın sorularını dinlememiz lazım.

ULAŞILABİLİR BİR BAŞKAN

Vatandaş nasıl bir belediye başkanı istiyor?

Vatandaş her gün görebileceği bir belediye başkanı istiyor. Ulaşılabilir, sorduğu soruya mutmain cevap alabileceği bir başkan istiyor.

Başkan Erdoğan 94 ruhuna vurgu yaptı. Siz de 94 ekolünden gelmiş bir isimsiziniz, göreve gelirseniz 94 ruhundan ne gibi yansımalar görebileceğiz? 94 ekolünün aslı ulaşılabilirlikti. 25 yıl sonra ulaşılabilirliğe ne ilave edilebilir?

Sürdürülebilirlik. Hizmetlerde sürdürülebilirlik, çocukların geleceğinde, eğitimde, yaşanabilir çevrede sürdürülebilirliğin ortaya doğru konulması lazım. O zaman ulaşabilir olduğumuz için vatandaş memnundu ve biz çok iyi neticeler elde ettik. Şimdi de bunları günübirlik yapmadığımızı, sürdürülebilir bir proje kapsamında olduğunu da ispat etmemiz lazım.

ŞEHİR KİMLİĞİ OLUŞMALI

Halka yönelik ne gibi projeleriniz var?

Herkesin bu şehirde bir kimliği olmalı. Bir şehir aidiyeti oluşturmamız lazım. İkincisi çocuklar için kreşlerden tutun engelli rehabilitasyon merkezi, günlük yaşlı bakım evi gibi insani ihtiyaçları karşılayacağız. Spor sahalarıyla ilgili ciddi sıkıntı var. Saha ve salonları kademe kademe yapacağız. Hepsinin yerleri de belirlendi.

ÇEVRE MİRASTIR

AK Parti’nin çevre temalı bir seçim çalışması var. Yatay mimarı ve yeşillik. Siz bu konuda neler vadediyorsunuz?

Yeşille ilgili mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Her çocuk bir ağaç diksin diye bir ortam oluşturacağız. Çevre bizim vazgeçilmezimiz. Çünkü çevre mirastır.

EYÜP’E DEV PROJE

Eyüpsultan’da turizm potansiyelini harekete geçirmek için neler planlıyorsunuz?

Buranın ticaretinin en önemli unsuru Eyüp Meydanı, Pierre Loti, Haliç ve Feshane… Bu havzayı doğru kullanmamız lazım. Sadece camii ile milleti burada oyalayamayız. Feshane’yi müze yaparak, Haliç’teki adaları seyirlik bir hale getirirsek, teleferik ve Pierre Loti aksını da daha da güçlendirirsek, kapasitesini artırırsak, camiyi de buraya koyduğumuzda, müzesi, Pierre Loti’si, Haliç’i ve Eyüpsultan Camii ciddi bir turizm aksı olacak. Eyüpsultan’daki turizm kültür turizmi. Tarihini buraya iyi yansıtmak lazım. Kütüphaneler, kitap kafeler yapmamız lazım. İnsanların dokunabileceği bilgi evleri bunların hepsini yaşanılabilir hali getirmemiz gerekiyor. Bunlardan birisi Rami Kışlası içinde ki kütüphane İstanbul’un gözbebeği olacak. Bir arsamızda öyle oluştu. Orayla burayı entegre ettiğimizde çok büyük bir kültür havzası oluşacak.

BİLİM MERKEZLERİ VAADİ

Teknoloji çağı diyoruz. Seçim kampanyalarına da yansıyor. Sosyal medya çok etkin kullanılıyor. Gençler için teknolojik herhangi bir çalışmanız var mı?

Bu dönem endüstri 4.0 yani dijital çağ aslında. Orta kuşağın değil genç kuşağın sürdürebildiği ve götürebileceği bir yapı bunun için teknolojiyle, teknoloji üsleriyle, bilim merkezleriyle şehri besleyeceğiz. Yani ilkokul çocuklarının tamamının ders aldığı bilim merkezleri oluşturacağız.

Seçimde yarışacağınız Emel Bilenoğlu CHP’nin adayı olmasından ziyade PKK terör örgütü siyasi uzantısı HDP’nin de destek verdiği bir isim seçmenin bu kişiye tepkisi nedir?

Onu sandıkta daha göreceğiz. Vatandaş her şeyin çok net farkında. Bizim yorum yapmamıza lüzum yok.

Aynı zamanda MHP’nin de adayısınız. Sahada ki çalışmanız nasıl yürüyor?

Herhangi bir sorun yok onlarda mahallerde bizim toplantımıza katılıyor. Hatta geçen akşam Göktürk’deki gençlik buluşmasının soru cevap kısmında en çok soruyu onlar sordu. Dışarı çıktığımızda da fotoğraf çekildik. Soru sormuyorsa sorun var demektir.

EN BÜYÜK PROBLEM OTOPARK

Eyüp ile ilgili ön plana çıkan şikâyet nedir?

Otopark Eyüp’ün en büyük problemi. Otoparkların çok küçük ve kullanışsız olması. Parklarda yaşanan güvenlik sorunları. Bunun için Cumhurbaşkanımız bir genelgede yayınladı. Parkların hem güvenliği hem büyütülmesi hem de kadınların rahatça kullanabileceği bir ortama dönüştürülmesi için. En başta gelen problem bu.

Peki çözüm İSPARK gibi toplu otopark mı, yoksa Eyüp’te yapılacak her binanın altına yapılacak otopark mıdır?

Bu bir kere kesin olarak yapılması gerekiyor. Her bina kendine otoparkına sahip olmalı. Ama biz mahallelerde bulabilirsek okul bahçelerinin altına bulamazsak parkların altında mutlaka gücümüz ölçüsünde otoparkla buluşturacağız.

Kimliksiz iş yapmam

Deniz Köken’i birkaç kelimeyle anlatmak isteseniz ne dersiniz? Bizim işimiz çalışmak, mücadele etmek, azim ve kimlikli işler yapmak. Kimliksiz işler yapmam. Bulunduğumuz döneme kimliğimizi koymamız, damgamızı koymamız gerek. Bugün Antalya’ya gitseniz Deniz Köken ne yaptı deseniz söyleyecekleri birçok şey çıkar. Erzurum’a, Gaziantep’e gitseniz çıkar. Bir bürokrat olarak gittiğimizde bunu da o yapmıştı dediklerinden ortaya bir şey çıkabiliyorsa bugün burası için aynı şeyi söyleyebiliriz. Kimlikli işlerle anılmak isteyen biriyim.

Erdoğan Eyüpsultan’ı takip ediyor

Sayın Cumhurbaşkanımızın ya da Binali Bey’in Eyüp Sultan ile ilgili talimatı veya bir ricası oldu mu? Burayla ilgili tüm projelerimle yakinen ilgileniyorlar. O yüzden Eyüp ve biz şanslıyız. Burayla ilgili önlerine ne götürürsek değerlendirmeye alıyorlar. Çok büyük bir avantaj.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.