Son Dakika

Yuvasını geri isteyen anneden Meclis'e çağrı: Çocuğumun babasını geri verin

Gamze-Serkan Eraydın çifti, dini nikah kıydıklarında biri 15 diğeri 16 yaşındaydı. 1 yıl sonra resmi nikah ile evlendiler. Evliliklerinden 7 yıl sonra eş Serkan Eraydın nitelikli çocuk istismarı suçundan tutuklandı.
Yuvasını geri isteyen anneden Meclis'e çağrı: Çocuğumun babasını geri verin

Gamze-Serkan Eraydın çifti, dini nikah kıydıklarında biri 15 diğeri 16 yaşındaydı. 1 yıl sonra resmi nikah ile evlendiler. Evliliklerinden 7 yıl sonra eş Serkan Eraydın nitelikli çocuk istismarı suçundan tutuklandı. Eraydın çiftinin minik kızları 2 yıldır babasız, anne Gamze Eraydın ise mutlu yuvasına kavuşmak için Meclis’in adım atmasını bekliyor.

Büşra Kılıç ve Gamze Eraydın
Büşra Kılıç (Solda) ve Gamze Eraydın (Sağda)


İstanbul’un Eyüp ilçesinde yaşayan Gamze Eraydın, 8 yıl önce 15 yaşındayken aynı mahallede oturan kendisinden bir yaş büyük Serkan Eraydın ile imam nikâhıyla evlendi. 17 yaşına geldiğinde ailelerinin rızasıyla resmi nikâh ile dünya evine giren Eraydın çiftinin hayatları, evlendikten 7 yıl sonra ‘nitelikli çocuk istismarı suçundan’ Serkan Eraydın’ın tutuklanması ile karardı. Serkan Eraydın 4.5 yıl hapse mahkum edildi. 7 yaşındaki kızının babasından mahrum kaldığını belirten Gamze Eraydın, severek evlendiklerini ve mutlu bir evliliklerinin olduğunu söyleyerek eşinin tahliyesini talep etti.

YUVAMIZI KURDUK DİYE CEZA VERDİLER

İstanbul’un Eyüp ilçesinde yaşayan Gamze Eraydın, 2011 yılında 15 yaşındayken aynı mahallede oturan kendisinden 1 yaş büyük Serkan Eraydın ile imam nikâhıyla severek evlendi. 16 yaşına girmeden hamile kalan Gamze Eraydın, hastaneye muayene olmaya gittiğinde doktor şikâyetçi oldu ve ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan kamu davası açıldı. Bu süreçte kendisinin ve eşinin pedagoglarla birlikte ifadelerinin alındığını belirten Eraydın, şikâyetçi olmadığını, eşiyle severek evlendiğini hatta kendi ailesinden evlenmek için izin istediğini eğer vermezlerse kaçacağını söylediğini anlattı. 2013 yılında, 17 yaşınayken ailesinin rızasıyla resmi nikâh kıyılan Eraydın çiftinin şuan 7 yaşında bir kızları var. 2017 yılında gece 04.00’de evlerini polislerin basıp eşini ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan tutukladığını belirten Gamze Eraydın yaşadıklarını şöyle anlattı, “ Biz evlendikten 8 yıl sonra gelip gece ansızın saat 04.00’de eşimi, benim ve kızımın gözleri önünde kollarına kelepçe takıp götürdüler. Kızım her şeye şahit oldu. Polislerin onu alıp götürmesini, adliyedeki o anı, her sahneyi gördü. Cezaevine girerken ‘baba, baba’ diye bağırdı ama artık geri dönüşü yoktu. En çok zorluğu da kızımda yaşıyoruz zaten. Babasızlık çekiyor. 2 yıldır babamız yanımızda yok. Biz yuvamızı kurduk diye bize 4.5 yıl ceza verdiler. ” dedi. Severek evlendiği eşinin tecavüzcülerle aynı kefeye konduğunu belirten Eraydın, “ TCK md. 103/2, 104/1 maddesine göre 15 yaşını doldurmuş yani bitirmiş bir kişi ile cinsel ilişkiyle girdiği zaman eğer şikâyet yoksa birliktelik devam edebilir. Ama şikâyet varsa kamu davası açılıyor. Eğer ben eşimle zina yapsaydım, imam nikâhı kıymasaydım, resmi nikâh kıymasaydım bu suç değildi. Bizim suçumuz ise nikâhlı olmamız ve aynı evde yaşamamız. . Biz buna zina serbest, evlilik yasak diyoruz. Ben hamile kaldığımda herhangi bir hastaneye gitmeseydim, muayene olmasaydım benim durumum hiçbir şekilde kamuya iletilmeyecekti. Ben evde doğum yapsaydım bunu kimse bilmeyecekti ve bu bir suç olmayacaktı. Tecavüzcülerle bizleri yani aile kurmuş insanları ayırt etmek zor değil. Bizi onlarla aynı kefeye koyuyorlar. Eşlerimiz, çocuk tecavüzcüleriyle aynı koğuşlarda kalıyorlar ve psikolojileri bozuluyor. Hepimizin evlilik cüzdanları var ve 8 yıl gibi uzun bir süredir devam eden evliliklerimiz var. Eğer sorunlu evliliklerimiz olsaydı bu kadar uzun sürmezdi.” diye konuştu.

AİLE KURMANIN BEDELİ BU KADAR AĞIR OLMAMALI

Kendileri gibi 8 bin aile, 16 bin çocuğun mağdur olduğunu, 16 bin çocuğun babasız büyüdüğünü belirten Eraydın, “ Bizim sorguladığımız şey, madem eşim suçlu o zaman neden bizim resmi nikâhımızı kıydınız? Madem tecavüzcüydü o zaman neden nikâhımızı kıydı devlet memuru? Çelişkiler yok mu? Ayırsaydınız bizi. Neden bizim, tecavüzcü diye adlandırdıkları eşlerimizle 7 yıl bir arada yaşamamıza izin verdiler? O süreçte çocuğumuz oldu. Cezalar bize çok uzun yıllar sonra geliyor. Bize 7 yıl sonra geldi. Düşünün ki evlisiniz, eşinizi alıp götürüyorlar, çocuğunuzla ortada kalıyorsunuz. Aile kurdu diye bir insan cezaevinde 4.5 yıl yatar mı? Yıllar sonra gelen bu yasalar kimi cezalandırıyor? Erkekleri mi? Kadınları mı? Çocukları mı? Hangimizi cezalandırıyor? Aile kurmanın bedeli bu kadar ağır olmamalı. 8 yıllık bir evliliğimiz var. Hiçbir zaman onun arkasından geri çekilmedim. Ben onu bırakmadım o da beni bırakmadı. Birbirimize sahip çıktık.” ifadelerini kullandı.

Mutlu yuvalarımızı geri istiyoruz

Sümeyye Erdoğan’la bu konuyu görüşmek üzere KADEM’e gittiklerini ve kendisiyle görüşme yaptıklarını söyleyen Eraydın, “ Bize Sümeyye Erdoğan’ın avukatı, ‘ Neden o yaşta evlendin? Pişman mısın? ’ şeklinde sorular sordu. Pişman değilim. Ama kızıma babasızlığı yaşattığımız için pişmanım. Kızımın babasız yaşamasını, 2 yılını ayrı geçirmesini istemezdim. Kızım babasıyla okula gitsin isterdim. Kızım bu dönemlerini babasız geçiriyor. Sadece biz sizin arkanızdayız dediler başka da bir şey demediler. Biz sadece mutlu yuvalarımızı geri vermelerini istiyoruz. Eşlerimizin geri gelmesini istiyoruz. Sesimizi birilerinin duymalarını istiyoruz. Bana eşimi geri verin, bana mutluluğumu geri verin, bana çocuğumun babasını geri verin.” ifadelerini kullandı.

 

EŞİM GİDİNCE HASTALANDIM

Ankara’ya kendisi ile aynı durumda olan diğer arkadaşlarıyla birlikte bu konudaki dertlerini milletvekilleriyle görüşmek üzere gittiklerini söyleyen Eraydın, “ Milletvekilleriyle görüştüğümüzde bize konumuzun çok hassas olduğunu, konunun elle tutulur bir yanının olmadığını, tecavüzcülerle severek evlenen insanları aynı kefeye koyduklarını kendi ağızlarıyla bize söylediler. Ve ben orada bayıldım. İlk defa epilepsi nöbeti geçirdim. Daha önce böyle bir rahatsızlık yaşamamıştım. Bayıldığımda çenem kırıldı ve çiğneme özelliğimi kaybettim. 2 tane ameliyat geçirdim. Kalp rahatsızlığım ve astım rahatsızlığım var. Bunların hepsi benim eşim gittikten sonra oldu. Öncesinde hiçbir şekilde sağlık sorunum yoktu. Hepsi sıkıntı, stres ve geçim sıkıntısından kaynaklandı. Bu süreç beni çok yordu ve yıprattı.” Şeklinde konuştu.

SUÇ OLDUĞUNU BİLSEYDİK ERKEN EVLENMEZDİK

Eşi cezaevine girdikten sonra geçim sıkıntısı çektiklerini, kendisinin çocuğuna bakması gerektiği için çalışamadığını belirten Gamze Eraydın, ilk başta devletin hiçbir yardım yapmadığını ancak sonrasında devletten kızı için 800 liralık okul yardımı aldığını söyledi. Kızı için aldığı parayı cezaevindeki eşine gönderdiğini çünkü cezaevinde ona bakmak zorunda olduğunu belirten Eraydın, “Bir insan tek başına bir evi geçindirmekte zorlanırken biz kadınlar o evi geçindirmekle zorunlu bırakılıyoruz hem de kucağımızda çocukla. Benim ailem bana sahip çıktı Allah’a çok şükür. Eşimin ailesiyle kalıyorum şuanda. Ama herkesin ailesi aynı tepkiyi vermiyor. Bu süreçte geçim sıkıntısı yüzünden kötü yola düşenler var, ayrılanlar var. İki arkadaşımız bu süreçte intihar etti. İki yıl önce intihar eden arkadaşımın eşi hala cezaevinde. İki çocuğu da ortalıkta nerede ne yapıyorlar belli değil. Çok zor bir hayatımız var aslında. Dışarıdan bakıldığında herkes bize suçlu gözüyle bakıyor. O yaşta ne vardı da evlendin diyorlar. Haklılar bu bir suç. Benim de 7 yaşında kızım var ve ben de kızımın 15 yaşında evlenmesini istemem. Ama biz bunun suç olduğunu bilmiyorduk. Bilseydik zaten evlenmezdik. Çocuğumuza babasının eksikliğini yaşatmazdık. Ben neden eşim olmadan geçireyim 4 yılımı? O neden bu süreci cezaevi köşelerinde kötü insanlarla birlikte geçirsin? Ama biz suç olduğunu bilmiyorduk. Eşlerimizi aldılar götürdüler. Ama biz şimdi eşlerimizle, evlilik cüzdanlarımızla gidip görüş yapabiliyoruz. Biz onların eşleriyiz sonuçta. Bunu değiştiremezler.” dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.