Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Kanal 24'de önemli açıklamalarda bulundu.

Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları:

Yani biz hep İstanbul'un sorunlarına, meselelerine çözüm bulmak için çalışacağız. Proje yapacağız. Halkımızın içinde bundan önce olduğu bu gibi yine bundan sonra da halkla beraber olacağız. İstanbullularla beraber olacağız dedik. Ki İstanbullumuzun da bu manada beklentisi sahada bu yani İstanbullunun trafik sorunu İstanbullunun deprem sorunun ortadan kaldırılması noktasında beklentileri var. Çevreye ilişkin beklentileri var. Sokak hayvanları ile ilgili beklentileri var. Taksi sorunuyla ilgili beklentileri var ve biz hep şunu söyledik, ilk günden itibaren ki 40 küsur gündür de sahadayız. Kim kimle ittifak yapar, buna bakmayacağız biz. Kimler hangi ittifak içerisinde olursa olsun biz İstanbul'da 31 Mart gecesi İstanbul'un bu durağanlığına son vereceğiz.

'KANDİL'İN TALİMATLARIYLA HAREKET EDİYORLAR'

Nereden talimat aldıklarını; milletimiz de çok iyi biliyor, biz de biliyoruz. Burada Kandil'in talimatlarıyla hareket ediyorlar. Bir bakıyorsunuz bir aday çıkıyor; ondan sonra gelen bir talimatla adayı hemen değiştiriyorlar. Ama onların hangi ittifakta olduğu bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakacağız. Kent Uzlaşısı'nı daha önceki seçimlerde de farklı isimlerle, 'Şehir Uzlaşısı' adı altında yaptılar biliyorsunuz. Bildiğim tek şey İstanbul'un sorunları, İstanbul'un problemleri ve İstanbul'un beklentileri. Deprem riski şu anda, onların yapacağı uzlaşıdan daha kıymetli. Oradaki beklenti, kirli oyunlar, kapı arkasında yapılan pazarlıklar; gün be gün ortada. Bunu biliyoruz, saklamalarına gerek yok. Adına başka bir isim koymalarına da gerek yok. Aleni olarak gidip deyin; 'Biz burada ittifak yapıyoruz' deyin. Bunu da diyemiyorsunuz, neden? Niye çekindiğiniz bir ittifakı yapıyorsunuz madem? Dolayısıyla bunlar aynı söylemlerle, Kandil'den bir talimat alıyorlar. O talimat çerçevesinde oradaki ittifak tarif ediliyor. Düşünebiliyor musunuz? Kandil bunlara ne yapması gerektiğini tarif ediyor ve bunlar da ona uyuyor.

DEM PARTİ VE KENT UZLAŞISI İDDİALARI

DEM Parti'nin aday evraklarını son dakika vermesine yönelik konuşan Kurum, "Gelinen süreçte; yetiştirdi, yetiştiremedi; önce verdi, veremedi söylemleri; acaba seçime girsek mi, girmesek mi gibi bir irade görüyoruz karşımızda. Yüksek Seçim Kurulu da başvurularını onayladı. Tabii, nereden talimat aldıklarını çok iyi biliyoruz. Bu manada işte kent uzlaşısı içerisinde olup da farklı farklı ittifaklar içerisinde yine süreci yürütmeye çalıştıklarını da tüm milletimiz görüyor, İstanbullular da görüyor. Ama onlar hangi ittifak içerisinde olursa olsun bizim için hiç önemli değil. Topu da gelse biz bu seçimi alacağız. Altını çizerek söylüyorum. 31 Mart gecesi İstanbul'un Fetret Devri'ni hep beraber bitireceğiz." dedi.

İSTANBUL'UN SORUNLARI

Bildiğim tek şey; İstanbul'un sorunları, İstanbul'un problemleri ve İstanbullunun beklentileri. Biz 21. yüzyılın İstanbul'daki trafik sorununu konuşuyoruz. Buraya gelirken yaşadığımız trafik çilesini yaşayarak geliyoruz.

"HEDEFİMİZ BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE"

Hedefimiz büyük ve güçlü Türkiye. Bu ittifak (Cumhur İttifakı) burada kuruldu. Bu ittifakın amacı ülkenin teknolojik bağımsızlıktır, ülkenin bölünmemesi, bu iradenin ortaya konmasıdır. Gündemi değiştirmek için bir merkezden bu süreci yönetmeye çalışıyorlar. İstanbul'da söyleyebilecekleri bir icraatları olmadıkları için buradaki başarısızlıklarını örtmeye çalışıyorlar.

ANKETLERDE SON DURUM

Biz, her yerde öyle bir motivasyon, öyle bir sevinç görüyoruz ki, İstanbullu kardeşlerimizi artık bu 5 senelik yoruldukları iktidardan kurtulmaya 40 gün kaldı. Ve o 40 günü iple çekiyorlar. O 40 gün sonra İstanbul özgürlüğüne kavuşacak. Yapılan anketlerde ise 1.5-2 puan öne geçtik.

'1 YIL GEÇMEDEN 46 BİN KONUT TESLİM EDİLECEK'

Biz milletimizin en zor anında hep yanında oluyoruz. Ben Manavgat yangınında bütün köylere gittim. Asrın Felaketi'nde 11 ile gittim. Bir çok hikayeyle karşılaşıyorsunuz ve paydaşı oluyorsunuz. 11 ilde afet olacak, 14 milyon vatandaş etkilenecek, siz 3 ayda 180 bin konutun inşaatına başlatacaksınız. 1 yıl geçmeden 46 bin konut teslim edilecek. Bu inanmakla oluyor, çalışmakla oluyor

'TEK MOTİVASYONUMUZ İSTANBUL OLUR'

Milletimizin en zor anında hep yanında oluyoruz. Biz bu millet için çalışmayacağız da ne yapacağız? Allah nasip ederse, 1 Nisan sabahı görevi devraldığımızda bütün İstanbullular için gece-gündüz çalışmaktan başka işimiz olamaz. Tek motivasyonumuz İstanbul olur.

İstanbul'un bu sorunları çözülecekse eğer bu sorumluluğu birilerinin alması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 94'ten beri her türlü görevi yaptı. Ve bu ülke için hala sağlığından feragat ederek, ailesinden feragat ederek görevini yapıyor.

'VAATLERİN YAPILACAĞINI MİLLETİMİZ ÇOK İYİ BİLİYOR'

Her afette milletimize söz verdik, o sözlerimizi de tuttuk. 81 ilde, birçok ilçede emeğim var. İzmir'de deprem olduktan sonra inşa faaliyetlerini yaparken, CHP'li bir ablamız 'Ben CHP'liyim, sizin farkınız bu. Siz söylediğinizi yapıyorsunuz ama bizimkiler yapmaz' diyor. Bu bir bakış meselesi. Bu vaatlerin yapılacağını milletimiz çok iyi biliyor.

'BU ANLAYIŞ 650 BİN KONUT YAPMAYI HAYAL BİLE EDEMEZ'

Ekrem Bey çıkıp deprem dönüşümüne ilişkin "650 bin konut yapılmamalı" diye bir söylemde bulunuyor. Biz diyecek bir şey bulamıyoruz. Dertleri İstanbul'un can güvenliği değil.

Böyle bir konuya mevcut başkan çıkıp, 'yapılmamalı' diyor. İnsanlar enkazın altında mı kalsın başkan? Kusura bakma, senin ne düşündüğün, İstanbullunun ve bizim umurumuzda değil! Bunların mantığıyla şehir 100 yılda dönüşmez.

'YAPRAKLARDAN ALKIŞ BEKLERSEN MÜSİLAJ ÇIKAR'

Arıtma tesisi yapmazsan müsilaj çıkar. Yapraklardan alkış beklersen müsilaj çıkar. Bu kafayla sen İstanbul'u yönetmeye kalkarsan olmaz. İmar planlarının yapılmasıyla birlikte kentsel dönüşümde 250 bin konutu da vatandaşımızla birlikte yerinde bir dönüşüm anlayışı içerisinde yapalım istiyoruz.

100 BİN SOSYAL KONUT

100 bin sosyal konut yapıyoruz. Bu konutlar satılmayacak, kiralanacak. Hem kira fiyatlarını aşağı çekecek hem de kentsel dönüşüme girecek vatandaşlarımızı bu konutlarda düşük kiralarla ikame edeceğiz

YENİ SANAYİ SİTELERİ

Yeni sanayi sitelerinin kurulumunu gerçekleştireceğiz. Binlerce örneğini yaptık. Hem şehirdeki trafik yükünü, afet risklerini bertaraf etmek için bu sanayi tesislerini şehrin çeperlerine taşıyacağız.

MAHMUTBEY KAVŞAĞI

Mahmutbey Kavşağı artık bir çile haline gelmiş. Hem hava kirliliğini hem de afet riskini bertaraf etmek için sanayi tesislerini şehrin çeperlerine taşıyacağız.

TARİHİ YARIMADA

Tarihi yarımadayla ilgili çok güzel projelerimiz var. Şu an KİPTAŞ'ın elinde olan proje yıkık halde orada bekliyor, bir tane bile çivi çakmadılar.

İstanbul'un istihdamını arttırmazsanız, gelen turist sayısını arttırmazsanız şehir mutlu olmaz. Sana ecdat burayı emanet etmiş. Biz gelir gelmez Süleymaniye çevresindeki düzenlemeyi hayata geçireceğiz

YARSI BİZDEN PROJESİ

650 bin konut zaten bizim. 300 binini Yarsı Bizden'le yapacağımız, 250 bin konutun vatandaşımızla özel sektörümüzün el ele verdiği imar düzenlemeleriyle yapacağımız, 100 bin de kiralık konutu eklediğinizde 650 bin. Bir de bakanlığınki var. Bizim hedefimiz 5 yılda İstanbul'da acil dönüşmesi gereken konutların dönüşümünü sağlamak.

'YILDA 288 SAATİNİ İSTANBULLULAR TRAFİKTE KAYBEDİYOR'

İstanbul'a baktığınızda trafik bir çile haline gelmiş, İstanbullular nereye gideceğini biliyor ama ne zaman varacağını bilmiyor. Yılda 288 saatini İstanbullular trafikte kaybediyor. Trafik katlanarak artıyor, ömrümüzden 3,5 yılı çalıyor.

'230 KM METRO SÖZÜ VERDİLER, SADECE 8 KM YAPTILAR'

Yarı zamanlı belediyecilik yapıldığı için sorunlarla da ilgilenen kimse de yok. Onların hedefleri 230 km metro sözü verdiler, sadece 8 km yaptılar.

'İSTANBUL'UN METRO GİTMEYEN TEK BİR İLÇESİ KALMAYACAK'

Bizim amacımız ilk 5 yılda şu an 328 km metro hattımız var, bunu 650'ye çıkarmak istiyoruz, iki katına çıkaracağız. 2034'e gelindiğinde İstanbul'un 1004 km metro hattı olacak. Metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmayacak.
Toplam 2029'da ulaşacağımız raylı sistem hattımız 650 km olacak. En önemli hatlardan biri TÜYAP'tan başlayıp Yeni Kapı'ya ulaştıracağımız bir hat.

KURTKÖY-SABİHA GÖKÇEN HATTI

Metrobüsteki çileyi bitirebilmeniz için metro yapmanız gerekiyor. Kurtköy-Sabiha Gökçen hattı bizim için çok önemli, o hattı yapacağız. Kuzeyden giden bir hat var, yeni bir lojistik hat. Kuzey Marmara Otoyolu yapılırken orası uygun yapıldı. Bu hattı yapmamız İstanbul'un lojistiği, ülkenin ihracatı adına çok önemli, tarihi İpek Yolu dediğimiz bir hat aslında.

İstanbul'da ağır vasıta yükü %25. Bu lojistik hatları yapmazsanız eğer trafik sorununu halledemezsiniz. Bunu biz lojistik hatlarla bağlayacağız. 6 yeni lojistik hat getiriyoruz

Yüksek Seçim Kurulu’ndan Hatay ve Ordu kararı Yüksek Seçim Kurulu’ndan Hatay ve Ordu kararı

GÖZTEPE'DEN BOSTANCI'YA GİDEN TÜNEL

Önemli projemiz de Göztepe'den Bostancı'ya giden tünel projemiz. Bu sayede D-100 karayolundan sahil yoluna bağlantıyı sağlamış olacağız ki E-5'te de genişleme düzenlemesini yapacağız
Depremde biz 1 yıl içinde konutları yapacağız, vatandaşlarımızı oturtacağız dediğimizde yine eleştirmişlerdi. "Biz bedava vereceğiz" demişlerdi. Vaadi kimin verdiği bu manada çok çok önemli.

"BÜTÇEMİZİ İKİ KATINA ÇIKARTACAĞIZ"

Bugüne kadar verdiğimiz her vaadi gerçekleştirmişiz. Bu anlayışla bu projeleri bilim insanlarımızla hazırladık. Bu projelerin maliyeti 58 milyar dolar. Bütçemizi iki katına çıkartacağız, verimli kullanacağız. Biz öz gelirimizi artıracağız. İstanbul kaynaklı gelirimizi, zarar eden şirketlerimizi kara geçirerek, yine İstanbul merkezli ilave kaynaklar üreterek gelirimizi artıracağız. İstanbul'un kaynağı her yere yeter.

'BİZ İSTANBUL' UYGULAMASI

Kaynaklarımızı verimli kullanacağız, İstanbul'un kaynağı her yere yeter. İstanbul'da taksi bir marka haline gelecek. Önüne gelen taksicilik yapamayacak. Tüm taksi işi tek dijital merkezden yürütülecek.

'Biz İstanbul' uygulamasında şoförüne kadar göreceksiniz. Dolayısıyla taksicinin de gezmesine gerek yok, duraklarında bekleyecekler. Gereksiz trafik yoğunluğu yapmayacaklar.

'İSPARK'TA İLK YARIM SAAT ÜCRETSİZ OLACAK'

İSPARK'ta ilk yarım saat ücretsiz olacak. Göreceksiniz, bu haliyle de İSPARK zarar etmeyecek, kar edecek. Orayı liyakatli arkadaşlarla yöneteceğiz. Bu da şehrin trafiği adına çok önemli bir iş.

Şu an gereksiz bir şekilde İSPARK ücretlerinin yüksek olduğunu vatandaşlarımız söylüyor. Orada da otopark ücretlerine %25 indirim yapacağız. 'Parket' uygulamasıyla birlikte park sorununu çözüyor olacağız. İlk yarım saat ücretsiz. Bu haliyle de göreceksiniz İSPARK kar edecek göreceksiniz

39 ilçede Sahipsiz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi yapacağız. Burada hayvanlarımızın bakımları, kısırlaştırma işlemleri yapılacak. Sorun şu an kontrolsüz bir şekilde büyüyor. 3 yıl sonra artık müdahale edemeyeceğimiz bir duruma gidecek.

İki yakaya 50 bin kapasiteli iki sahipsiz rehabilitasyon merkezi yapacağız. Burada aşıları yapılacak, kısırlaştırma işlemleri yapılacak. İşin sonunda İstanbul sokaklarında yaşanan endişe ve korkuyu tamamen gidereceğiz.

"SOSYAL YARDIMDA ADALETLİ OLACAĞIZ"

Adaletli su tarifesi getiriyoruz. Vatandaşımızın nüfusu fazlaysa, geliri azsa oradaki tarife bedeli daha düşük olacak. İlkokul çağındaki çocukların hepsine beslenme desteği vereceğiz. İlköğretime gidecek tüm öğrenciler ulaşım hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilecek.

100 BİN KADIN GİRİŞİMCİMİZE 100 BİN LİRA SERMAYE

İşini kuracak 100 bin kadın girişimcimize 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz. İSMEK'te kuracağımız atölyelerle kadınlarımıza eğitim vereceğiz. Biz bunu çok önemsiyoruz.

'ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZE 10 BİN LİRA EĞİTİM BURSU VERECEĞİZ'

Gençlerin İstanbul'unda da öğrenci evlerine 25 metreküp doğalgaz desteği vereceğiz. Üniversite öğrencilerimize 10 bin lira eğitim bursu vereceğiz. İlk işini kuracak gençlerimize 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz
Siz yeter ki gençlere destek olun, önünü açın. Onlar her şeyi yapar, emin olun bizden daha iyilerini yaparlar. İlk evlenecek gençlere 50 bin lira beyaz eşya desteği vereceğiz.
Dijital Beyaz Masa'mız olacak. Her hizmeti dijital olarak tek bir merkezden yöneteceğimiz bir anlayışı getireceğiz. Bir eksik gördünüz, telefonunuzdan o eksiği direkt bana iletebileceksiniz.

Editör: Ela Duyar