Tüm dünya, Putin’in en büyük rakibi olarak gösterilen Rus muhalefet lideri Aleksey Navalny’nin ölümünün ardındaki sır perdesinin aralanmasını bekliyor…

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, Strazburg'da Navalnıy'ın eşi Yulia Navalnaya ile görüştü.

AVRUPA KONSEYİ’NDEN NAVALNY İÇİN SORUŞTURMA TALEBİ

Buric, Navalnaya'ya eşinin ölümünden ötürü başsağlığı dileyerek, Navalnıy'ın ölümünün, daha önce maruz kaldığı belirtilen insan hakları ihlallerinden ayrı tutulamayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Bu ihlaller kapsamında, Navalnıy'a yönelik zehirleme girişimi, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele olduğunu savunan Buric, bu durumundan Rus yetkililerini sorumlu tuttu.

Buric, Rusya'nın, Navalnıy hakkındaki kararlar da dahil Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden çıkan tüm kararlara uymak zorunda olduğunu ifade etti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Rusya'nın Navalnıy'ın ölümüne ilişkin etkin bir soruşturma yürütmesini istedi.

NAVALNY'NİN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN SORU İŞARETLERİ

Avrupa Konseyi’nin bu talebinin arkasındaki asıl neden olarak ise Navalny’nin ölümü sonrası tüm şüphelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in üzerinde toplanması gösteriliyor.

Bunun sebebi de Navalny’nin, Putin’in en büyük rakibi olarak gösterilmesi.

Navalny’nin eşinin de direkt olarak suçladığı Putin’in gerçekten bu ölümde bir etkisi olup olmadığı tüm dünya tarafından merak ediliyor.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı duyurdu: Yerinden edilen Filistinlilerde menenjit ve hepatit C tespit edildi Gazze'deki Sağlık Bakanlığı duyurdu: Yerinden edilen Filistinlilerde menenjit ve hepatit C tespit edildi

Rus muhalif siyasetçi Maria Pevchikh da Aleksey Navalny'nin "öldürüldüğü" sırada mahkum takası anlaşması ile serbest bırakılmaya çok yakın olduğunu ileri sürmüştü. Pevchikh'ın bu açıklaması da Putin'in "Navalny'nin serbest kalması ihtimaline karşı ölümüne neden oldu" iddialarını güçlendirdi. 

Ancak hala iddialarla ilgili geçerli bir kanıt yok. 

NAVALNY'IN CEZAEVİNE GİRMESİ VE ÖLÜMÜ

Kremlin'e muhalif Aleksey Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova'ya dönüşünde havalimanında gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Hizmetlerinin (FSİN) talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Moskova Şehir Mahkemesinde Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış; Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023'te cezaevinde bulunan Navalnıy’ı aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Navalnıy, Ocak 2022'de Rusya'da terörle ve aşırıcılıkla bağlantılı kişilerin bulunduğu listeye dahil edilmişti.

FSİN, 16 Şubat'ta, mahkum Navalnıy'ın cezaevinde hayatını kaybettiğini ve ölüm nedeninin araştırılacağını bildirmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ